Hirdetés

Építsünk PC-t 100.000 Ft-ból!

|

Ismét a bűvös értékhatáron mozgó konfigurációkat mutatunk be, hátha valaki kedvet kap egy kis PC-s fejlesztgetésre.

Hirdetés

Nehéz időket élünk mostanság. Folyamatosan drágul minden, az a kevéske, korábban félrerakott pénzünk is egyre kevesebbet ér. A közelgő karácsonyi vásárlási láz idén szinte biztos visszafogottabb lesz az előző évekhez képest, bár attól tartok, páran még most is inkább bevállalják majd az adósságot, csak hogy ajándék kerüljön a fa alá. Közülük biztos sokan lesznek olyanok, akik most fogják megvásárolni életük első, komolyabb asztali számítógépüket, ezért úgy gondoltam, épp itt az ideje, hogy javasoljak pár összeállítást.

southpark_wow2.jpg

Ő már tuti nem kezdő :)


Ahogy az a címben is olvasható, az értékhatárt a lélektani 100.000 Ft-nál húztam meg. Négy különböző konfigurációt rakosgattam össze - persze csak elméleti szinten -, melyek párban képviselik a két nagy processzorgyártót. Jó hír, hogy ezért az összegért mindkét oldalon össze lehet állítani olyan gépeket, melyekkel napjaink játékainak futtatása sem lesz probléma. Természetesen a Crysis és a hasonlóan optimalizált társaihoz inkább valami erősebb dukál, de ha valakinek nincsenek túlzott igényei, akkor egész jól eljátszogathat a négy gép bármelyikével. Az összeállítás során ezért fontos szempont volt, hogy különálló grafikus kártya kerüljön a masinákba. Azt hiszem, sikerült a négy legjobb vételt kiválasztani, bár nem kizárt, hogy valami elkerülte a figyelmem, ezért további „best buy" kártyákat várok a hozzászólások közé. A további részletezés előtt fontos kiemelni, hogy a gépek áraiban nincs benne egyetlen monitor sem. A választást rátok bízom, viszont érdemes körülbelül 30.000-35.000 Ft pluszt rászámolni a PC-k áraira, a legolcsóbb TFT képernyők ugyanis ezen az árszinten mozognak. Nem nyújtanak ugyan vizuális orgiát, ám alap feladatokra tökéletesen elegendőek.

Intel gépek kezdő játékosoknak


Kezdjük akkor az inteles gépekkel. Az első variációba még lehetett volna mit pakolni, hiszen 11.000 Ft még hiányzik a százezres határhoz. Na nem baj, itt legalább picit lehet spórolni a monitor megvétele miatt, maga a gép így is kellően felszerelt és erős. A kétmagos Celeron erejét senki ne becsülje le, komoly meglepetéseket tud okozni a valamivel 10.000 Ft feletti árcédulával rendelkező központi egység. Az 1,6 GHz-es órajelről viszonylag könnyedén ugorhatunk egy jó nagy gigahertznyit, mely túlhajtáshoz megfelelő alapot ad az MSI P43 Neo-F alaplapja. Az 1600 MHz-es rendszerbuszt is támogató deszkába később komolyabb processzort is rakhatunk, a DDR2-es memóriamodulok viszont natívan csak 800 MHz-en tudnak üzemelni. A kétszer 1024 MB Kingmax DDR-800 MHz-es páros tökéletes összhangban működhet az alaplappal. Egy esetleges bővítéssel később sem lesz gond, lévén két üres slot még mindig található az alaplapon.

intel_celeron_dual_core_e1200.jpg

A grafikus kártya szerepére nem is lehetett jobb jelentkezőt találni, mint az MSI Radeon HD 3850 OC 512 MB vezérlőt. Nagy raktársöprés lehet a gyártónál, mivel ez a túlhajtott darab mindössze 16.000 Ft-ba kerül. Talán picikét erős is a Celeronhoz, bár kétlem, hogy emiatt bárki panaszkodni kezdene. A merevlemez egy mezei 320 gigás Hitachi egység, míg az optikai meghajtó az egyik legolcsóbb hússzoros DVD-író a piacon. Mindezt egy Asus TA-951-es házba illendő szerelni, melyben egy 350 W-os tápegység is található. Nem egy luxus kéró, viszont tetszetős, elég hely van benne, és a tápegység sem egy rossz minőségű, bármikor hardverhalált okozó áramforrás.

intel_konfigs_k.png


A második variációval picit túlléptem a keretet, viszont ha megnézitek, jóval erősebb hardvereket is sikerült belevarázsolni. A processzor egy 2 GHz-es Pentium Dual Core E2180, amire a Celeronhoz hasonló módon pakolhatók a plusz megahertzek. Az alaplap első látásra visszalépésnek tűnhet az MSI-hoz képest. A J&W JW-IP35-S azonban egy teljes értékű P35-ös alaplap, kiterjedt processzortámogatással, remek felszereltséggel és szerethető tulajdonságokkal. A BIOS részletes tuningos részlege pedig remek lehetőséget ad a kétmagos Pentium túlhúzására. Apró változtatással 1066 MHz-re növekedett a kétszer 1024 MB-nyi memória órajele, a márka azonban nem változott. Mégis csak olcsó konfigot építünk, vagy mi a szösz.

en9600gt-high.jpg

Ennek mondjuk pont ellent mond az Asus GeForce 9600 GT kártyája, mely egy jó tízessel drágább, mint az MSI HD 3850 OC. Az ereje viszont kárpótol a kifizetett összegért, plusz a PhysX fizikai gyorsítást hardveres támogatását is megkapjuk általa. A merevlemez ismét 320 gigás, viszont a nagyon gyors Samsung F1 szériából származik. Az optikai meghajtó most egy LG lett, ám ha valakinek rossz emlékei lennének a márkával kapcsolatban, bátran lecserélheti a már említett NEC-re. A ház és táp terén mindenképp valami jobbat akartam, így végül a Cooler Master Elite 331-es és az FSP 400 W-os SAGA tápjára esett a választás. Mindkét termék nagyon jó vétel a maga kategóriájában, a táp teljesítménye talán még sok is ehhez a géphez.

AMD-vel is szép lehet az élet


Két jó gépezettel végeztünk is, ám még ne rohanjunk a boltokba, nézzük, mit lehet összeválogatni az AMD-s fronton. Pár alkatrész változatlan maradt, úgy gondolom, kár energiát pazarolni további keresgélésre, hiszen sokkal jobbat, jóval olcsóbban úgysem találunk. A processzorok viszont újak, melyek közül az első az Athlon X2 4000+ EE. A 65 nanométeren készülő, energiatakarékos modell TDP-je mindössze 65 W, órajele pedig 2,1 GHz. Nem is lehetne jobb alapot választani alá egy AMD 780G-s deszkánál. Az Asus M3A78-EM érdekessége, hogy legfrissebb BIOS-a az AM3-as tokozású AMD procikat is támogatja, sőt, a legerősebb Phenomokat is képes működtetni a lap. Nem is rossz egy microATX-es Asustól. A memóriák megegyeznek az olcsóbb Intel gépben találhatókkal, a grafikus kártya viszont változott. Egy XFX 9600 GSO-ra esett a választás, mely 92 darab stream processzora és 384 megányi memóriája még jó ideig alkalmassá teszi az új játékok futtatására.

asus_m3a78.jpg

A háttértár ismét egy 320 gigás darab, csak most kivételesen egy Western Digital logó virít rajta. A Caviar SE16 ugyan nem a legújabb fejlesztés, sebességére és hangjára azonban nem lehet panaszunk. Az optikai meghajtó a változatosság kedvéért ismét az NEC AD-7200S. A számítógépházon és a tápon sem változtattam, a microATX lap minden bizonnyal kényelmesen el fog férni a házban, a 350 W-os táp pedig könnyedén ellátja majd energiával az alacsony fogyasztású komponenseket.

amd_konfigs_k_2.jpg

Ahogy az Intelnél, itt is kell lennie egy erősebb változatnak. A legnagyobb teljesítménybeli pluszt a processzor fogja adni, hiszen kereken 500 MHz-cel nagyobb órajelet biztosítás az alkalmazások számára. Jó hír viszont, hogy ezt még mindig az EE jelzés alatt teszi, azaz a TDP most sem haladja meg a 65 W-ot. Az alaplap a szerkesztőségi kedvenc, a J&W JW-RS780UVD-AM2+ 128 MB lett, mely az Asushoz hasonlóan a 780G lapkakészletet viseli magán, viszont az integrált grafikus mag ezúttal saját memóriával is rendelkezik. Azonban miért használnánk az IGP-t, ha lehetőségünk van egy diszkrét Radeon beépítésére is. A Sapphire Radeon HD 4670 512 MB a legújabb „közepes" ATI vitéz, mely teljesítménye a legtöbb esetben valahol a GeForce 9600 GT környékén van.

 

athlonx2.jpg

 

Maga a kártya viszont jóval kisebb, ráadásul plusz tápcsatlakozás sem szükséges a működéséhez. Folytatva a sebes komponensek sorát, az Intel konfigból szépen átemeltem a Samsung F1 HDD-t, egyszerűen nem kell ennél több. Az optikai meghajtó viszont cserére szorult, az új áldozat egy Asus termék, mely előlapjának színét illendő a házhoz kiválasztani. A Cooler Master Elite 331 és a SAGA 400 W kellemes lakhelyet ad majd ezen elemeknek, illetve a további bővítésre is bármikor készen állnak.

Irány a kassza!


Ennyi lett volna tehát a 100.000 Ft-os konfigajánló, mely gépeit ugyan még lehetne variálgatni, azonban szerintem így is egész kellemes összeállításokat sikerült bemutatnom. A négy gép egyikével bátran belevethetjük magunkat a PC-s világba, és ha majd már elég tapasztalattal rendelkezünk, neki lehet állni az egyes alkatrészek cserélgetésébe. De csak ha feltétlenül szükséges, különben egy olyan mély útvesztőbe kerülünk, amely ugyan egyre jobb hardvereket ad, a pénztárcánk viszont hamar el fog kopni a sok nyitogatástól.

hard_to_get.jpg

Hard to get? I don't think so...:)
Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)