Mindannyian máshogy látjuk a játékvilágot. Mint játék, mint játékújságíró, vagy éppen mint fejlesztő, egész más képet alkotunk magunkban a kedvenc játékainkat készítő stúdiókról, ugyanakkor sokszor nem is látunk a dolgok mögé.
Egy fejlesztőnek nyilván nagyobb rálátása van a dolgokra, ezért is volt olyan izgalmas a Game Developers Association éves felmérése, amiben a játékiparban dolgozó fejlesztők elégedettségét mérték fel. Először nézzük a listát, aztán beszélgethetünk róla.
- Valve
- My own company
- Activision Blizzard
- BioWare
- Ubisoft
- Current employer
- Nintendo
- Naughty Dog
- Double Fine
- Bethesda Game Studios
A Valve első helye annyira nem meglepő, ennek a cégnek annyi mindenben van benne a keze, hogy hihetetlen, ráadásul nem is arról híresek, hogy csak úgy kirugdosnák az embereket. Ebben az iparban nagyon fontos a létbiztonság, amit a Valve bizonyára meg is ad a dolgozóinak, illetve ki ne szeretne úgy csinálni, mintha a Half-life 3-on dolgozna.
Az indie-k egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, már a konzolgyártók is kiemelten foglalkoznak a független fejlesztőkkel, úgyhogy az sem különösebben meglepő, hogy sokan ebben látják a boldogságot. Nem kell más emberek projektjein dolgoznod, magad szabod a határidőket és igazából csak rajtad múlik a siker is. Kockázatos, de biztosan ez nyújtja a legnagyobb kreatív szabadságot.
A harmadik helyen az Activision-Blizzard áll. Ez abból a szempontból egy kicsit érdekes, hogy az Activisionnel kapcsolatban nem feltétlenül ez a kép él az emberekben, hiszen az elbocsátások és átszervezések sem ritkák, illetve ők inkább a sorozatgyártásból élnek. A Vivendiből sikerült kivásárolniuk magukat, úgyhogy most már biztosan változott valamicskét a helyzet, de nem gondoltam volna, hogy ennyire kelendőek a fejlesztők között. A Blizzard nyilván más tészta.
A lista hátralevő része érthető, hiszen nyilván sokan szeretnének olyan óriásoknál dolgozni, mint a Ubisoft vagy Naughty Dog szintű zseniknél, esetleg bepillantanának a Fallout 4 kulisszái mögé, viszont az egy kicsit furcsa, hogy a Riot Games nem került bele a top 10-be. Pedig a League of Legends fejlesztőiről szinte csak azt hallani, hogy nemcsak a játékosokkal, de a dolgozóikkal is hipercukik. Biztos ott sem csak szivárványon táncoló pónikkal van tele az ebédlő, de igazából megértem, hogy ha valaki nem akar egy MOBA-n dolgozni.
Érdekes dolog ez egyébként. Vajon mennyire látunk a marketing mögé? Akármennyire is napi kapcsolatban állunk sok fejlesztővel és kiadóval, magába a cégbe mi is csak ritkán látunk bele. A marketing pedig ugye sok mindent elfed, Julcsi például épp most mesélte, hogy pont azok a cégek végeznek állatkísérleteket, amikről a legkevésbé gondolná az ember a reklámjaik alapján. Csalóka dolog ez.
Ti melyik fejlesztőnél/kiadónál dolgoznátok a legszívesebben?