„Blame Canada, blame Canada…” talán még emlékeztek páran arra a South Park rajzfilmre, amelyben az Egyesült Államok hirtelen új ellenségképet talál magának Kanada személyében, és támadást indít ellene. Bár a valóság azért nem ennyire súlyos, de mindenesetre igen meglepő, hogy az amerikai média kereskedelem hirtelen mennyire agresszív nyilatkozatokat tett Kanada ellen szoftverjog ügyben, arra kérve az USA kormányát, hogy sokkal szigorú lépeseket eszközöljön…
A hét „mesterjogász”
Az Intellectual Property Alliance (IIPA) nevű szervezet (lásd a csoportképet…) az összesen hét tag közül olyan kereskedelmi társaságokat foglal magában, mint az Entertainment Software Association, a Motion Picture Association of America és a Recording Industry Association of America – vagyis a számítógépes és videojáték piac, a hollywoodi film és a zeneipar jogait egyaránt védi. Az IIPA pedig többek között nem mással vádolja Kanadát, minthogy a világon készített kalózfilmek egynegyede ebből az országból származik, de szoftver és zenekalózkodás terén is „előkelő” helyen képviseltetik magukat, illetve itt talál gazdára a legtöbb mod chip is. „Kanada a digitális kultúra copyrigth törvényeinek tiszteletben tartása terén messze elmarad sok más országtól.” – nyilatkozták az IIPA jogászai.
Mi lesz a büntetés?
Az IIPA arra kérte az amerikai kormányt, hogy Kanadát vegye fel a szoftverjogok terén sokkal szigorúbban megfigyelt országok közé. Többek között ide tartozik Kína, Oroszország, Venezuela és Törökország is. Ha Kanadát is felveszik erre a feketelistára, akkor a World Trade Organizationön keresztül súlyos kereskedelmi szankciókkal sújthatják az országot.
Az IIPA egyébként már korábban is támadta az országot: szerintük a szoftverkalózkodás 12.3 milliárd, az mp3 letöltés pedig 2.4 milliárd dollár kárt okozott tavaly az amerikai piacnak.
A reakciók…
A kanadai gazdasági minisztérium egy képviselője azt nyilatkozta a Globe-nak, hogy „a kanadai kormány már gondolkozik a szerzői jogok problémájának megoldásán, és rá fogja szánni azt a megfelelő időmennyiséget, ami ahhoz kell, hogy kellően átgondolt törvényeket dolgozzanak ki.”
Az is érdekes kérdés még, hogy az amerikai kormány mennyire gondolja komolyan a Kanadát sújtó szankciók bevezetését, hiszen Kanada az USA egyik legkomolyabb export partnere az olyan nyersanyagok tekintetében, mint az olaj, gáz, a fa és az uránium.
A hírre reagáló különböző kanadai internetes vélemények szerint egyébként az amerikai médiapiacot nem is az zavarja a leginkább, hogy maga a kalózkodás mekkora az országban, hanem hogy itt sokkal magasabb a független zenekultúra, mint máshol a világon. Így az olyan tömegkultúrát becélzó divatzene, mint például Brittney Spears (amelyet a RIAA által képviselt amerikai zenekiadók árusítanak…) kevésbé találnak itt megfelelő piacot maguknak, az IIPA pedig igazából ezt szeretné befolyásolni.
Kanadában is érvényben van egyébként az a törvény, mint nálunk, hogy a nyers DVD-ért, illetve CD-kért jutalékot kell fizetni a RIAA-t képviselő szoftverjogi szervezetnek (ami bele van kalkulálva az árba), úgyhogy ezek után sokan nem értik, hogy mégis milyen jogon próbálják ilyen keményen presszionálni az országot ezen a téren…
Kapcsolódó videó: