Tavaly novemberben pár kósza koncepciós rajz arra utalt, hogy valami mozgolódik a Bungie sátrában, de a misztikus sci-fi játékot sejtető képekre csak végtelenül sokára érkezett magyarázat, amikor a fejlesztők leleplezték a Destiny-t. Mindenféle pillérekről beszéltek, hangzatos ígéretek hangzottak el, további képeket kaptunk, majd a Sony Meeting 2013-on a Bungie-s srácokból verbuvált rosszul koreografált 90-es évekbeli fiúbanda közölte, hogy az E3 2013-on mindent megtudunk majd. Elékezett a nagy nap, megnéztük az első Destiny gameplay-t, annak rendje és módja szerint eltátottuk a szánkat és úgy éreztük, hogy itt az ideje megkeresni a Bungie-t és választ kapni a kérdéseinkre.
A GameStar magazin következő számában, amihez egyébként 007 Quantum of Solace teljesjátékot kaptok, egy kimerítő 6 oldalas cikket olvashattok a Destiny-ről, amiben összeszedtem nektek mindent, amit a Bungie játékáról tudni szeretettek volna, de féltetek megkérdezni.
A Destiny egy poszt-apokaliptikus "osztott világú belső nézetes lövölde", ami már önmagában elég sok kérdést felvet. A történet szerint a Földet idegen erők pusztulásba taszították és az emberi fajt a kihalás szélére sodorták. A megmaradt emberek a Föld utolsó Városában találtak menedéket, ami felett egy The Traveller (Az Utazó) nevű misztikus gömb lebeg és tartja a lakosokat relatív biztonságban. A Destiny-ben mi a Város egyik őrzőjét, egy Guardian-t alakítunk majd, aki nem csak védi az emberiség megmaradt részét, hanem igyekszik megállítani a fajunkat és bolygónkat elpusztítani kívánó idegeneket az Utazóból nyert mágikus erők és tekintélyes fegyverarzenáljának segítségével.
A Destiny-ben az egész Naprendszert bejárhatjuk, változatos, mély háttértörténettel rendelkező helyszíneken rengetegféle gonosz ellen kell felvennünk a harcot, miközben a saját legendánkat építgetjük. A Destiny mutat MMO-s jegyeket, viszont nem illik bele maradéktalanul a zsánerbe. A tradicionális Massively Multiplayer megoldások, mint a perzisztens világban mászkáló különböző fajú és kasztú játékosok, vagy a kooperatív és a kompetitív többjátékos módon lévő erős fókusz ugyan erre utalnak, de itt csak a közösségi területeken van állandóan az arcunkban az összes ember, a küldetések során az intelligens párosító rendszer csak azokat a játékosokat rakja mellénk, akik hasznosak az adott misszión.
A Destiny egy nagyon ígéretes projekt, amivel a Bungie - a Halo sorozat után - még egyszer meg kívánja reformálni azt, ahogy az FPS-ekről gondolkodunk. Már maga az univerzum is felfedezés után kiált és a beharangozott megoldások és új funkciók egy teljesen új élményt ígérnek, amik új életet lehelhetnek az önismétlés gödrében vergődő lövöldék zsánerébe.
A Destiny megjelenése még messze van, ezért érthető, hogy a Bungie bizonyos dolgokat még titokban kíván tartani, de mi azért megkerestük a cég közösségi menedzserét, Eric Osborne-t, hogy választ kapjunk pár kérdésünkre. Mi a helyzet a PC-s verzióval? Mitől lesz ez több, mint egy online shooter? Hogyér' van a loot? Osborne válaszol.
GS: Amikor a legelső koncepciós rajzokat kiadtátok, úgy éreztem, hogy ez egy olyan univerzum, aminek nagyon szívesen lennék a részese. Emlékszem, hogy valaki még a Star Warshoz is hasonlította. Tényleg ennyire gazdag háttértörténet, rengeteg titok és felfedezni való terület vár ránk?
EO: Úgy álltunk neki a Destiny-nek, hogy egy olyan világot akarunk alkotni, ami igazinak hat. A kezdetektől az volt a cél, hogy olyan világokat álmodjunk meg, amik töltve vannak mély misztikummal, hatalmas kalandokkal és izgalmas akcióval.
GS: Miben nyilvánul ez meg?
EO: Azt akartuk, hogy a játékos lásson egy videót a Marson lévő "Burried City"-ről, vagy egy képet a Vénusz "Shatter Coast"-járól és azt gondolja: "Ez az a világ, amiben szívesen eltöltenék egy pár órát!". Elég ambiciózus hozzáállás, de azt akarjuk, hogy a Destiny megérje a játékosoknak belefektetni az idejüket és ez azt jelenti, hogy a szórakoztatóipar legjavával kell dolgoznunk.
GS: Az E3-as demó alapján azt mondhatjuk, hogy a Destiny egy vérbeli lövölde. Mitől lesz mégis több annál?
EO: Úgy hisszük, hogy a Destiny változatosabb lesz, mint bármi, amit eddig csináltunk. A játékosok számára ezt azt jelenti, hogy elhozunk mindent, amit egy shootertől várnak; hatalmas filmszerű történet, aminek az eleje ugyanolyan izgalmas, mint a közepe és a vége. Lesz kooperatív mód, ami csapatalkotásra invitálja a játékosokat, hogy másokkal is megoszthassák az élményt. Természetesen lesz egy nagyon jó kompetitív többjátékos rész is, amit minden lövölderajongó imád, és amit a Bungie két évtizede csinál.
GS: Ez mind játékmenet. Mi a helyzet a világgal?
EO: Egy olyan világot építünk, amit érdemes lesz felfedezni. Olyan "keresztutakat" képezünk, ahol két külön csapat csak úgy találkozhat egymással és együtt indulhatnak egy izgalmas, spontán kooperatív kalandra. Olyan kooperatív kihívásokat csináltunk, amiknél a játékosoknak tervezniük kell, koordinálniuk a csapatot, és amik jutalmazzák az energiabefektetést. Még külső nézetes közösségi helyszíneink is vannak, ahol a játékosok villoghatnak a testre szabott karakterükkel, fegyvereikkel, páncéljukkal, hajójukkal és felszerelésükkel, mielőtt egy újabb kalandra indulnának.
GS: Úgy hangzik, a kooperatív rész nagyon fontos lesz a Destiny-ben. Azért játszhatunk majd egyedül is?
EO: Olyan magával ragadó, erős történettel rendelkező filmszerű pillanatokat és olyan karaktereket teremtettünk, amiket a játékos egyedül is élvezhet. Nagyon fontosak ezek a pillanatok és csak azok vehetnek részt bennük, akiket úgy döntesz, hogy magaddal viszel az utadon. Ha egyedül akarsz lenni, az is egy opció.
GS: Úgy érzem ti nem ezt szeretnétek...
EO: Mi a Bungie-nál úgy érezzük, hogy a legfontosabb történetek azok, amiket a játékosok mesélnek el egymásnak. A Destiny világa él és tele van kalanddal - játékosokkal, akikkel szövetkezel, vagy akikbe véletlenül botlasz bele miközben felfedezel. A játékos dönt, hogy belép egy csapatba, vagy sem, vagy hogy csatlakozik-e egy olyan közösségi eseményhez, amit az E3-on is bemutattunk, de úgy érezzük, hogy a mi felelősségünk az, hogy egy olyan magával ragadó és izgalmas világot alkossunk, ahol még a legcsendesebb játékosnak is van kedve csatlakozni az akcióhoz.
GS: Minden MMO-ban nagyon fontos a loot. Mi a helyzet a Destiny loot-rendszerével?
EO: Fényévekkel szárnyal túl mindent, amivel eddig próbálkoztunk. A Destiny-ben a játékosok a Város Őrzőjét (Guardian of the City) alakítják és létrehozhatják saját egyedi karakterüket. Amikor találsz, veszel, vagy kapsz egy fegyvert, pajzsot, vagy felszerelést a Destiny-ben, az nem csak a kinézetedet változtatja meg, hanem a harcmodorodat is. Lényegében mindent testre szabhatsz és nem csak azért, hogy jobban nézzél ki, hanem, hogy jobban passzoljon a játékstílusodhoz. A felszerelésed alapján a többi játékos meg tudja majd mondani, hogy milyen szerepet is töltesz be a csatatéren.
GS: De nem kell harcolnunk egymással a lootért, ugye?
EO: Mivel a Destiny-t az alapjaitól építettük fel, hogy egyszerre legyen közösségi és kooperatív élmény, ezért a loot-rendszert is úgy építettük fel, hogy a "loot stream"-eknek köszönhetően minden játékos megkapja a jutalmát a befektetett energiájáért cserébe, illetve hogy ne legyen veszekedés abból, hogy kinek mi jár.
GS: Több, mint 6 éve tart a Destiny fejlesztése. Mi volt az a Heuréka! pillanat, amikor tudtátok, hogy a Destiny lesz a következő játékotok?
EO: A társalapítónk, Jason Jones már hosszú évek óta játszik a Destiny gondolatával, de csak 2009-ben kezdett bele a fejlesztésbe egy kis csapattal. Sok privát és közös pillanat volt az elmúlt években, de az az eleje óta egyértelmű volt, hogy a Destiny lesz a mi játékunk.
GS: És számodra?
EO: Számomra egy 2009-es meeting volt. Jones felállt a színpadra és a következőt mondta: "Releváns szeretnék maradni a rajongók számára. Kapcsolatban akarok maradni velük és azt akarom, hogy még hosszú ideig érdekelje őket, hogy mit csinálunk". Olyan egyszerű és tiszta cél ez. Arról a elhivatottságról beszél, ami minden egyes nap hajtja előre a csapatot. Benne van a stúdiónk vérében és ezt valóban érdemes megünnepelni.
GS: A Destiny-t több platformra is bejelentettétek, de nem tudtam nem észrevenni, hogy a PC valahogy kimaradt. Várható egy PC-s változat?
EO: A Destiny egy multiplatform játéknak építettük fel az alapoktól. Azt mondtuk, hogy elhozzuk a Destiny-t PlayStation 3-ra, PlayStation 4-re, Xbox 360-ra és Xbox One-ra, de ma nincs más platform, amire bejelentenénk.
Az utolsó kérdésre adott válasz talán szomorú, de némi bizakodásra azért ad okot. A Destiny megjelenése valamikor 2014-ben várható és addig a GameStar beszámol minden újdonságról, ami a játékkal kapcsolatban kiderül. Már el is indult a magyar Destiny rajongói oldal, ráadásul egy Facebook csoportjuk is van, úgyhogy már el lehet kezdeni az ismerkedést a játékkal és lassan klánokba tömörülni.
Most pedig meséljétek el nekünk, hogy hogy tetszik a Destiny.