Sokan sokféle anyagot készítettek már az Assassin's Creed Shadows egyik főhőséről, Yasukéről, a napokban azonban megkeresett minket egy pécsi filmkészítő, Katona Bálint, aki az elmúlt években több kisfilmet, dokumentumfilmet is készített már a szamurájokhoz kapcsolódóan. Bálint nemrég közzétett a YouTube-csatornáján egy olyan doku kisfilmet, amiben mint azt megírta nekünk, történészekkel és harcművészeti szakértőkkel együtt dolgozva Yasuke valós történetét akarta bemutatni.
A videó tényleg elképesztően fest, látszik, hogy az elkészítésében nem kevés munka van, nagyon ritkán találkozunk ilyen minőségi kivitelezéssel, így nem is volt kérdés, hogy megmutassuk-e nektek egy külön GS-cikkben.
A kisfilmben hallható Dr. Vida Gergő kenjutsu mester, az anyag történelmi vonatkozású szakértője pedig Marcos A. Sala Ivars volt, aki a madridi Complutense Egyetemen (Complutense University of Madrid) szerzett PhD (Dr.) művészettörténeti diplomát. Tanított a Madridi Autonóm Egyetem (Autonomous University of Madrid) Kelet-Ázsiai Tanulmányok Tanszékén, jelenleg pedig az ESERP (King Juan Carlos University) tanára. Kutatásainak középpontjában a japán fegyverek és a szamurájokkal kapcsolatos művészettörténet áll. Közel ötven népszerű cikket és egy tucat tudományos publikációt tett közzé. Tíz spanyol, három dél-amerikai és két európai egyetemen tartott kurzusokat és előadásokat. Rendszeresen együttműködik a Japán Nagykövetséggel, a Japán Alapítvánnyal és a Casa Asia-val az oktatás és kutatás terén. Számos tudományos folyóirat bírálója, valamint japán tanulmányi egyesületek és K+F projektek tagja. Akadémiai képzettségét kiegészíti az ősi japán hagyományok harci tanulmányozása, több ilyen hagyomány spanyolországi képviselőjeként is tevékenykedett.
Mindezt azért tudjuk ilyen részletesen, mert miután elküldte nekünk ezt a tényleg remek, és minőségi vizualitással rendelkező, alapos és gondos munkával elkészített videót, kérdésekkel fordultunk Bálinthoz. Egyrészt meg szerettük volna tudni, hogy pontosan ki is jelentette a tényleges, szakmai hátteret, másfelől volt még egy nagy kérdőjel bennünk. A kisfilm lezárása, a konklúzió volt ugyanis kicsit furcsa, ebben ugyanis külön ki van emelve, Edo-korszak szerinti fogalom szerint Yasuke nem szamuráj, holott az Edo korszak 1603-ban kezdődött. Tehát nem volt számunkra teljesen tiszta, miért releváns, hogy egy későbbi kor fogalma szerint szamuráj volt-e vagy sem, és miért nem az a fókusz, hogy a késő Szengoku-korszak szamuráj-fogalmának megfelel-e? Lévén ebben a korban tartózkodott Japánban, és ebben a korszakban a szamuráj, mint fogalom jóval képlékenyebb volt, gyakorlatilag a harcosok szamurájnak nevezték magukat (vagyis már nem egy konkrét társadalmi rang volt a szamuráj) - és pont ezzel szokták Yasuke "szamurájságát" is indokolni azok a szakértők, akik ezzel a vonallal értenek egyet.
Kérdésünkre Bálint így válaszolt:
"Ahogy említetted a késő Szengoku-korszakban került Yasuke Japánba és itt a szamurájok definíciója képlékeny volt és így nem lehet egyértelmű választ adni, hogy Yasuke szamuráj volt-e. A későbbi Edo-korszak viszont nagyon egyértelműen lefekteti az alapokat, tehát az akkori értelemben véve már biztosan nem lehetett volna szamuráj."
Majd külön megkereste Marcos A. Sala Ivarst, akinek a válaszát szintén leközöljük teljes egészében, változtatások nélkül:
"Az Edo-korszakban egy szamurájnak egy urat kell szolgálnia, státuszától függően (hatamoto, jōshi, gōshi) több szolgája is lehet, daishōt (katana és wakizashi) kell viselnie, haját chonmage-ban kell levágatnia, hosszú ujjú kimonót (montsuki) kell viselnie kamishimóval a fontos közönség előtt. Ami a kardokat illeti, a kardok méretét és a felszereléseket is meghatározták, különösen akkor, amikor a szamuráj Edo városában tartózkodik, és még pontosabban, amikor Edo várában. Például a hüvelynek feketének kell lennie, és kerülni kell a túl sok arany díszítést a szerelvényeken. Mindezek a dolgok csak egy példa arra, hogy milyen különleges volt egy szamuráj az Edo-korszakban, és ez a szamurájkép az, ami ma is él bennünk. Sok videójáték, film, anime, manga, ami egy korábbi időszakban játszódik ezt a felé szamuráj ábrázolását használja, mert sokan egy korábbi korszak szamuráját lehet fel sem ismernék.
Visszatérve Yasuke esetére, abban az időben nem volt előírás arra, hogy milyen fegyvert kell viselnie egy szamurájnak, kivéve az íjat. Mint ahogy a haj, a ruha stb. sem. Tehát hogyan definiálhatjuk a szamurájt? Ha a szamuráj azaz "szolgálni" szó jelentésében gondolkodunk, akkor Yasuke már Nobunagával való találkozása előtt is szamuráj volt, mivel a jezsuitákat szolgálta. Oké, akkor egy japán hadúr szolgája, de Nobunagának rengeteg szolgája volt, pl. akik a lovait gondozzák... Oké, akkor egy olyan hadúr szolgája, aki biztosított neki fegyvereket és házat. Nobunaga és később Hideyoshi nagy teamesterének, Sen no Rikkyunak is volt wakizashija és nagy háza, de nem volt szamuráj.
Milyen következtetéseket vonhatunk le ebből? Az Edo-korszak előtt nem volt szigorú szabály. A szamuráj viselhetett nadrágot vagy hakamát, lehetett daishōja vagy esetleg 3 kardja, rövid haja vagy hosszú haja, háza és szolgái vagy szegény parasztként is élhetett... szóval nagyon bonyolult megmondani, hogy Yasuke szamuráj volt-e vagy sem, amit biztosan mondhatunk, az az, hogy nem a popkultúra szamuráj (az Edo-korszak szamuráj) elképzelése volt."
Azt teljes mértékben rátok, az olvasókra bízzuk, hogy erről az érvelésről mit gondoltok, és szerintetek is kvázi "visszamenőleges hatállyal", egy későbbi kor definíciója szerint kell-e eldönteni valakiről, hogy szamuráj volt-e, avagy sem.
Semmi spam, csak napi 2-3 értesítés Viberen, hogy képben maradj a játék- és filmvilág, a geek kultúra legérdekesebb híreivel.