Volt valaha egy nagyon mély szakadék, melybe a Microsoft az Xbox One bejelentésével gyönyörű fejest ugrott, majd magára lapátolt némi sarat. Ebben segítettek neki a csalódott felhasználók is, akik annak ellenére, hogy évek óta hűséges Xbox 360 tulajdonosok, ígéretük szerint a következő generációban inkább a Sony mellé állnak. Megtalálva a gödör aljára rejtett ásót, az Xbox One gyártója elkezdett felfelé haladni, melyet először június közepén vehettünk észre, amikor bejelentette, hogy búcsút int a felhasználói szempontból kedvezőtlen DRM-nek. Cliff Bleszinski ekkor aggodalmát fejezte ki, úgy vélte, hogy ezzel a döntéssel a DLC-k száma emelkedni, míg a fejlesztőstúdióké csökkenni fog (ez egyébként nem egészen alaptalan megállapítás). Utóbbin változtathatnak az újonnan bejelentett szabályok, megszaporodhat a lelkes indie-k száma.
Mert ez egy indie-ántánc
Az Xbox 360-nál sanyarú volt a független fejlesztők élete, hiszen kiadó nélkül gyakorlatilag esélyük sem volt arra, hogy terméküket a nagyközönség elé tárják. Igaz, akik olyat tudtak alkotni, amit a Microsoft forgalmazásra alkalmasnak talált, azok élvezhették a platform üzemeltetőjének áldását, előkelő helyet szerezhettek meg az Xbox Live Arcade-en, de nagyon kevesen jártak szerencsével. Félmegoldás volt az Xbox Live Indie Games elindítása, ahova 2012 januárjával bezárólag 2250 játékot töltöttek fel, de a korlátozások, mint hogy egy játék sem lehet 500 MB-nál nagyobb, hogy a játékok ára többé-kevésbé korlátozott, hogy nincsenek achievementek, inkább elriasztották az apró fejlesztőket, mintsem a próbálkozásra buzdították volna.
A tegnapi nap folyamán röppent fel a pletyka, hogy a Microsoft másodszorra is beadta a derekát, és némi pénzügyi és morális veszteség mellett, a nagyobb jó érdekében újabb döntésén változtat: felgyorsítja a jóváhagyási folyamatot és az iTunes App Store-hoz hasonlóan, egy legfeljebb 14 napos ellenőrzési procedúrát követően közzéteszi bárki alkalmazását, amennyiben az megfelel a szerződésben foglaltaknak. Ettől nem kell megijedni, általában a pornográf és kisebbségeket sértő tartalmakat tiltják, nem lesz az, hogy 10-ből 9 játékot visszadobnak, ha a fejlesztő nem ajánlja fel a veséjét az olasz maffiának.
Most felhasználói Xbox One, most fejlesztői Xbox One...
Némi aggodalom övezte a bejelentést, hogy a devkitek (a konzol fejlesztői változatai) és a piacra szánt Xbox One-ok egy az egyben megegyeznek. Ezzel annyi a gond, hogy így bármely Xbox One-t át lehet alakítani devkitté, és onnantól, hogy a platform nyitottá válik, a hackerek is szabad kezet kapnak. Chad Gibson, az Xbox Live vezető programmenedzsere megjegyezte, hogy saját fejlesztői eszközökkel is lehet már játékot fejleszteni, kevesebb a protokoll, kevesebb a - később fölöslegesnek talált - szabályozás. Marc Whitten azt ígérte, hogy az önálló játékkiadást az augusztusi gamescomon részletezik, köztük azt is, hogy mennyit csippent le a Microsoft az indie-k által forgalmazott játékok bevételéből, hogy a független fejlesztőknek exkluzivitást kell-e fogadniuk, illetve hogy az Arcade-es játékokhoz hasonlóan jól látható helyen, vagy valahonnan a hatvanötödik menüből egy titkos gombkombináció megnyomásával hozhatjuk-e elő a listát. Szintén kérdéses az árazás, beleszól-e a Microsoft abba, ha valaki olcsón szeretné forgalmazni a játékát.
Az elemzők elemeznek
Mivel ez egy üzletileg különösen fontos lépés, előbújtak a játékvilág nagy megmondói is, hogy megbecsüljék, a döntés miatt milyen következményekkel kell számolnia a Microsoftnak és a játékostársadalomnak. Billy Pidgeon, független elemző szerint mindez ígéretesen hangzik, békét teremthet az indie-k és az Xbox gyártója között. Egyértelműen látszik, hogy a Microsoft hallgat a felhasználói és iparági visszajelzésekre. Elmondta, hogy az Xbox Live Indie Games megkérdőjelezhető minőségű és értékű játékokat gyártott, és hogy az Apple modellje a gagyi, másolt szoftverek elterjedéséhez vezet, ahol csak kis módosítás kell, hogy egy termék a toplisták élére kerüljön.
Michael Pachter szerint felhasználóbarát és bátorító a döntés, a játékok száma megszaporodhat és még az is meglehet, hogy néhány próbálkozás kimondottan jól sikerül.
A DFC Intelligence-nél dolgozó David Cole véleménye valamivel negatívabb, de még ő is pozitívan tekint az egészre: „Ha bárki kiadhat játékot, mindig ott van a kétség, hogy nem lesz-e tele a platform szeméttel. Az egész befolyása az Xbox üzletre valószínűleg elhanyagolható lesz. Annyi történik, hogy a fogyasztók egy csomó olyan termékhez férnek hozzá, amik már megjelentek PC-re és mobilokra, szóval nem hiszem, hogy bárki emiatt venne Xbox One-t.”
Végül az IDC kutatási menedzsere, Lewis Ward emelt szót, aki szerint igenis nagy dolog ez a kis fejlesztőknek: „Nézzük csak meg a Minecraft elképesztő Xbox 360-as sikerét. Képzeljük el, hogy a Microsoft mennyi mindent tehet az indiekért, ha abbahagyná önmaga sorozatos lábon lövését a súlyos felhasználási feltételekkel.”
És mit gondolnak maguk a fejlesztők?
Ami igazán számít, az természetesen a független fejlesztők véleménye. A Monaco: What’s Yours is Mine készítője, a Pocketwatch Games csapatát erősítő Andy Schatz elárulta, hogy egy nyílt platform sokkal jobb, és bár élvezte a Majescóval (a játék kiadója) való közös munkát, ha lehetősége lett volna rá, sokkal kevesebb stresszt kellett volna átélnie. „Ha a Microsoft nem reklámozza a játékodat, ugyanolyan hatalmas dolog lesz bármilyen számottevő eladást kiharcolni” - tette hozzá.
Matt Thorson, a TowerFall fejlesztőjének hatalmas változást hozhat a Microsoft döntése: „Számomra az önálló kiadás hiánya nagyon megnehezíti a döntést, hogy egyáltalán fejlesszek-e adott platformra. Soha nem dolgoztam a Microsofttal, de hallottam rémisztő történeteket más indie-ktől. Remélem, hogy tisztában vannak a problémákkal és készek munkát fektetni a Sony utolérésébe. Úgy tűnik, jó úton vannak ezzel és a javítások díjának korábbi eltörlésével.”
Volt olyan is, aki nem szállt el a döntéstől. Jennifer Schneidereit a Nyamyam Gamestől nem tud megbocsájtani a Microsoftnak, hiszen ők mindig olyan mentalitást tanúsítottak, amivel kizárták a független fejlesztőket a köreikből. Schneidereit maga is dolgozott a Microsoftnál, és tudja, hogy a cég céljai és iránya gyakran változik, ezek némelyike az utolsó pillanatban elkövetett gyors tapasz, aztán a végeredmény olyan lesz, mint az Xbox Live Indie Games, ahol a Microsoft megadja a platformot, de nem nyújt támogatást, hogy az sikeres is legyen.
A Polygon szintén megkérdezett néhány szakmabelit, akik többek között az indie címek elhelyezése, a bevételek miatt aggódnak. Brian Provinciano, a Retro City Rampage fejlesztője kijelentette, hogy miután Xbox 360-ra fejlesztett, még csak venni sem fog egy Xbox One-t, nemhogy játékot készíteni rá. „A Microsofttal való munka a karrierem legboldogtalanabb pontja volt. A szabályzat egy dolog, de a fejlesztői kapcsolatokról sem szabad megfeledkezni”
Átugrani a korlátot
Phil Spencer a mai nap során Twitter üzenetekben válaszolt a felhasználók kérdéseire, így tőle is megtudhattunk egyet s mást. Kiderült például, hogy a fejlesztők annyi RAM-ot használnak, amennyit csak szeretnének, illetve hogy a keresőt és a Marketplace-t is úgy alakítják, hogy könnyű legyen megtalálni az arra érdemes címeket.
@GeorgeTeV Goals is to allow devs access to full pool of resources available, no indie RAM limit.
Egyelőre nincs mindenki meggyőzve arról, hogy az Xbox One most már versenyképes, és érdekes, hogy ha az indie-kről van szó, még a Nintendónak is jobb a hírneve, akármennyire is gyengén teljesít a Wii U. Novemberig még sok minden változhat persze, de ezeket a jeleket már különösebb erőfeszítés nélkül lehet pozitívnak értékelni.