7. Grand Theft Auto: Vice City Stories
Akkor tenne minket legboldogabbá a Rockstar, ha engedne minket visszatérni Vice City-be a Vice City Stories PC-s vagy legalább mobilos változatával, de egyelőre egyik sem készült el, rejtély, hogy miért. Két évvel a fő Vice City eseményei előtt játszódott, és Victor Vance-t, Lance Vance testvérét irányítottuk, akit kidobtak a hadseregből, ezért inkább bűnözőnek állt. Folyamatosan vehettük át az uralmat a város felett, a rivális bandáktól elvett létesítményeket kellett menedzselnünk, védenünk.
Több szempontból is jobb volt, mint a Vice City, hiszen fejlettebb motor futott alatta, a főhős még úszni is tudott. Aki elődjét szerette, ezt is biztosan szeretné, ugyanazt a hangulatot hozza, egy kicsit jobb színvonalon, de Tommy Vercetti és barátai jobban a szívünkhöz nőttek az évek során.
6. Grand Theft Auto: The Lost and Damned
GTA-mércével mérve nem, de önmagában nézve joggal tekinthetjük teljes értékű játéknak a GTA IV The Lost and Damned kiegészítőjét. Az alapjáték cselekményében több ponton is felbukkant a motoros Johnny Klebitz, de a TLaD-ban rá és bandájára, a The Lostra vetült a rivaldafény. Nagyon ügyesen oldották meg, hogy bár ismét Liberty Cityben jártunk, teljesen más oldaláról láthattuk a várost, más hangulatot kaptunk, mint amikor Niko szerepében jártuk a New York ihlette város utcáit. Akit bármennyire is képes volt elkapni a motoros bandák világa, vagy át tudta érezni azokat a nehézségeket, amivel a jó szándékú, kissé balek Johnnynak meg kellett küzdenie, biztosan emlékezetes órákat okozott.
5. Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony
A GTA IV másik kiegészítője, a The Ballad of Gay Tony nagyobb és tartalmasabb is volt, mint a The Lost and Damned. Luis Fernando Lopezt, a bárokat üzemeltető, de kiöregedni látszó Meleg Tony testőrét és egyik legmegbízható emberét irányítottuk, akinek mindenféle kellemetlen szituációkat kellett megoldania, miközben persze újabb problémák sora került elő. Lehetett ejtőernyőzni, új mellékküldetéseket vállalni vagy épp táncolni is.
Sztorija a maga módján humorosabb volt, mint akár a GTA IV-é, akár a The Lost and Damnedé, egyebek mellett ezért is szerettük.
4. Grand Theft Auto IV
A 2008-as GTA IV újabb generációváltást hozott el, részben reboot volt, hiszen Liberty City egészen másképp nézett ki, mint annak idején a GTA III-ban. Teljesen más hangulatot árasztott, mint a sorozat addigi játékai, részben azért, mert főszereplője egy szerb háborús veterán, a városba frissen érkezett Niko Bellic, aki hamar rájön, hogy Amerika nem az a gyönyörű, idilli ország, amilyennek testvére, a taxitársaságot üzemeltető Roman lefestette.
A játékban tényleg elmerülhettünk az alvilágban, undorítóbbnál undorítóbb figurákkal sodort össze minket a sors, de ha épp nem lőttek ránk, elmehettünk bowlingozni, dartsozni, vagy randevúzni. Voltak olyan, a korábbi részekben szereplő funkciók, amiket a nagyobb jó érdekében kivettek, és a nyomasztó hangulat sem jött át mindenkinek, de összességében egy különleges, remek játék volt (a PC-s változata is, miután sikerült helyrehozni számos hibáját).
3. Grand Theft Auto: San Andreas
Mindössze két évvel a Vice City után érkezett a San Andreas, ami az Egyesült Államok nyugati partjára utaztatott minket, és a bandaháborúkat helyezte középpontba. Nem csak a térkép mérete volt lenyűgöző, hanem a lehetőségek száma is: onnantól, hogy CJ-t teljes mértékben testreszabhattuk a hajviseletétől a tetoválásain át a testalkatáig, odáig, hogy harcokat vívhattunk a területekért a rivális bandákkal, akik nem szívesen láttak minket környékükön. A változatos játékmenetet remek hangulat és egy fordulatos sztori kísérte. A maga korában megdöbbentő volt, ma már "csak" nagyon szórakoztató.
2. Grand Theft Auto: Vice City
Annak ellenére, hogy tartalom és szabadság tekintetében a San Andreas többet adott, sokan helyezik elé a Vice Cityt, és abszolút tudunk azonosulni ezzel. Egész egyszerűen jobb volt a Sebhelyesarcút és más, a '80-as évek Miamijában játszódó filmeket, sorozatokat idéző hangulat, az ehhez illeszkedő zenék, szórakoztatóbbak a harsány karakterek, viccesebbek az abszurd szituációk, amikbe a hatalomra vágyó gengszterjelöltek keverték magukat. Azzal, hogy a főszereplőnek személyiséget (és hangot) adtak, közelebb hozták hozzánk.
1. Grand Theft Auto V
Persze voltak hibái, és a történetet talán egy fokkal hosszabbra nyújtották, mint kellett volna (a lehetséges befejezésekből meg az indokoltnál kettővel többet készítettek), mégis kétségtelen, hogy minden idők legjobb Grand Theft Auto játéka az ötödik rész. Soha nem volt még annyira helyénvaló az elcsépelt "élő, lélegző város" kifejezést használni, mint ennél, amiben a legapróbb részletek is annyira a helyükön vannak, mint a nagy egészet alkotó elemek. Los Santos kiválóan hozza Los Angeles hangulatát, a három főszereplő mind-mind egyedi és a maga módján érdekes, a mindenhonnan sütő szatíra legalább annyira szórakoztató, mint feltekerni a Chiliad hegyre egy kerékpárral, sétálgatni az utcákon és csak figyelni arra, mi történik körülöttünk.
A történet befejezése után a Grand Theft Auto Online kínál új kalandokat, ami talán a repülő motorral átlépett egy határt, és volna mit egyensúlyba hozni benne, az, hogy a saját bűnözőnket terelgethetjük, a saját vállalkozásainkat építgethetjük, lehetnek házaink egyre gyarapodó garázzsal, élhetjük a virtuális rosszarcúak életét, kiváló élményt ad. Az, hogy aztán az RP modokkal hogyan fejlesztették ezt tovább a játékosok, külön izgalmas része a játék köré épült kultusznak.
Egyelőre elképzelni sem tudjuk, hova fejlődhet még a Grand Theft Auto széria, de biztos, hogy a hatodik rész meg fog tudni minket lepni. Lehet, hogy még évekig nem hallunk róla konkrétumokat, de a GTA Online addig is elég elfoglaltságot ad, meg persze örömmel térünk vissza a klasszikusokhoz is.
A ti ranglistátok hogy néz ki?