Az MIT kutatói által kifejlesztett, Dynamic Shape Display névre keresztelt rendszer egy korábban sosem látott technikai alapokkal rendelkező találmány, melynek magját egy Kinect szenzor adja. Azt már megszoktuk, hogy a nappaliban állunk, és a TV képernyőjén manipulálunk valamit. Most képzeljük el azt, hogy mi nyúlunk ki a tévéből. Bár furcsán hangzik, de a technológia már elérhető.
A videóban látható, hogy különböző, csak 3D-ben megjeleníthető formák kirajzolása cseppet sem okoz problémát a DSD-nek, ami azonban még lenyűgözőbb, az a Kinecttel végzett munka. A Kinectnek már korábban is rengeteg felhasználási módját láthattuk, de hasonlóval még nem találkoztunk. Irányították már vele a Skyrimet PC-n, vagy robotokat egy teremben, de ezekhez képest a DSD hatalmas előrelépés.
Az eszköz működésének alapját a kis oszlopokat mozgató motor adja, amely a számítógépből érkező adatok hatására kialakítja a panelen megfelelő formát. Nem számít, hogy ez most épp statikus forma, mint egy autó, vagy épp folyamatosan változik, mint a mozgatott kéz, az alapelv ugyanaz. Az inForm képes 3D-ben renderelni a tárgyak információit, így a felhasználók pontosabb képet kaphatnak az egyes adatokkal, változásokkal kapcsolatban.
És hogy milyen felhasználási módjai lehetnek még? Amennyiben sikerül elérni a maximális precizitást, a veszélyes anyagokkal dolgozó kutatók valószínűleg nem bánnák, ha nem kellene egy teremben lenniük a veszélyforrással, hanem biztonságos távolságból is képesek lennének dolgozni. A kutatók nagy hangsúlyt fektetnek az eszköz orvosi és térképészeti felhasználására is, hiszen ezeken a területeken is nagy segítséget jelenthet.
És hogy miért fontos nekünk mindez? Kis képzelőerővel egy újszerű játékbeli felhasználást, esetleg valami nagyon futurisztikus kontrollert tudnánk elképzelni, de ezt talán inkább a profikra hagyjuk. Ha másra nem is, egy szuper-kényelmes szék megalkotására biztosan jó lesz, valami olyasmire, amit az új X-men filmben láttunk.