Valószínű, hogy egy játékboltba betérve az átlag szülők, nagyszülők rögtön Monopolyt, Activityt, Twistert, netán Scrabble-t kezdenek el keresni - nem hibáztatjuk őket, a marketingesek mindent megtettek azért, hogy elhitessék, a társasozással töltött időnek ezekkel kell telnie. Pedig a polcokon egyébként rengeteg izgalmas társasjáték található, amik közül sok nem igényel félnapos tanulást, és sokkal szebb, szórakoztatóbb, kevésbé frusztráló, mint a fent említettek.
Listánkra most kimondottan olyan játékokat igyekeztünk összegyűjteni, amiket könnyű megtanulni, de akkor is jó őket elővenni, ha már több tíz órát eltöltöttünk velük, továbbá jól érthetően megismertetik a játékosokkal azokat a mechanikákat, amik a modern játékok esetében gyakran visszaköszönnek (mint az engine building, a munkáslehelyezés és a draftolás).
Zöldellő mezők
Viszonylag új játék a Zöldellő mezők (Meadow), de méltán aratott nagy sikert 2020-ban. A játékosok a természetben kirándulnak, tájakat, állatokat és növényeket figyelnek meg, amik gyönyörűen megrajzolt kártyákon szerepelnek. A játékmenet során egy közös készletből válogatva tablót építünk a magunk elé helyezett, egymásra épülő kártyákból, arra törekedve, hogy a lehető legtöbb pontot szerezzük. Gyönyörű az asztalkép, de nem csak természetkedvelőket fog azonnal magával ragadni.
Kingdomino
A Kingdomino akkora sikert aratott megjelenését követően, hogy mára egész sorozattá nőtte ki magát: a Queendomino az összetettebb élményre vágyóknak szól, a Dragomino a kicsiknek, a Kingdomino: Kezdetek pedig azoknak, akik szeretik, ha megszabhatják, mennyire legyen összetett a játék. Mindegyik ugyanarra a mechanikára épül: a játékosok az asztalra kiterített dominók közül választanak, és saját területüket építgetik úgy, hogy a lehető legnagyobb összefüggő zónákat alakítsák ki a különböző tereptípusokból, figyelve a pontszorzók elhelyezésére is.
Fesztáv
A Stonemaier Games arról ismert, hogy lenyűgözően gyönyörű játékokat készít, nem elégszik meg az átlagossal. A Fesztáv dobozában rengeteg madárkártya mellett egy madáretető formájú kockadobó tornyot is találunk a hozzá tartozó fa kockákkal, műanyag rendezőket, hogy mindent szépen eligazgathassunk, a lehetséges lépéseket is mutató játékostáblákat a könnyű átláthatóság érdekében, és még a játékszabály is minőségi papírból készült. A játékban madarakat kell kijátszanunk az előttünk lévő területre, majd aktiválni a képességeiket, hogy egyre hatékonyabban tudjunk pontokat gyűjtögetni.
Dixit
Az asszociációs játékok közül a legismertebb a Dixit, ami bármilyen társaságban könnyen betalálhat. A játékosok gyönyörűen megfestett képeket kapnak, és mindig van egy mesélő, akinek mondania kell egy kifejezést. Ezután mindenki lerakja a szóhoz vagy szókapcsolathoz legjobban illő lapját lefordítva, ezeket megkeverjük, és ki kell találni, melyik lehetett az a lap, amit a mesélő választott. Ugyanakkor ha mindenki eltalálja, ő nem kap pontot. Izgalmas, bármeddig húzható, rengeteg kiegészítővel bővíthető, az Odyssey változattal pedig 12 játékos is belevághat. Hasonló egyébként a Mysterium, azt ugyancsak őszintén ajánljuk, valamint a Dixit játékmenetén csavaró Stella is izgalmas.
Splendor
Reneszánszkori drágakőkereskedők szerepében tevékenykedhetünk a Splendorban, ügyesen gyűjtögetve a kártyákat és az ékkőkorongokat, hogy a végén a nemesek kegyeibe férkőzhessünk. A megvásárolt lapjaink nyersanyagokat termelnek, amik további lapok megvásárlását teszik lehetővé, és így szerzünk sorra egyre több befolyást - de terveinket a többiek keresztülhúzhatják.
A folytatáshoz lapozz a következő oldalra!