Hirdetés

Samsung Omnia: itt kell nyomnia!

|

Tényleg üdvözítő minden olyan kísérlet, ami saját képére formálná az iPhone-érzést? A Samsung az i900-zal megpróbálta.

Hirdetés

Bizony, az iPhone (és annak második eljövetele) nem kis hullámokat kavart a kissé egysíkúvá váló mobilpiacon. Nem elég, hogy az érintõképernyõvel, átlátható, stílusos, egyéni menükkel megváltoztatta az okostelefonokkal szemben megszokott „professzionális kütyü professzionális tudású felhasználóknak" szemlélet, de még inkább megmutatta, hogy a „csak telefonok" korszaka lassan lejár. De vajon tényleg üdvözítõ minden olyan kísérlet, ami saját képére formálná az iPhone-érzést? Felemás érzéssel vettem ki a SIM kártyát a tuningolt-windowsos Samsungból...

Szerelem elsõ látásra


Igen, a szerelem vak. Elsõre meglátjuk az áldozatot, rávetjük magunkat, mint Mulder az ufóra, és kis ideig csak gyönyörködünk benne, amíg ki nem nyílik a szemünk. Mert bizony az Omnia szép, ehhez kérdés nem fér, háza visszafogottan kecses, vékony és stílusos, elõlapján a minimálisan szükséges „felvesz-letesz-menü" gombhármassal és a hatalmas érintõképernyõvel. Bekapcsolás után is még kellemes bizsergés támadhat szívünk táján, mert a szokásos Start-menüs, mini-xp érzetû mobil windows kinézet helyett stílusos, Omniásított felület fogad, szép nagy ikonokkal, és egy dizájnos gyorsmenüvel.

 

omnia_1_k.jpg


És akkor, a szerelem kellõs közepén, amikor látjuk, hogy „partnerünk", szerelmünk tárgya végre a miénk, úgy döntünk: járjunk. És itt kezdõdnek a bajok, amikor kiderül: az Omnia olyan, mint egy elsietett házasság anyóssal, utólag kiderülõ rigolyákkal és a kihívó ruha alatti óvatos szépséghibákkal...


„A szerelemnek múlnia kell..."

Bizony, Zorán orrhangja jutott eszembe nem sokkal azután, hogy a rózsaszín ködöt szertefoszlatta elsõ pár kísérletem az Omnia használatba vételére. Az elsõ bekapcsolásnál még elnéztem neki a fél percnél is hosszabb (!!!) bootolást - új a SIM kártya biztosan, vagy más hálózatra volt belõve a tesztkészülék és most keresgél, ezzel nyugtattam magam. De aztán második alkalommal is ugyanennyit vártam. És utána is, minden esetben. Elképzeltem az amerikai akciófilm hõsét, aki a bombát hatástalanítva azt mondja: „bekapcsolom az Omniámat és gyorsan segítséget kérek!". Nos, hõsünk gyors ütemben cafatokban végezné...


 
omnia_menu_k.jpg

 

Aztán itt van a csillogó-villogó menü kérdése. Dicséretes dolog a mobilwindows külsejét egyénire szabni (még ha ez valószínûleg nem is a Samsung tervezõinek saját ötlete volt, hanem egy bizonyos alma logós telefon hatására született), de ez csak odáig minõsül jeles cselekedetnek, amíg a felület használható. A nagy képernyõ közepén szabadon választott alkalmazások kaphatnak helyet, amiket ráadásul kedvünkre huzigálhatunk a mellékelt stylus segítségével (amire még szintén visszatérünk), a bal szélen pedig egy gördíthetõ sáv húzódik jó pár plusz ikonnal. Nosza, kattintsunk rá! Semmi.


Kapcsolatunk tovább romlik...

Idõközben természetesen úgy adódott, hogy a tesztelendõ telefont (majdnem tesztelendõ atyát írtam) arra próbáltam használni, amire bizonyára sokan és igen gyakran tennék: telefonálásra. Itt jött elõ a következõ rigolyája makrancos kedvesemnek: az átszabott kezelõfelületen valami zseniálisan furcsa felületen tudunk hívást bonyolítani, ha pedig a telefonkönyvet használnánk, még bonyolultabb a helyzet. És itt már kénytelenek leszünk a stylust használni, ha a hívott fél neve az ABC vége felé található (hacsak nem akarunk zsibbadt hüvelykujjal harminc-negyven tekerõ mozdulatot végezni) - a nevek kezdõbetûit ugyanis egy oldalsó, miniatûr betûkbõl álló listán választhatjuk ki, amire nem csak az én dromedár ujjaim voltak képtelenek, de jóval kisebb „emberi mutató" is félrenavigált.

 

menu_2_k.jpg
menu_4_k.jpg



Na, még egyszer, biztos mellékattintottam. Semmi. Hirtelen ötlettõl vezérelve húzni kezdtem az egyik ilyen mini-ikont, mire a csatolt alkalmazás kitelepült az Asztalra. Ez mind szép és jó, de így már elég limitált lett a hely, még akkor is, ha ezt a gördítõsávot el is rejthetjük. Simán be lehetett volna építeni egy kattintható, alkalmazásindító funkciót erre is a kezelhetõség érdekében...

Apropó, stylus. A készülék vékonysága és „dizányossága" miatt lehetett talán, hogy a tervezõk nem terveztek belsõ tároló helyet a mutatóceruzának. Ez ugyanis egy fekete, kulcstartószerûen felfüggesztett kötéldarab végén fityeg a telefon oldalán, használat közben folyamatosan idegesítõen kocogtatva a készülékházat.

 

menu_1_k.jpg
menu_5_k.jpg



Visszatérve a telefon „belsejéhez", még egy fontos funkciót megpróbáltam használatba venni, ha már a meghajtó CD telepítésekor hangzatos reklámszövegek sugallták (mit sugallták, sulykolták), hogy most aztán full kontrollunk lesz a telefonunk fölött. Gondoltam, az elmúlt tesztelések során kaotikussá vált SIM kártyám bejegyzéseit biztosan lekezeli a kommunikációs szoftver, hiszen ez annyira alap funkció, majd végre rendet vágok a kontaktjaim között. Nos, erre egyáltalán nem volt lehetõségem, gyakorlatilag SIM funkciókat egyáltalán nem találtam a kezelõprogramban. Kár...


Ne legyünk igazságtalanok...

Persze most próbálom menteni a menthetõt, és elmesélni, miért jó kis telefon ez: A kijelzõ ugyan nem nagy felbontású, de a 240 x 320 helyett 240 x 400 pixeles, így filmnézéshez kifejezetten jól használható 16:9 arányok mellett, és az olyan alkalmazások számára is nagyszerû ez a módozat, amik képesek kihasználni (például navigációs szoftverek). Szintén osztályon felüli a kamera által felvett kép: bár az 5 megapixeles felbontás lassan nem számít extrának, az éles, kontrasztos, szemcsementes képek és videók láttán valóban eltátottam a számat.

menu_3_k.jpg


A beépített FM rádió vételi minõsége is kiemelkedõ, amit a géphez adott fél-fontópiás fülhallgató is kifejezetten élvezetesen közvetít. Médialejátszás közben átlagosan jó hangélményeket szereztem, a nemrég tesztelt walkman-mobilhoz semmiképpen nem nõtt fel az Omnia a hangminõség terén, de való igaz, hogy ez sem szól rosszul. A fülhallgató megoldása egyébként itt is ötletes, két részbõl áll a szett, így ha van kedvenc saját fülesünk, az alsó szakasz után becsatlakoztathatjuk azt is.


Máskor ne siessünk ennyire...

Szóval, amint mondtam, felemás az élmény: szép, dizájnos telefon, jó irányú fejlesztésekkel (amely tulajdonképpen a Windows Mobile testre szabását, modernizálását jelenti), de valahogy végig úgy éreztem, ezt a telefont úgy dobták piacra, hogy „ennek az iPhone-nal együtt piacra kell kerülnie". Épp ezért az alapjában ötletes és szép dolgok mögött még megannyi apró, bosszantó hiba bújik meg. Közben megint eszembe jutott egy: az SMS értesítõ felbukkanó ablakot csak bezárni lehet, de rá kattintva miért nem visz el a beérkezõ üzenethez?

 

omnia_2_k.jpg


Sajnos az operációs rendszer a ráncfelvarrás alatt ugyanaz mint eddig is, azzal a jó pár logikátlanságával, amihez sosem lehet igazán hozzászokni (például ahhoz, amikor azt hiszem, hogy bezárom a futó programot a kis x-szel, de a telefon belassulása figyelmeztet késõbb arra, hogy órák óta a háttérben meghúzódva kísértenek eddig bezártnak hitt alkalmazásaim, amit csak a Feladatkezelõvel tüntethetek el végre végleg). És végül... Egy ekkora kijelzõvel, ennyi mindenre használható telefont miért egy 1400 mAh kapacitású akkut gyömöszöltek bele, ami átlagos (tehát nem szétnyomkodott) használat esetén is a másfél napos teljes lemerülésig tudta csak feltornászni az üzemidejét?

 

omnia_k.jpg


Nehéz szívvel bár, de beadom a válókeresetet. Bár szép ez a telefon, és valóban, a külsõ szemlélõ értetlenül áll majd amellett, hogy hazaküldöm a mamájához, én tudom, hogy az Omnia - számomra - olyan, mint székely embernek a zsiráf: állatkertben szép, de haza azért nem vinném.

Specifikációk:

  • 850/900/1800/1900 MHz
  • UMTS/HSDPA, 7,2 Mbps (2100 MHz)
  • Windows Mobile 6.1 Professional
  • Méret: 112 x 56,9 x 12,5 mm
  • Tömeg: 127 gramm
  • Processzor: 624 MHz-es Marvell PXA312
  • Beépített GPS-vevő A-GPS támogatással
  • FM-rádió RDS-sel
  • ROM / RAM  256 / 128 MB (40 / 56 MB felhasználható), plusz 8 / 16 GB flash memória
  • Kijelző: 3,2" 240 x 400 pixeles, 16 bites érintőkijelző
  • Bővíthetőség: microSD (SDHC-kompatibilis)
  • WiFi: 802.11b/g
  • Bluetooth: 2.0 (A2DP is)
  • Hang:  3,5 mm-es jack kimenet (átalakító segítségével), mikrofon, monó hangszóró
  • Kamera: 5 megapixeles, autofókuszos fix lencse
  • Akku: 1440 mAh-s cserélhető Li-Ion

 

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)