Hirdetés

Világító PC - LED a lelke mindennek

|

Megmutatjuk, hogyan lehet a legegyszerűbben kivilágítani a vasadat, avagy így pimpeld a PC-det!

Hirdetés

Amíg nem próbáltad, nem is értheted, miért őrülnek meg az emberek a számítógépek kivilágításáért, de vigyázz, olyan ez, mint a legrosszabb drog: ha egyszer kipróbáltad, nincs megállás. A PC-k LED-es megvilágítása persze nem új keletű őrület, már évekkel ezelőtt láthattunk rengeteg szép és kevésbé ízléses megoldást, de az utóbbi időben mindez olyan egyszerűvé vált, hogy bárki percek alatt feldíszítheti asztali számítógépét. Mielőtt azonban azok az elrettentő példák ugranának be, ahol az átlátszó gépház egy vidéki diszkót megszégyenítő villogással igyekszik felhívni magára a figyelmet, nézzük meg, milyen extrákkal egyensúlyoznak a jó ízlés és a látványosság között a mai, modern, LED-es megoldások.

Hirdetés
 

Intelligens és egyszerű

Míg néhány évvel ezelőtt magunknak kellett gondoskodnunk a LED-csíkokról, a tápellátásról és a vezérlésről is, ha LED-es PC-világításra vágytunk, addig ma már mindehhez gyárilag előkészítve juthatunk hozzá. A modern alaplapokon futótűzként terjedt el a LED-szalagokhoz szükséges érintkezősor, amelyhez a BIOS-ban és szoftveresen megfelelő vezérlés is tartozik. De nem csupán külső LED-szalagokra kell hagyatkoznunk, az alaplapok, videokártyák, memóriamodulok és szinte minden komponens megkapta az elmaradhatatlan világítást. Sőt, ha már világítás, nem csupán egy-egy színnel kell beérnünk. Az RGB általánossá vált, sőt idén már a vezérelhető LED-eket kapjuk az új komponenseken. Ez utóbbit minden cég máshogy nevezi. Van, ahol digitális LED-világításként vagy programozható LED-ekként hivatkoznak rájuk, de a lényeg ugyanaz: minden egyes dióda színét, fényerejét egyesével, külön-külön programozhatjuk.

A másik fontos újdonság, amit mindenképpen érdemes kihasználnunk, a szinkronizálás. Az alaplapgyártók ugyanis megalkottak különböző világítási szabványokat, amelyekhez más gyártók által készített komponensek és perifériák is kapcsolódhatnak. Ennek köszönhetően a windowsos programban egyetlen, közös felületről vezérelhetjük akár a teljes számítógép világítását, beleértve a PC-be szerelt összetevőket, billentyűzetet, egeret, egérpadot és headsetet is.

A szoftveres funkciók listája minden ökoszisztémában eltérő, de alapvetően előre programozott effektek és egyedi, általunk kreált megvilágítási szabályok között váltogathatunk. A fényeket köthetjük bizonyos játékokhoz, eseményekhez és a számítógép egyéb paramétereihez is - például a processzor hőmérsékletéhez. A fejlesztés gőzerővel folyik minden gyártónál, aminek eredményeképpen immáron a legtöbb rendszert mobiltelefonról is vezérelhetjük. A legfontosabb lépés azonban még csak most következik: a fejlesztői környezetek megnyitásával a felhasználók előtt is megnyílik az út, hogy egyedi, új effekteket, alkalmazásokat, sőt akár új tárgyakat fejlesszenek, amelyek illeszkednek a választott világítási ökoszisztémába.

A PC-n kívüli világ

Felemelő érzés, amikor a PC kedvenc csapatunk színeiben pompázik, esetleg a játékban zajló csatákra reagálva változtatja a színeket és a világítást, de mindez még csak a kezdet. Ez a vezérlés kiterjeszthető a PC-n kívülre is, így szobánk hangulatvilágítása, a monitor/tévé mögötti falfelület vagy akár az asztali lámpa is reagálhat arra, amivel éppen a PC-n foglalkozunk, legyen az munka, kikapcsolódás vagy játék. Mindez nem csupán a látvány, csillogás miatt lehet fontos, különböző egyedi feltételekhez is köthetjük az egyes elemek világítását, így számtalan hasznos felhasználása lehet a PC-ről vezérelt világításnak.

Minek is a világítással, a látvánnyal bajlódni, ha a számítógépház ronda, és belelátni sem lehet? Minimum plexi oldallapra lesz szükséged, ami nem drága, de 20 ezer forint felett már edzett üveg oldalú számítógépházat is találsz. Néhányuk már eleve világító ventilátorral, LED-szalaggal érkezik, ám ez nem biztos, hogy kompatibilis lesz a kiválasztott vezérléssel.

Ha már látványos PC-t építesz, nem hagyhatod, hogy a szabadon lógó kábelek elrontsák az összhatást. Az alaplaptartó lemez mögött rendezd el a kábeleket, amihez használj kábelkötegelőket. Előny a moduláris tápegység, és sokkal könnyebb a helyzeted, ha a ház kétkamrás kialakítású, így alul minden "ronda" kiegészítőt elrejthetsz.

A legfontosabb komponens a vezérlésért felelős alaplap. Minden gyártó saját ökoszisztémát kínál, ezért oda kell figyelned a kompatibilitásra, ha egy programból, összehangoltan szeretnéd vezérelni a világítási effekteket. Hasznos extra a mobilos irányítás, illetve a nyitott fejlesztői környezet (SDK), a LED-szalagos érintkezősor pedig alapfeltétele a látványos világításnak.

A komponens- és perifériagyártók egyre több, minden szabványt támogató, univerzális komponenst és perifériát készítenek, de ha biztosra szeretnél menni a kompatibilitást illetően, az alaplapgyártó termékei közül válassz. A perifériáknál hasonló a helyzet; egyelőre kevés olyan, harmadik fél által gyártott terméket találsz ezek között, amely több világítási szabványt is támogat.

A modern alaplapok kötelező eleme a LED-szalagos érintkezősor. A kompatibilitás miatt fontos az érintkezők sorrendje, habár szoftveresen át is rendezhetjük azt - erre például a Gigabyte jelenthet megoldást. Az RGB-vezérlés mellett az RGBW és az RGB-UW is támogatott szabványok, a leglátványosabb effekteket pedig a programozható LED-szalagokkal érhetjük el.

A nyitott ökoszisztéma hatalmas előnye, hogy a PC-n kívül más elemeket is bekapcsolhatunk a világításba, és ehhez nem lesz szükségünk házi barkácsmegoldásokra. A hagyományos kiegészítők világában ez még új irányzat, de a közeljövőben rengeteg, a PC-ről vezérelhető (és azzal szinkronizálható) asztali lámpa, hangulatvilágítás és egyéb lakásfelszerelés várható.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)