Három hónappal a PlayStation 4 február huszadikai bejelentése után a Microsoft is előállt következő generációs konzoljával, melyről eddig úgy tudtuk, hogy Durangóként, Infinityként vagy 720-ként találkozhatunk vele a továbbiakban. Az esemény első megdöbbentő pillanata a név bejelentésekor következett: az új Xbox neve Xbox One.
Avagy “Xbox Egy”. Ami nem az első Xbox, ha ez bárkit is összezavart volna. A Microsoft nem a mindenható játékkonzolt, hanem a mindenható szórakoztató rendszer teremtette meg, ami a nappali elengedhetetlen kelléke lehet az elkövetkezendő 4-5 évben. Továbbfejlesztett Kinect, átdolgozott kontroller, megújult kezelőfelület, exkluzív címek, megállapodások - de ez vajon elég ahhoz, hogy lenyomja a riválisokat?
Az vitathatatlanul a Microsoft javára írandó, hogy megmutatták az Xbox One külsejét, illetve a némileg átdolgozott kontrollert. Az új Xbox szögletesebb lesz elődeinél, már-már a végletekig minimalista. Előlapján mindössze egy Xbox logó, illetve a mostmár Blu-rayt is támogató lemezmeghajtó kapott helyet. A konzol belsejében a lejátszó mellett 8GB RAM, Wi-Fi, egy 500 GB-os HDD, HDMI és meghatározatlan számú USB 3.0-ás csatlakozó található, az eszköz pedig 64-bites architektúrát használ. A Microsoft igérete szerint csendesen fog üzemelni, így éjszaka is anélkül használható, hogy a család többi tagja állandó éberségre lenne ítélve.
A kontroller maga valamivel gömbölydedebb lett, és a feljebb látható fotó alapján a megváltozott Back és Start gombok mellett a D-Pad is más: a nyolc helyett csak négy irányban használható. A hagyományos kontroller azonban nem az egyetlen olyan eszköz, amivel irányíthatjuk az Xbox One cselekedeteit. Hangunkat használva a lakás bármely pontjáról egyértelmű utasításokat adhatunk ki, amit az új, ugyancsak ráncfelvarráson átesett Kinect dolgoz fel.
A Kinect 2.0 (ha hívhatjuk így) a konzollal együtt érkezik, a kettő egymás nélkül nem is hajlandó működni. Hat különböző személy felismerésére képes, külön érzékeli minden ujjunkat, meg tudja határozni, hogy kezünk ökölbe van-e szorítva, illetve látja arckifejezésünket is. Felbontása 1080p-sre nőtt, látótávolsága szintén nagyobb lett. A Kinect és a hagyományos kontroller érzékelik egymást, hogy ezt a fejlesztők hogyan használják ki, az csak rajtuk múlik. A negyedik irányítóeszköz a SmartGlass alkalmazás, amit okostelefonokra vagy táblagépekre telepítve szintén rengeteg funkciót kínál, a állítása szerint olyan, mintha az Xbox One része lenne.
Az Xbox Live egyik legnagyobb újítása, hogy ezen keresztül nézhetjük a televíziók adásait. Azt nem tudjuk, hogy ez Magyarországon is működni fog-e, de ha nem, akkor egy jelentős húzófunkció marad ki.
Az élő közvetítés ugyan itthoni idő szerint 8-kor véget ért, de a sajtó többi képviselőjét még körbevezették a helyszínen, hogy közelebbről is megismerkedhessenek az Xbox One-nal. Tőlük például azt is megtudhattuk, hogy használatához nem kell állandó internetkapcsolat, ennek alkalmazása a fejlesztőkön múlik. A játékok telepítése ezentúl kötelező lesz, minden telepített játék egy felhasználói fiókhoz csatlakozik. Ez nem jelenti a használt játék piac halálát, de ha egy játékot egy másik accounthoz akarunk kötni, fizetni kell érte. Nem lesz visszafelé kompatibilis, sem a lemezeket, sem a letölthető játékokat nem fogja felismerni.
Az élőszereplős Halo sorozat mellett bejelentettek néhány játékot is, ezeket egy külön cikkbe gyűjtjük össze.