Hirdetés

Phenom X3 - Három amigo az AMD-től

|

Az Intel-AMD csata tovább folytatódik, ezúttal viszont az új három magos AMD Phenom procikat vallatjuk egy kicsit.

Hirdetés

Bizony, jó idő eltelt már azóta,hogy az első kétmagos Phenomot szájhúzva vettük ki a tesztgépből, mert az Intel azonos árszegmensben kínált modelljei fényévekkel bizonyultak gyorsabbnak. Azóta piacra léptek a négymagos változatok is, most pedig valami egészen érdekes jelenséggel találhatjuk magunkat szembe: a Toliman kódnevű, hárommagos Phenom processzorokkal. Azt már megszokhattuk a számítástechnika világában, hogy inkább páros számokkal operálnak a kedves gyártók, jelen esetben persze ennek a hármas fogatnak logikus oka van. Egész egyszerűen arról van szó, hogy a négymagos Phenomok gyártása során előfordulnak olyan példányok, ahol egész egyszerűen csak három mag működik. Hogy ezek ne menjenek pocsékba, az AMD X3 névvel és elvileg olcsóbb árcédulával piacra dobta őket, ezért nem kell semmiféle technikai újdonságot vagy hókusz-pókuszt várnunk.


AMD Phenom X3: négy mag, mínusz egy


Majdnem hármas ikrek
Mielőtt rátérnénk a teljesítményre (bár tudom, mindenkit csak ez érdekel) érdemes picit megvizsgálni a 65 nm gyártástecnológiával készülő X3-asok jelenlegi piaci helyzetét. Három verziót kapunk az AM2+ tokozású Phenom 8000-es sorozatból. A legkisebb a 2.1 GHz-es Phenom 8450-es típuszámot kapta, ennek az ára 35 000 Ft körül mozog jelen pillanatban. Ezt követi soron a 200 MHz-zel gyorsabb 2.3 GHz-es Phenom 8650, mely 38-40 000 Ft körül megvásárolható. A legcombosabb változatot a Phenom 8750-es jelenti, melynek órajele 2.4 GHz, az ára pedig 42-44 000 Ft körül alakul. A TLB címfordítási hibától mentes új X3-asok egyébként minden lényeges tulajdonságukban megegyeznek, ugyanannyi L1, L2 és közös L3 cache (128KB/512KB/2MB) található bennük. Mindhárom Phenom 95W-os TDP-vel bír, illetve a négymagos nagytestvérekhez hasonlóan ezek is rendelkeznek HyperTransport 3.0-s támogatással.
Érdemes kicsit megnézni a versenytársakat is. Saját háza táján furcsa dolgokat tapasztalhatunk, a legolcsóbb négymagos Phenom is olcsóbb, mint a bármelyik most debütált X3-as. Mostanában viszont hihetetlenül jó áron (26 000 Ft) kapható az Athlon 64 X2 6000+ típust is, ami átlagosan kb. 15 000 Ft-tal olcsóbb, mint az új Phenom procik.
Intel oldalon is rá kell jönnünk, hogy az AMD kezdő árai sajnos túl magasak. Persze reménykedhetünk, hogy hamarosan le fognak esni, de a jelenlegi helyzet picit elszomorító. Annyiért, mint az Athlon 64 X2 6000+ vásárolhatunk például egy Core 2 Duo E4700-ast, ami 2.6 GHz-et tud. Ha 26 000 Ft-nál több pénzünk van, akkor választhatunk egy Core 2 Quad Q6600-ot (2.4 GHz) 42 ezerért, illetve ugyan ennyiből egy három gigás Core 2 Duo E8400 is simán kijön.


Amikor három nem több, mint kettő
Az előbb említett procik szerencsére a tesztlaborunkban tanyáztak megmérettetésre várva, ezért gyorsan végeztünk néhány gyors tesztet is, hogy megnézzük, teljesítményben mit tudnak az új X3-asok. Az embernek mindig ott motoszkál a fejében, ha új cucc jön, hogy vajon ez mit vihet Crysis alatt? Rá is küldtük a tesztalanyokra, persze csak közepes beállítások mellett, nehogy a diavetítést kelljen elemezni. Azt azért megjegyeznénk, hogy a teszteket a realitások megtartása végett nem 9800 GX2-n végeztük, hisz valószínűleg elég kevés ember használ 110 000 Ft-os kártyát, ezért egy jóval takarékosabb és gyakoribb, emelt órajelű Gainward 8800 GT-vel mértünk.
A legkisebb X3-as pöccre vitte a 40 fps-t, míg a 200 MHz-zel gyorsabb 8650-es 3 fps-el előzte be a kistestvérét, ettől az értéktől a csúcs 8750 alig 5 fps-sel tudott elhúzni. Látszik, hogy nem akkora a különbség, az 100-200 MHz nem túl sokat számít. Érdekes viszont a versenytársakkal való összevetés, hisz az említett Athlon 64 X2 6000+ fura mód annyit tudott a Crysis szerint, mint a legnagyobb hárommagos. Az Intel jobban muzsikált, az azonos árkategóriás E4700 az Athlonhoz képest 7 fps pluszt tudott kifacsarni magából, a Q6600 pedig 10-et. A leggyorsabb X3-as áráért beszerezhető 3 GHz-es E8400-as viszont csúnyán rávert az AMD-re, egészen pontosan 67 fps-t tolt ki magából, ami 12 fps-sel jobb, mint a leggyorsabb 8750 X3 eredménye. A helyzet COD 4 alatt sem változott sokat, a győztes itt is a Q6600 és az E8400-as volt.
UT3 alatt változott picit a felállás, hisz ezt a több magos procikra jobban sikerült optimalizálni, éppen ezért 126 fps-sel a Q6600 került az élre, ezt követte második helyen (113 fps) az E8400, mely hajszálra ugyanannyit tudott, mint a 8750-es. A 8650 és 8450 4 és 8 fps-sel maradt le csupán ettől az értéktől. Középtájra szorult az E4700-as 93 fps-sel, az X2-es Athlon pedig az utolsó helyre esett, bár még így is stabilan hozta a 84 fps-t.



Érdemes kivárni
Azt már lehet látni, hogy AMD pénzügyi problémáit valószínűleg nem az X3-as sorozat fogja megoldani, viszont mindent összevetve elég jól sikerült a három magos procijuk. Bevallom, kicsit vegyes érzelmekkel csomagoltam el a procikat. Az elején féltem tőle, hogy nagyon gyengén fog teljesíteni, de azt kell mondjam, tisztességesen helyt áll önmagához és az Intelhez képest is, még ha azt nem is veri meg . Igaz, lehetne gyorsabb is, de főként az alacsony órajelek miatt összességében azért még mindig van mit ledolgoznia az AMD-nek.
És itt jön a fekete leves. A legnagyobb kérdőjel nem is a teljesítmény miatt merül fel az emberben, hanem a már kritizált ár miatt. Jelen pillanatban ilyen nevetségesen magas áron csak olyan Intel konkurensekkel találhatja magát szembe, amik lényegesen jobb választásnak bizonyunak a hárommagos családnál. Cégen belül viszont mindenképpen előrelépésnek számít a kétmagos Phenom procikhoz képest, valahol félúton van a kettő és négymagos megoldásoktól. Kár, hogy ezt elrontják egy rossz árstratégiával. 42 000 Ft a csúcs változatért, amikor négymagos Phenom X4-est is már 36 000 Ft körül kapunk?! Aki komolyan AMD fanatikus, az jelen pillanatban inkább hozzá dob egy kis pénzt és vesz akár egy Phenom 9850 X4 Black Edition-t, ha már a pénz nem számít. Amikor az AMD jelentősen mérsékelni tudja majd az X3-asok árait és azok masszívan 30 000 Ft alá fognak csúszni, akkor majd el lehet gondolkozni, hogy Intel vagy AMD. Jelen pillanatban azonban én még nem javaslom az X3-as szériát, mert teljesítmény/ár szempontból is van nála jobb a piacon.
Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)