Az osztrák adatvédelmi szervezet, a Noyb panaszt nyújtott be a Ubisoft ellen, azzal vádolva a videójáték-óriást, hogy jogszerűtlenül gyűjt adatokat azokról a felhasználókról is, akik single player címeket pörgetnek, tehát nem online funkciókat vesznek igénybe. A panasz középpontjában az áll, hogy a Ubisoft arra kényszeríti a játékosokat, hogy internetkapcsolattal indítsák el játékaikat, még akkor is, ha azok kizárólag offline módban működnek. Ez a kényszerített kapcsolat lehetőséget ad a cégnek arra, hogy olyan adatokat gyűjtsön, mint például a játék elindításának ideje, a játékidő hossza, vagy éppen az, mikor zárják be a játékot.
A Noyb (amely korábban már több techóriást is célba vett az adatvédelmi előírások megsértésére hivatkozva) ezúttal is az Európai Unió általános adatvédelmi rendeletére, a GDPR-ra támaszkodik. Álláspontjuk szerint a Ubisoft nem rendelkezik érvényes jogalappal ezen adatok kezelésére, különösen mivel a játékosok nem adtak kifejezett hozzájárulást, és az adatkezelés nem is szükséges a játék használatához. A szervezet egyik jogásza úgy fogalmazott, hogy a drága játékok ellenére a cég nem habozik olyan megoldásokat alkalmazni, amelyek elsősorban a megfigyelést és ebből származó üzleti hasznot szolgálják, miközben a játékosok erről nem is tudnak.
A Ubisoft egyébként korábban is mestere volt az információgyűjtésnek, csak épp régebben ezt úgy oldották meg, hogy kérdeztek. Emlékeztek még azokra az időkre, amikor gyakorlatilag minden Assassin's Creed küldetés után megkérdezte tőletek a játék, mennyire tetszett az adott misszió, és pontozni is lehetett azt? No, pontosan ezek a visszajelzések alakították később a széria sorsát, de most ne másszunk mélyebbre ebben a nyúlüregben, kanyarodjunk szépen vissza az aktuális témához.
A Noyb nyilvános bejelentésében így fogalmazott:
"Szeretsz egyedül játszani? A Ubisoft akkor is figyel!"
A panaszhoz mellékelték azt is, hogy a felhasználók megkereséseire, miszerint miért van szükség internetkapcsolatra offline játékok esetén, a cég nem adott kielégítő választ. A panaszban továbbá azt is kérik, hogy a Ubisoft törölje minden olyan felhasználó személyes adatait, amelyeket érvényes jogalap nélkül gyűjtöttek.
Ha az osztrák adatvédelmi hatóság helyt ad a panasznak és szankciókat szab ki, az akár 92 millió eurós (kb. 37,3 milliárd forintos) bírságot is eredményezhet a Ubisoft számára, az anyagilag most épp egyébként sem topon lévő kiadónak pedig valószínűleg ez egy újabb jól irányzott szeg lenne abban a bizonyos koporsóban. A folyamat még a korai szakaszban tart, de ha a Noyb sikerrel jár, az precedenst teremthet a játékkiadók számára az adatkezelési gyakorlatok szigorúbb szabályozására. Ami mondjuk nem lenne hülyeség.
Lennél a GS közösség tagja? Gyere a GS Party/Chat Facebook csoportba, dobj fel témákat, dumálj régi és új GS írókkal, olvasókkal!