A koronavírus számos iparágat térdre kényszerített, melyek között a filmipart különösen komoly gyomros érte a mozik kényszerű bezárásával és a forgatások leállításával.
A szakma csak most kezd magához térni, ám újabb viharfelhők gyülekeznek felette, mivel a filmes és tévés stábtagokat tömörítő amerikai-kanadai szakszervezet, az Alliance of Theatrical Stage Employees (IATSE) országos sztrájkot helyezett kilátásba, ha hétfőig nem elégítik ki a munkakörülmények javítását és a fizetések emelését érintő köveléseit.
A 150 ezer tagból álló, 1893-ban alapított érdekvédelmi csoport a stúdiókat képviselő szövetséggel, az Alliance of Motion Picture and Television Producersszel (AMTPS) tárgyal, elsősorban a filmes háttéremberek (pl. operatőrök, díszletezők, sminkesek stb.) pihenő- és ebédidejéről, illetve a legrosszabbul fizetett kollégák bérezésének korrekciójáról.
Ha az október 18-i határidőig nem születik megegyezés, az IATSE 60 ezer tagja kezdhet sztrájkba, amivel lényegében leállhat az amerikai film- és műsorgyártás. A munkabeszüntetés ugyanis három, széles körű iparági szerződésben érintett projektekre vonatkozik (Basic Agreement, Area Standards Agreement, Videotape Agreement), melyek szinte a teljes gyártást lefedik a nagy stúdiók mozifilmjeitől a tv-sorozatokon át a valóságshow-kig.
A leállást csak a Commercials Agreement és a Low Budget Agreement nevű szerződés hatálya alá tartozó produkciók úszhatják meg, ezek sorába például reklámfilmek és 15 millió dollárnál kisebb költségvetésű projektek tartoznak.
A stúdiókat tömörítő szervezet szóvivője összességében bizakodó, az ABC Newsnak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy a hátralévő napok során "jóhiszeműen" tárgyalnak a filmipar működését biztosító új szerződésről. Az AMTPS-nek persze van is miért erőlködnie, a sztrájk ugyanis határozatlan időre szól, így az elhúzódó tárgyalások komoly bevételkiesést okoznának.