Peacock
Előfizetők száma: 26+ millió;
Hazai start: nincs infó
Az NBCUniversal-féle Peacock 2020 júliusában indult el teljes üzemmódban, legalábbis Amerikában, és egyelőre nem is érhető el máshol hivatalosan. Különlegessége nem is feltétlen kínálatában rejlik (bár az USA-ban most már csak ott érhető el a máig körberajongott The Office), hanem üzleti modelljében, miszerint országosan is fogható sorozatai, saját gyártásai vagy sport- és hírműsorai nagy része akár ingyen is nézhető, persze csak reklámmal. Ötdolláros havidíjért még több tartalmat kapunk, köztük a The Office összes évadát is, reklámmentességet viszont csak havi 10 dollár ellenében érdemlünk.
Az NBC további klasszikus műsorain, például A stúdión vagy a Saturday Night Live-on túl rotálva érkeznek a Universal stúdió blockbusterjei is (pl. Halálos iramban-filmek, Jurassic-filmek), a lényeg tehát, hogy filmes választéka némileg gyakrabban módosul a konkurenciához képest. Az nem valószínű, hogy a közeli vagy akár távoli jövőben a magyar fogyasztók mindennapjait is színesíteni fogja a szolgáltató - ám ez nem azt jelenti persze, hogy az NBCUniversal gyártmányait itthon mi nem is nézhetjük, hiszen ezeknek a streamingjogai nemzetközileg mindig más szolgáltatóknál találnak gazdára.
Paramount+ (CBS All Access)
Előfizetők száma: kb. 8 millió
Hazai start: nincs infó
A 2014 októberében indult CBS All Access anyacége egy újabb médiaóriás, a ViacomCBS, amely nemcsak az amerikai CBS csatornát birtokolja, de például a Paramount filmes és tévés stúdióját is. Eddig a pontig csakis Amerikában és Kanadában volt elérhető, csakhogy épp március elején fogják újrabrandelni a szolgáltatást, immáron Paramount+ néven, azzal a céllal, hogy más országokban is bevezessék.
A tehát pár hétig még CBS All Access olyan saját gyártásokkal bír, mint az Amerikán kívül, így nálunk is a Netflixen követhető Star Trek: Discovery, a Star Trek: Picard vagy a Stephen King-féle Végítélet új sorozatváltozata, de élő CBS-tévéadás is jár a regisztrációhoz. Előfizetési modellje hasonló a Huluéhoz, azaz kisebb díjért cserébe (5,99 dollár/hó) reklám tarkítja időtöltésünket, magasabb díjért (9,99 dollár/hó) viszont nem, kivéve ha tévét nézünk rajta.
E pillanatban a CBS All Accessre is ugyanaz igaz, mint a Peacockra, azaz hogy nemzetközi terjeszkedés híján több műsor is megtalálja más streamingszolgáltalón USA-n kívüli lakhelyét, még ha vannak is olyan tartalmak (pl. az említett Végítélet), melyeket mégis nélkülözni kényszerültünk egyelőre. Majd talán a Paramount+ változtat a helyzeten, jóllehet, első körben Európában csak a skandináv országokat célozta meg magának idén márciusra, a magyar rajtról még nincs hír. (Nem összekeverendő ez a Paramount+ az itthon azonos néven, a Telekom MoziKlub csomagjában elérhető videótárral, még ha az nincs is pontosan tisztázva, hogy a két szolgáltatás egyesítve lesz-e valamikor.)
Hazai szolgáltatók - Cinego, Filmio, Budapesti Távmozi
Mind a művészfilmes kínálattal apelláló Cinego, mind a Nemzeti Filmintézet által indított Filmio, illetve a tulajdonképpen lineáris streamingszolgáltatónak is felfogható Budapesti Távmozi is 2020-ban rajtolt el. Ami összefogja őket, az nemcsak az, hogy hazai platformokról van szó, hanem az is, hogy inkább különféle szűkebb igényeket fednek le.
A Cinego 1500 Ft-os havidíjért és anélkül is használható: az előbbi tartalmazza a katalógus legtöbb filmjét, de egyszeri díjért kölcsönözhetünk (650 Ft-ért) vagy akár tölthetünk is róla (1300 Ft), viszont előfordul, hogy egyes filmek csakis prémium díjas kölcsönzésre állnak rendelkezésre. A Cinego kínálata jó tempóban bővül, ráadásul vannak csak itt elérhető magyar vagy nemzetközi filmek is rajta, igaz, mobilalkalmazás sajnos még nincs (ellenben okostévén vagy konzolon böngészőből is elfogadhatóan működik). Más előfizetésünket kiegészítő opcióként érdemes ínyenceknek bepróbálni.
A novemberben 160 magyar filmmel elrajtolt, azóta hetente bővülű Filmio 1190 Ft-os havidíjért használható, nemcsak böngészőből, de androidosoknak akár appból is. A Nemzeti Filmintézet streamingszolgáltatása inkább azoknak lehet érdekes, akik kifejezetten régebbi magyar alkotásokra is kíváncsiak, hazai újdonságainak java viszont máshol, jobb köntösben és felhasználóbarátabb keretek közt is elérhető.
A Budapesti Távmozi nem titkoltan a Budapest Film művészmozi-hálózatának (Művész, Puskin, Toldi, Tabán, Kino Cafe) járvány alatti, mozigépészeiket és jegyszedőiket is foglalkoztató, kvázi virtuális mozija, ahol filmszínházra, napra és időpontokra bontva lehet jegyet váltatni immár online "vetítéseikre". Nem mi döntünk tehát arról, hogy a filmet, amire befizettünk, mikor nézzük meg, hanem adott időpontban "belépünk" a "társalgóba" (ahol egy csetfal vár minket), onnan pedig kezdéskor átkattintunk a "nézőtérre", majd indulhat az otthoni mozi.
A körítésért jár a piros pont, de tény, hogy ezzel a megoldással elsősorban inkább a művészmoziknak segítünk, nem magunkon. Mondjuk ez így van jól.
Ti mely streamingszolgáltatásokra vagytok jelenleg is előfizetve? Melyeket tervezitek majd kipróbálni a későbbiekben? Írjátok meg kommentben!