A Cardiff, Derby és Nottingham Trent egyetemek kutatói az online játékokkal való időtöltést „patológiai függőségnek” nevezik. A kutatásuk szerint (melyet az Addiction Research and Theory Journalben publikáltak) a fejlődés konstans természete, a loot és a questek áramlata, valamint a figyelemelterelő dolgok sokasága hatására a játékosok akár 40-90 órán keresztül is játszanak egyhuzamban. Állításuk szerint az online játékosok 11 százaléka függő, és hogy az Egyesült Királyságnak követnie kéne Ázsia szabályát az MMO játékok játszhatóságának a szabályozásáról. Merthogy természetesen brit kutatókról van szó, ha eddig nem lett volna világos.
A Cardiff Business School professzora, Dr. Shumaila Yousafzai így nyilatkozik: „Ezek a figyelmeztető jelek azt is sugallják, hogy az online videojáték ipar esetlegesen tudhatja, hogy felhasználóbázisuknak milyen százaléka esik túlzásba, mennyi időt töltenek el a játékukban a játékosok, és mely tulajdonságok teszik még vonzóbbá azt a többi játékhoz képest. Bár ezt közvetlenül nem vallják be, felelősségük nem kizárt.”
Dr. Zaheer Hussain a University of Derby pszichológusa hozzátette: „Első lépésben az online videojáték fejlesztőknek és kiadóknak bele kéne nézniük a termékük strukturális tulajdonságaiba, amelyek addiktívvá és problematikussá tehetik némely felhasználó életét. Egy ötlet például: a hosszú küldetéseket lerövidíthetnék, hogy minimalizálják a játékban töltött időt, így gyorsabban megszerezve azt a bizonyos jutalmat, ami a függőség egyik alapeleme”.
Ezzel szemben az UKIE professzora, Dr. Jo Twist felhozta, hogy a fejlesztők eleget figyelmeztetik a játékosokat a függőségről. „Nincs orvosi diagnózis a videojáték függőségre (de a játékfüggőségre általánosságban van - a szerk.), de mint ahogy bármi élvezhető dolgot, egyesek túlzásba viszik a játékot is. A játékipar nagyon komolyan veszi az egészségét és jólétét minden felhasználónak, és számos intézkedést tartanak fenn, hogy biztosítsák a biztonságos és ésszerű játékot. Emellett vannak kontrolláló rendszerek minden fő játékkonzolon, amelyek segítségével korlátozhatjuk a videojátékkal eltöltött időt, az internet hozzáférést, és a bizonyos életévhez kötött tartalmakat” - tette hozzá Dr. Jo Twist.
Szerintetek van okuk aggodalomra az online játékosoknak? Mennyiben a kiadók felelőssége a felhasználó addikciós hajlama és mit tehet a vásárló maga (vagy akár a család) annak érdekében, hogy ne vegye át egy játék az irányítást az életünk felett?