Tisztában vagyunk vele, hogy a videojátékok nem olcsók, pláne a magyar bérekhez mérve, de azért, mert a játékfejlesztés sem az. Nem véletlen az, hogy hosszú évekig készülnek az AAA-kategóriás projektek és van, amiken több stúdió is dolgozik egyszerre (elég csak a Ubisoft címeire gondolni). Ezeket elkészíteni ráadásul hatalmas rizikót is foglal magában, hiszen bár ezen a szinten nagy a bevétel, de nagy a bukás is, ami miatt többek között a befektetők, a részvényesek sem boldogok. Nem véletlen az, hogy sok vállalat nem mer kockáztatni és megmarad a biztos középszerűségnél.
Persze szó sincs arról, hogy sajnálni kellene a vállalatokat, hiszen ha nem érné meg nekik, akkor nem folytatnák a kiadói és fejlesztői tevékenységüket, csupán arra akartunk kilyukadni, hogy az áremeléseket nem - elsősorban - a gátlástalan haszonszerzés vagy a harácsolás miatt lépik meg, hanem azért, hogy ellensúlyozni tudják a folyamatosan dráguló fejlesztési költségeket és időt (az általános gazdasági helyzetet jól mutatja, hogy szinte nincs olyan cég, amelyik nem strukturálta át magát, kukázott projekteket vagy épített le embereket mostanság).
Valami hasonlóra hívta fel a figyelmet a Baldur's Gate 3-at készítő Larian Studios kiadásért felelős vezetője, Michael Douse is Twitteren/X-en, amikor kifejtette véleményét a mai videojátékok árazásáról. Douse a Star Wars Outlaws kapcsán "akadt ki" a közösségi médiában, amelynek extrákat kínáló Ultimate kiadása mintegy 130 eurót kóstál, ami Douse szerint csak az ár mesterséges felfújása, hogy olcsóbbnak tűnjön a sima változat. A Larian munkatársa elmondta, hogy nem szereti ezt a módszert, amiképpen az árképzés egységesítését sem, mert értelmetlennek tartja: szerinte ugyanis egy játék árcéduláját a minőségének és a terjedelmének megfelelően kellene meghatározni.
A fejlesztő úgy gondolja, hogy majdnem minden játéknak alapszinten többe kellene kerülnie, mert a játékfejlesztés költségei (beleértve az inflációt is), meghaladják az árképzési trendeket, vagyis a fogyasztó által kifizetett összeg nem tükrözi a projektek büdzséjének méretét. De nem DLC-k ígérgetésével, hanem inkább a minőség növelésével és a megfelelő kommunikációval kellene eljutni a következő szintre. Douse úgy gondolja, hogy a GTA 6 lehet a vízválasztó, ugyanis mindenki arra vár, hogy a Rockstar Games nagy dobása megtegye a következő lépést, amely egyes vad pletykák szerint akár elérheti a 150 eurós árat is, ami természetesen ezen a ponton csak spekuláció.
Számotokra mi az a maximális összeg, amit kifizetnétek egy videojátékért?