Journey
A Journey tipikusan olyan játék, amiben vagy meglátod a művészi értéket, és még az utcán is mesélsz róla óvatlan járókelőknek, vagy unalmasnak találod, és értetlenül nézel mindenkit, aki szerint ez fantasztikus. A meglehetősen rövid, 2-3 óra alatt végigjátszható játékban az a célunk, hogy egy szótlan figurát irányítva átkeljünk mindenen, és eljussunk egy rejtélyes hegyig. Utunk során találkozhatunk másokkal, de semmilyen formában nem beszélhetünk velük; segíthetjük egymást, azonban csupán egy csilingeléssel próbálhatjuk meg ideiglenes partnerünket rávezetni arra, hogyan lehetnénk egymás hasznára. Gyönyörű mind a látványa, mind a zenéje, örök élményt adhat az arra fogékonyaknak.
Framed
Annak ellenére, hogy a Google-találatok listáján egy azonos nevű Wordle-klón jelenik meg elsőként, természetesen nem erre gondolunk, hanem a Loveshack noir logikaijáték-sorozatára. A Framed egy interaktív képregény, amiben a kockákat nekünk kell helyesen elrendezni - ha nem jó a sorrend, a főszereplő idő előtt elhalálozhat. Az különösen csodálatos, hogy akárhogyan pakolásszuk a paneleket, valami mindig történik, de csak egy elrendezés garantálja a továbbhaladást. A második részét szintén ajánljuk, illetve akinek bejön a játékmenet, tegyen egy próbát az Apple készülékeken fellelhető All of You-val is, az szintén remek.
What Remains of Edith Finch
A számos remek sétaszimulátor közül is kiemelkedik a What Remains of Edith Finch, amiben a címszereplő különleges családjának életét ismerhetjük meg, de ahány családtag, annyi különböző látványvilág és játékmenet vár ránk. A sztori önmagában érdekes, de erről nem is mondunk többet, éljétek át ti magatok!
Baba is You
A Baba is You első néhány pályája biztosan le fogja zsibbasztani az agyadat, de ha rááll a játék működésére, el leszel tőle ragadtatva. A lényeg, hogy kifejezések átrendezésével átírd a szabályokat: ha például azt látod, hogy WALL IS STOP, és eltolod a STOP szót, a falak átjárhatóvá válnak, Baba pedig továbbhaladhat célja felé. Rengeteg pálya van, mindegyik izgalmas, nem lehet megunni.
It Takes Two
Elsősorban pároknak ajánlott, nekik viszont különleges élményt kínál az It Takes Two (haveroknak inkább a Hazelight másik játékát, az A Way Outot tudjuk javasolni). Kizárólag kooperatívan játszható: a pályákon mindkét játékos más-más eszközt kap, csak együttes erővel oldhatják meg a rájuk váró kihívásokat. A főszereplő páros egy válófélben lévő anyuka és apuka, akik egy könyv formájában megjelenő pszichológus által vezetett terápia keretében kénytelenek szembenézni problémáikkal, és olyan megoldást találni, amivel nem csak ők, de kislányuk is a lehető legjobban jár. Miközben haladunk a történetben, itt-ott megállhatunk kompetitív minijátékokat játszani.
A Normal Lost Phone
Az A Normal Lost Phone úgy indul, hogy találunk egy elhagyott okostelefont. Az alkalmazásokban kutakodva deríthetjük ki, ki volt az eredeti tulajdonosa, milyen életet élt, és mi vezetett ahhoz, hogy akaratán kívül váljon meg készülékétől. Súlyos témák kerülnek elő benne, könnyen beleélhetjük magunkat az élménybe, és nyomot hagyhat, amit látunk. Szellemi utódja az Another Lost Phone: Laura's Story, ezt ugyancsak érdemes végigjátszani.
Undertale
2015-ben ért el váratlanul nagy sikert az Undertale, ami tele van meglepetésekkel. Külsőre nem túl vonzó, de játékmenete és párbeszédei magukkal ragadhatják a játékosokat. Miközben egy ismeretlen világot térképezünk fel egy gyermek szerepében, különböző szörnyekkel sodor minket össze az élet, azonban nem kell mindegyikkel megküzdenünk, dönthetünk úgy is, hogy barátkozni próbálunk velük. Döntéseink befolyásolják a cselekmény alakulását, három különböző végkifejlethez juthatunk el.
Splatoon
A Nintendóra jellemző, hogy mindent egy kicsit másképp csinál, mint mások, így az sem meglepő, hogy a lövöldözős játékok piacára egy lényegében erőszakmentes játékkal lépett be 2015-ben. A Splatoon sorozatban többjátékos meccsekben vehetünk részt, de nem úgy nyerjük meg a harcokat, hogy mindenkit elintézünk, hanem úgy, hogy a pályák talaját átfestjük a csapatunk színére, válogatott eszközöket használva. A Salmon Run nevet viselő kooperatív módban négy játékos küzdhet meg gépi ellenfelekkel.
Ti mit ajánlanátok még azoknak, akik tényleg különleges játékélményre vágynak?