2016-ban a Google kiadta az első Pixel telefont, a Sony kipréselte magából a Szellemirtók szörnyű rebootját, és a Niantic megint iszonyú népszerűvé tette a pokémonokat azok bevonásával is, akik a Nintendo platformjain elérhető játékokkal nem játszanak.
Ekkor jelent meg ugyanis a Pokémon GO!, aminek játékosai simán megtöltötték a Central Parkot, fennakadásokat okoztak felelőtlen viselkedésükkel, és eleve annyira sokan voltak, hogy az a híradók figyelmét is felkeltette. Népszerűsége ma már nem olyan óriási, mint akkor, de még mindig kellemes kikapcsolódást jelent azoknak, akik imádják a franchise szörnyeit, és szeretnének egy picit aktívabb életet élni.
Ha eleget játszol, tiéd a világ
A Pokémon GO! a technológiai lehetőségekhez mérten tökéletesen valósította meg a pokémonedzői álmainkat. Az alkalmazást futtatva, a valódi világot járva foghattuk el kedvenc szörnyeinket, edzőtermek felett vehettük át az irányítást, és hatalmas raidekben vehetünk részt haverokkal vagy idegenekkel karöltve. Az első, 2015-ös trailer túl sokat ígért ahhoz, hogy elhiggyük, ez tényleg ennyire jó lesz, de idővel a Niantic mindent megvalósított, ami az örökre szóló élményhez kellett.
Az igazi meglepetés 2016-ban ugyanakkor nem is az volt, hogy megjelent a játék, és ténylegesen újszerű AR-élményt kínált. A valódi csoda, hogy az emberek tényleg annyira megőrültek az alkalmazásért, hogy együtt szálltak meg tereket, túrázni indultak a ritkább szörnyek begyűjtésének céljával, kilométereket gyalogoltak egy Snorlaxért, és csapatosan járták a parkokat Charizardokért. Néhány hétig az egész világ pokémon-lázban égett, és hirtelen tényleg úgy tűnt, hogy mindenki a zsebszörnyek rajongójává vált.
De senki nem volt akkora rajongó, mint az a játékos, aki elsőként gyűjtötte össze az összes pokémont. Az akkor 28 éves Nick Johnson egy tech cégnél dolgozott New Yorkban, és napnyugtáig esélye sem volt szörnyeket kergetni. Esténként persze barátnőjével együtt ők is megszállták a várost, és az első hetekben össze is gyűjtötték az Egyesült Államokban elérhető pokémonok mind a 142 fajtáját. Johnson ezt büszkén közölte az interneten, ami meglepő következménnyel járt.
A világ első pokémon mestere
A Pokémon GO!-ban vannak szörnyecskék, akik csak adott országokban bukkannak fel, így a megjelenéskor lehetetlen volt egyetlen helyen összeszedni mind a 151 példányt. Nick csak akkor tudta volna kiegészíteni az akkor 142 tételes pokédexét, ha beutazza Európát, Kínát és Ausztráliát, ehhez viszont se pénze, se ideje nem volt, egészen addig, amíg az Expedia és a Marriott Rewards fel nem ajánlotta neki és párjának, hogy segíti őket az összes lény összegyűjtésében. Nick nyilván be is pakolta a bőröndjét, és barátnőjével együtt útnak indultak ritka szörnyeket vadászni.
A következő hetekben a páros begyűjtött mindent, és a világkörüli utat Tokióban zárták, ahol el is vesztek egy kicsit a Pokémon szülőhazájában. Temérdek plüssel, új emlékkel és persze számtalan szörnnyel a zsebükben, hazatértek New Yorkba, és folytatták esti pokémonos kalandjaikat. Valahol aztán az évek során véget érhetett a hobbivadászat: Nick, mint oly sokan mások, félretette az alkalmazást, és fejest ugrott az üzleti befektetések világába. Twitter-oldala sokkal unalmasabb jövőről mesél, mint amit egy nagy múltú pokémon mestertől várna az ember.
Egyébként az Egyesült Államokat nem kellett körbejárnia az összes lény megszerzéséhez: Nick azt állította, hogy a pokémonok jelentős részét a Central Parkban szedte össze, és csak 1-2 fajért kellett átmennie Jerseybe. Rengetegen kételkedni az egészben, de akárhogy is, Nick bejárta a világot a Pokémon GO!-nak hála.
Semmi spam, csak napi 2-3 értesítés Viberen, hogy képben maradj a játék- és filmvilág, a geek kultúra legérdekesebb híreivel.
A világbéke vége
Mostanság már lényegesen kevesebben vesznek el a vadászatban. A Niantic az elmúlt években többféle játékra is megpróbálta ráhúzni az egyszer működő formulát, és bár a többségük bedőlt, a Monster Hunter NOW! egész szép karriert fut be épp Japánban és a világ többi részén.
Mára már nem akkora popkult jelenség, mint 2016-ban, de az elmúlt években iszonyatos pénzeket termelt: a csökkenő játékosszám ellenére 2023-ban még mindig 566 millió dollárt hozott a Statista jelentése szerint. A Pokémon GO ráadásul állandó résztvevője lett az éves Pokémon World Championshipnek, a franchise rendszeresen megtartott kompetitív eseményének is. Jó darabig nem kell attól tartanunk tehát, hogy a Niantic lelőné a szervereket.
Lesz-e még valaha akkora durranás a Pokémon GO!, mint 2016-ban volt? Ez erősen kétséges, de ez nem jelenti azt, hogy késő lenne felkelni és elkezdeni a pokédex kitöltését. Ha így döntenétek, mi szurkolni fogunk nektek, de ha az lenne az álmotok, hogy ezáltal körbeutazzátok a világot, sajnos erről kénytelenek lesztek letenni.