Hirdetés

SZIGET 2009: minden, mi fülnek, szemnek ingere

|

Új, megújult és a már megszokott programhelyszínek változatos kavalkádjával várja - immár tizenhetedik alkalommal - látogatóit a Sziget.

Hirdetés

Lesz mínusz egyedik nap óriási Tankcsapda koncerttel, nulladik nap egy 10 órás koncertfolyammal az antirasszizmus jegyében,  nemzetközi sztárok, a hazai élvonal, szenzációs utcaszínház és minden más, ami fülnek, szemnek ingere.

Mint az már ismeretes, a mínusz egyedik napon a 20 éves Tankcsapda nagy születésnapi buliját tartja a Szigeten, egyedi fénytechnikával és direkt erre az alkalomra épülő színpadi díszletekkel. Míg tavaly a Sziget a magyar dal ügyének is helyt adott a fesztivált felvezető egyik napon (s a Magyar Dal Napja más formában és helyszíneken él ezentúl tovább), idén az antirasszizmus jegyében zajlik majd a nulladik nap, a Rock Against Racism – a már több mint 30 éve működő nemzetközi szervezet - szervezőivel karöltve. Bár még a program még alakulóban van, annyit el lehet árulni, hogy a tíz órás monstre-koncerten a hazai rockélet dicső múltjának és ígéretes jelenének képviselői adják egymásnak majd a színpadot, nemzetközi sztárfellépőkkel fűszerezve a sort.

Az idei évtől már vegytiszta nemzetközi színpadként várja közönségét a Sziget Nagyszínpada. Az öt nap alatt huszonöt külföldi sztár lép majd itt fel. Itt kell megjegyezni, hogy a magyar zenekarok nem száműzve lettek, hanem egy ún. magyar nagyszínpadot állítanak fel a szervezők, ahol a hazai élvonal több reprezentánsa is egy nekik méltó helyen léphet majd fel.

NAGYSZÍNPAD

Minden idei nagy európai fesztivál kívánságlistájának első helyén egy olyan ifjú hölgy szerepel, aki nem megosztja a közönséget, hanem egyesíti, azért, mert annyira vonzó, annyira cool, annyira tud énekelni, és még annyi minden mást is tud. Ő Lily Allen, aki az idei Sziget első napjának sztárfellépője. Őt előzi meg aznap a U2-t a No Line On The Horizon világkörüli turnéján kísérő, glasgow-i székhelyű, északír zenekar, a Snow Patrol. Előttük melegíti be a közönséget a spanyol Ska P, akiket a Nouvelle Vague vezet fel. Az első fesztiválnap első fellépője a Nagyszínpadon az I am X lesz. Csütörtök a második fesztiválnap, amikor az esti sztár a Fatboy Slim lesz, aki idén szintén ötödik stúdió-albumával rukkolt elő. Norman Cookot a Bloc Party előzi meg aznap a Nagyszínpadon. Előttük a több tucat platina és aranylemezt megjelentető, kultikus düsseldorfi punk zenekar, a Die Toten Hosen lép fel, őket vezeti fel a The Ting Tings, s legkorábban a balkáni r'n'b királynője, Miss Platnum lép augusztus 13-án a Nagyszínpadra. Augusztus 14 péntek: a hétvége első napja, amikor az estét a legújabb, sorban az 5. stúdióalbumukkal szerte a világban óriási sikerrel szereplő The Prodigy zárja majd. Előttük a Pendulum, korábban a Primal Scream és legkorábban a Haydamaky lép fel ezen a napon. Szombaton a Placebo az esti sztár, s korábban sem kisebb fellépő, mint a világ egyik legnépszerűbb alter rock zenekara, a többszörös BRIT zenei díjas Manic Street Preachers lép majd fel. És a még korábbi sávokban aznap a Nagy Britannia extravagáns acid-rave-sc-fi punk-funk zenekara, a Klaxons, előttük az Editors és a legkorábban – szintén az Egyesült Királyságból érkező The Subways lép majd fel. És az utolsó Sziget napon újra együtt a Faith No More, ők headliner sztárjai a Sziget vasárnapjának. A co-headliner aznap minden idők egyik legsikeresebb punk zenekara, az old school szemtelenségekkel ötven millió lemezt világszerte elpasszoló kaliforniai The Offspring lesz. Idén májusban megjelenő új albumával érkezik a Szigetre Nagy-Britannia egyik legjobb koncert zenekara, a Maxïmo Park. Előttük lép fel majd a Danko Jones és a Sziget utolsó napján a Nagyszínpad első zenekara a finn Disco Ensemble lesz majd.

VILÁGZENEI NAGYSZÍNPAD


Tízéves fennállását nagy erőbedobással ünnepli a Világzenei Nagyszínpad: még soha nem rukkolt elő annyi friss produkcióval, mint 2009-ben. A legnépszerűbb előadókat tekintve az arizonai Calexico magyarországi debütálása az egyik alapvető szenzáció: ennek a tízéves zenekarnak a stílusára egyaránt jellemző az indie-rock, az alternatív country és a texasi mariachi muzsika.  Először lép fel hazánkban a kongói So Kalmery is, aki a közép-afrikai stílusokból, a reggae-ből és a gitáralapú tánczenéből teremtett egyedülálló stílust „brakka” néven. Észak-afrikai és spanyol ízek keverednek a már kultikusnak számító barcelonai kollektíva, a 08001 elektronikus alapú zenéjében, míg a francia-algériai Speed Caravan alighanem minden idők legsebesebb és legradikálisabb arab lantzenéjét alkotta meg. Ugyancsak a legújabbak közül való az olasz Figli Di Madre Ignota, melynek rézfúvós „spagetti Balkánja” a fesztivál egyik legpörgősebb bulijának ígérkezik, és Vieux Farka Toure, aki három évvel ezelőtt tűnt fel a mali blues színterén – éppen abban az évben, amikor legendás édesapja, Ali Farka Toure meghalt. De természetesen a visszatérő nagy nevekben sem lesz hiány. Az Orquesta Buena Vista Social Club tagjai között újra hallhatjuk Guajiro Mirabalt, Jesus Ramost és Manuel Galbánt, aki pedig a roots-reggae-re vevő, azt az elefántcsontparti Tiken Jah Fakoly dobja fel. Új albummal érkezik a rai-király Khaled, az utóbbi évek egyik legsikeresebb mali produkcióját jegyző Amadou & Mariam, a rezes talpalávalók híveinek pedig a New York-i Frank London és a szerb Boban Markovic együtteseinek közös produkciója, a Brotherhood Of Brass ígér pörgős perceket. És ez még mind semmi! Itt lesz a tavalyi Sziget egyik legemlékezetesebb koncertjét adó francia N&SK a maga ellenállhatatlan sanzon-ska csapásaival, a klezmert elektronikus tánczenével ötvöző angol Oi Va Voi és a korzikai polifonikus éneklést újraértelmező, ellenállhatatlan Zamballarana is. Mindemellett természetesen nem kevésbé figyelemre méltó a hazai kínálat sem! A Világzenei Nagyszínpadról elmaradhatatlan Besh o droM éppúgy nem igényel bemutatást, mint Palya Bea, vagy a magyarországi etnorockot felfrissítő Napra együttes, nem beszélve a Csík zenekar alternatív rock-feldolgozásairól. Két unikális koncertre is sor kerül: a Muzsikás az amerikai Woven Hand együttessel garantál súlyosan katartikus estet; és az sem lesz mindennapi élmény, amikor Bereczki Csaba Életek éneke című zenés dokumentumfilmjének erdélyi magyar, román és cigány muzsikusai lépnek a színpadra, hogy megmutassák, mi fán terem „az erdélyi Buena Vista”…

A38-WAN2

Idén összebútorozik a Sziget legnagyobb koncertsátra, a sok éve, rengeteg világsztárt felvonultató és hatalmas sikerrel működő wan2 és a tavaly első ízben, de szintén nagy sikerrel szereplő A38 Színpad. A fúzió érthető, hiszen a két színpad, illetve az A38, mint klub zenei felhozatala és nyitottsága egymásért kiáltott. Így a szervezők összegyúrják kifinomult ízlésüket, hogy az eddigieknél is sikeresebb programot állítsanak össze. S amit már tudhatunk: fellép majd a White Lies, sztárfellépői között köszönthetjük továbbá a trip-hop legendárium leghíresebb alakját, Adrian Thaws-t, aki Tricky művésznéven vált világhírűvé a kilencvenes évek közepén. A 17. Sziget sokszínű világzenei felhozatalát erősíti – de az A38-WAN2 színpadon - a barcelonai Muchachito Bombo Infierno. Squarepusher álnév alatt tízéves pályafutása során tizenkét albumot megjelentető brit elektro művész, Tom Jenkinson is készül meghódítani a 2009-es Sziget közönségét. Elektro vonalon támad a többnyire világzenei produkcióiról híres Blasted Mechanism. A portugál kísérleti elektro rock zenekar Szigetes koncertje a rock-, a világ- és az elektrozene rajongóinak egyaránt különleges szórakozást ígér. Idén augusztusban nálunk tombol majd a kifulladásig tartó ska-partyk specialistája, a Matatu zenekar is.  Az idei fesztiválon lendületbe hoz majd mindenkit Lengyelország kedvenc bébiételétől nevét kölcsönző, lágy drum'n'bass hullámaival hódító Miloopa. Fellép még a januárban bemutatkozó lemezét, Wait for Evolution címmel megjelentető, klasszik gitár rock zenekar, a holland De Staat  és Spanyolországból érkezik a La Troba Kung Fú.


ROCK SZÍNPAD

A megújult Sziget egy amolyan régi-új színpada lesz, meglehetősen színes programmal, amelyben hazai és nemzetközi zenekarok lépnek majd fel metal, punk, hardcore, pop-rock, hard rock, blues, indie rock műfajban. A helyszín a tavalyi metal sátor méreteit és helyszínét örökli meg. A 2009-es Szigeten lép fel először Magyarországon a Hot Hot Heat-tel, a Death Cab for Cutie-val és a Blonde Redhead-del rokon ausztrál indie rockzenekar, a bemutatkozó albumát 2007-ben In the Midst of This címen megjelentető Expatriate. Legújabb, Coma Chameleon címmel 2008-ban megjelent lemezét is elhozza az idei Sziget közönségének az egyik legnépszerűbb német punk rock zenekar, az ibbenbüreni Donots. A Blasted Mechanism mellett újabb kosztümös őrület támad a Szigetre az amerikai Gwar együttes alakjában idén nyáron. A Gwar semmihez sem hasonlítható, heavy metállal kísért szigetes vizuál orgiáján a szigetlakók akár Paris Hilton-nal, George W. Bush-sal, Osama Bin Laden-nel, O.J. Simpson-nal is összefuthatnak, vagy végigizgulhatják a Phallus in Wonderland varázslatos történetét a világ legőrültebb metál zenekarának előadásában. A magyar közönség 2009-ben az idei Szigeten újra találkozhat az egykor Nazipenis nevén karneváli tréfaként útjára induló, aztán a hard rockot Turbonegro néven forradalmasító norvég zenekarral. A 17. Szigeten rombol fergeteges metál hajráival az ötödik stúdióalbumán dolgozó, Type O Negative-val és Athraxszal rokon brooklyn-i heavy metal együttes, a Life of Agony. Az idei fesztivál punk palettáját színesíti a hazájában Stockholm Syndrome című albumával 2002-ben Grammy díjat nyert svéd újhullámos glam punk zenekar, a Backyard Babies. S a Brujeria - negyedik lemezén dolgozva - újabb zenei offenzívával készül csapást mérni a metál zenei színtérre.


PARTY ARÉNA

Idén a szervezők úgy döntöttek, hogy a Party Aréna megasátrát, melyben csak este 11-től indult meg az élet, idén már az esti órákban élő produkciókkal töltik fel. Ezzel egyrészt számos fellépőnek tudnak a korábbinál jelentősebb befogadóképességű programhelyszínt biztosítani, másrészt az Aréna professzionális technikáját is jobban ki tudják használni. Ennek jegyében a korai sávban a Coldcut elektros képzelgései is hatalmukba kerítik majd az idei Sziget közönségét. S az év legjobb hetéből nem maradhat ki a french elektro műfaja sem, amely most a 2002-ben legjobb dj brigádnak választott, Birdy Nam Nam néven futó, turntable játékosokkal rázza fel a szigetlakókat.

És persze, mint a korábbi években, az Aréna megasátra a műfaj legnagyobb sztárjait vonultatja fel idén is. A világ leghíresebb svéd dj-je, a Call on Me című számmal minden létező slágerlista csúcsát meghódító Eric Pryzd irányításával lendül mozgásba a Party Aréna teste az idei Szigeten. Idén harminc éve, hogy a nyolcvanas-kilencvenes évek nagy-britanniai house forradalmának legnagyobb alakja, Paul Oakenfold elkezdett lógni a popkultúra hőseivel. Lemezmixer tehetségét a londoni születésű Paul Oakenfold olyan figurákkal és legendás formációkkal az oldalán fejlesztette tökélyre, mint a Happy Mondays, a New Order, a U2, Snoop Doggy Dogg. Simply Red, Steve Osborne, stb. egészen a lap aljáig. Paul Oakenfold a Szigetre új albumával, a Pop Killer-el érkezik. A Sziget a clubkultúra legnagyobb djinek ad otthont idén, így nem maradhat ki a nyári lemezlovas balhéból a világ első számú clubinformátora, Pete Tong sem, akinek Radio One-os Essential Selection című műsorát 12 millióan hallgatják a világon hetente. Pete Tong legutóbb tavaly kápráztatta el a magyar közönséget a budapesti metróban tartott exkluzív partyjáva. Grooverider, alias Raymond Bingham, brit drum and bass producer és DJ, kit sokan a drum and bass ősatyjának tartanak, valamint szintén ugyanezen zenei stílus alapembereként és kultikus figurájaként számontartott Dillinja is tiszteletét teszi idén a Szigeten. És nem utolsó sorban itt lesz Armin van Buuren, aki 2007-hez hasonlóan, 2008-ban is megszavazták a világ legjobb DJ-jének a brit DJ Mag magazin Top 100 DJ szavazásán.

MR2 SZÍNPAD

Idén is a hazai könnyűzene legizgalmasabb előadói lépnek fel az MR2 Színpadán. Mint ahogy azt a Sziget évadnyitó közleményében nyilvánosságra hozta, idén átalakul a legnagyobb hazai fesztivál színpadainak rendszere. Ennek egyik örvendetes következménye, hogy a Sziget immár hagyományosnak nevezhető MR2-Petőfi Rádió Színpada a hazai élőzenés színtér legfontosabb zenekarait és előadóit felvonultató „magyar zenei nagyszínpaddá” izmosodik. Elég, ha csak a fellépők listájából szemezgetünk: itt fog fellépni többek között a Quimby, a Kispál és Borz és a 30Y, a Barabás Lőrinc Eklektrik, a Heaven Street Seven, Turbo, Gonzo, az Óriás és a Kaukázus, Péterfy Bori & Love Band, a The Moog, a Kiscsillag és a PASO.
Nincs mese: aki kíváncsi arra, hogy mi történik a hazai porondon, annak itt a helye!

PÉCS2010 SZÍNPAD

Ez a színpad a korábbi Színház és Tánc Szabadtéri Színpad helyén fog működni, a nézőtér azonban nagyobb lesz, két-háromezer néző is elfér majd. Maga a helyszín is különleges hangulatú, a színpadot szinte körülölelő domb, mint nézőtér – erre utal a görög elnevezés - a programoknak a Szigeten belül is egyedivé atmoszférát teremt. A színpaddal egy olyan helyszínt újít meg a fesztivál, amely ettől az évtől kezdve egyaránt befogadója tud lenni különleges zenei, tánc- és színházi produkcióknak.
Az idei fesztiválon több helyszínen is megjelenik a Pécs2010 program. Az Európa Kulturális Fővárosa program alcíme Pécs, a határtalan város. A színpad műsora ezért is szerveződik főleg magyar, balkáni és mediterrán produkciók köré. Az egyes napok műsora a fentiek fényében tematikusan lett összeállítva.
A Balkán Napjával kezdődik a fesztivál, fellép a Vujicsics Együttes, a szerb Boris Kovač és Oana Catalina Chitu a Bucharest Tango című előadásával. A Dívák Napja a női előadókat hozza előtérbe, a fő attrakció várhatóan a francia Emily Loizeau elbűvölő műsora. A Multikulti Napon az izgalmas fúziók és különböző nemzetek találkoznak, melyek közül talán a legígéretesebbnek az izraeli női trió, a Habanot Nechama ígérkezik. Egy Mediterrán Nap élénkít fel minket szombaton, ebben segít a budapesti-kubai Elsa Valle, őt követi a fado új csillaga, Ana Moura Portugáliából, majd a hét legjobban várt előadása, Al di Meola New World Sinfonia című műsora kerül bemutatásra. Egy virtuális koccintással, a Vivat Bacchus bordalaival kezd a Hagyományok Napja, majd a szintén pécsi, 35 éves fennállását ünneplő Szélkiáltó ad közös koncertet az egyaránt jubileumát, negyvenedik színpadon töltött évét ünneplő Kaláka Együttessel.
A utolsó fellépő, az Isztambulból érkező táncoló dervisek, a Whirling Dervishes egy spirituális utazással zárja a Sziget programját. Nem véletlenül, hiszen a török város szintén Európa Kulturális Fővárosa lesz 2010-ben.

MEDUZA

A Sziget egyik legspeciálisabb helyszíne, a Meduza ismét hozza a tőle elvárható minőséget, mind zeneileg, mind a vetítést illetően. Ismét több underground elektronikus zenei stílust érintenek majd a hazai és nemzetközi fellépők, így lesz dubstep, breakbeat, dub, funk, a tech-house, minimal, stb.
Pécs2010 programmal együttműködve nemcsak a pécsi, hanem a török, a délszláv régió és a Ruhr-vidék underground szcénája is helyet kap a meduza programjában.
Nemzetközi fellépők, többek között Mala (Digital Mystikz / Deep Medi / DMZ) & MC Sgt. Pokes (DMZ). A Mala és Coki alkotta Digital Mystikz a dubstep pionír producer duója. A páros, valamint Loefah és Sgt. Pokes által vezetett DMZ kiadó és a köré szerveződött azonos nevű klubest jelentőségét pedig nagyjából a drum and bass legendás Metalheadz kiadója és az általuk szervezett Blue Note bulikhoz lehetne mérni.
A DMZ klubest mottója - „come meditate on bass weight” -, akár a dubstep lényegének tömör összegzése is lehetne, a basszusnehéz zenék legifjabb irányzata akkor mutatja meg valódi énjét, hogyha nemcsak hallani, de érezni is lehet. Mala, aki néhány éve Deep Medi néven újabb kiadót alapított, és állandó MC-partnere Sgt. Pokes, most a Meduza színpadán mutatja meg, hogy miért oly legendás alakjai ők a dubstepnek.
Jarring Effects Label Night: L'Oeuf Raide, Zôl, Interlope (F) - Gyakorlatilag Franciaország legnagyobb dub kiadója küldi nekünk három neves előadóját, akik élő (live act) produkciókkal érkeznek a meduza színpadára és az összesen több, mint 4 órás szeánsz alatt érintik a dub az elektronikusabb hip hop, a széttört drumandbass és egyéb stílusok rétegeit.
Addictive TV (UK) - A meduza helyszín első évének egyik legsikeresebb produkciója volt, ők azok, akik úgy jöttek le a színpadról, hogy ez az a helyszín, ahova az ő speciális audiovizuális szettjük a legjobban érvényesül és jönnének még. Hát most itt lesznek megint az urak, akik produkciójukkal az elmúlt években gyakorlatilag bejárták a világot, Kínától az Egyesült Államokig és mostanában a menőbb filmek készítői felkérik őket, hogy remixeljék a film beharangozóját.

ROMA SÁTOR

Nyolc évvel az indulása után a Roma Sátor – az elmúlt évek egyre növekvő népszerűsége miatt - mindenki nagy örömére idén egy nagyobb méretű helyszínt kap, az atmoszféra, a program koncepciója viszont nem változik. A fókusz változatlanul az autentikus kelet-európai és a cigány zenén van, a kínálat a nagy sztároktól kezdve a feltörekvő zenekarokig, a hagyományos zenén keresztül a fúzióig tart. A cigány zenén kívül a klezmer zene is mindig jelen volt a Roma Sátorban, de idén kiemelt hangsúlyt kap. A klezmer zene, mint műfaj, a tradicionális, laikus, kelet-európai zsidó zenét jelöli. Az izraeli Oy Division ebbe a zenei világba vezeti a hallgatót. Külön érdekesség, hogy a tradicionális klezmer alapokra épülő Oy Division egyik tagja a fúziós Balkan Beat Boxban is játszik.
Ha már a műfajok keveredése, akkor visszakanyarodva a színpad konkrét programjához az Antwerp Gipsy-Ska Orkestra műsorát érdemes lesz megtekinteni, illetve a Kaloomé a francia-katalán Perpignan város egy olyan negyedéből érkezik, ahol a cigányok és az arabok egymás mellett élnek, így az arab és katalán elemekből új zenei stílus is született. A másik klezmer együttes a francia YOM vezette kvartett. YOM, aki önmagát a „New King of Klezmer Clarinet”, azaz a klezmer klarinét új királyaként aposztrofálja. A zenekar hangzása a tubának és a tapánnak köszönhetően erősen emlékeztet a bolgár vagy román fúvósbandákra.
Hogy ne csupán áthallás legyen, rögtön két fúvósbanda is fellép a fent említett országokból, a fiatal roma zenészekből álló csapat, a Karandila Jr Bulgáriából, és a Fanfara lui Craciun Romániából.
Két királynak is hódolhat a közönség a héten. A „klezmerkirályon” kívül a makedón King Ferus Mustafov vitathatatlanul az egyik legnagyobb nemzetközi fúvos sztárok egyike. Más zenei stílusok is gazdagítják a programot. Megjelenik az erdélyi és szlovén cigányzene – Szilágysági zenekar, Langa -, a délszláv tamburazene - Söndörgő és a Marijaci Tambura Zenekar Szerbiából, a hazai Swing Manouche Project, valamint a hagyományos éttermi cigányzene megújítói is tiszteletüket teszik, a cseh Gitans és a szlovák Gipsy Devils. A hazai roma fellépők közül az ismertebbek a tízéves jubileumát Romano Drom, az új albummal jelentkező Ternipe és a közönségkedvenc Parno Graszt. Az Oláh Gipsy Allstars a legnagyobb hazai roma együttesek zenészeiből álló, új színpadi produkció. Fellépnek még a Kanizsa Csillagai, akik a beás cigány kultúrát képviselik, hosszú idő óta rendkívüli színvonalon, illetve a pécsi Dutar együttes.
Az estéket a legjobb világzenei dj-k vezénylik le, mint a magyar, cigány származású Dj Kokalo, a francia párizsi éjszaka nagy sztárja, Dj Click, illetve a Lord Sassafras Katalóniából.

A folytatásban: további programok a Sziget 2009-en!

 

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)