Egy új remény
Leia üzenete kalandos úton juthatott csak el Obi-Wanhoz, ugyanis Vader a Scariftől a Tatuinig követte a hercegnőt, és a legénységével együtt őrizetbe vette a fiatal nőt. Leia így egy droidban, R2-D2-ban helyezte el a jedinek szánt üzenetét a tervrajzok társaságában, aki társával, C-3PO-val közösen egy mentőkabinnal hagyta el a Birodalom által elfogott hajót.
A sivataggal borított világon a két droid Luke Skywalkernél, Anakin Skywalker itt elrejtett fiánál kötött ki, aki ismerősnek vélte a Leia üzenetében elhangzó Kenobi nevet, így eljuttatta a droidokat a sivatagi hóbortos remeteként ismert férfinak, Ben Kenobinak. Ő nyilván nem más volt, mint maga Obi-Wan, aki azonnal indulni akart, és Luke-ot is magával szerette volna vinni, de az ifjú Skywalker ragaszkodott hozzá, hogy a bolygón maradjon. Végül azonban nem maradt más választása, mint az idős férfi társaságában elhagyni a bolygót, ugyanis nagybátyját és nagynénjét, akik csecsemőkorától nevelték a Birodalom meggyilkolta, miközben a két droidot keresték.
A Tatuin elhagyásához szükségük volt egy pilótára és egy hajóra is. Ezen a téren Han Solo és Csubakka állt rendelkezésükre. Solo bármilyen munkát szívesen elvállalt, miután egy balul sikerült fuvar miatt jelentős tartozást halmozott fel a helyi hutt bűnvezér, Jabba felé. Útközben Kenobi megkezdte Luke kiképzését, méghozzá apjának egykori fénykardjával, melyet a fiúra hagyományozott. Később viszont mikor a társaság az Alderaanra ért, a bolygónak csupán hűlt helyét találták, ugyanis ezen a planétán, Leia otthonán tesztelte le a Birodalom a Halálcsillag teljes tűzerejét.
A harci állomás vonósugara befogta az Ezeréves Sólymot, így nem tehettek mást, mint landolniuk kellett a félelmetes fegyver belsejében. Mindaddig nem távozhattak, amíg a vonósugár nyalábja nem lett kikapcsolva. A csapat kettévált: Kenobi elment kikapcsolni a sugarat, míg Luke és Han a hercegnő kiszabadítására indultak. Erőfeszítéseiket siker koronázta, ám menekülés közben Obi-Wan találkozott egykori tanítványával, Darth Vaderrel. Összecsapásuk során pedig a sith megölte az öreg jedit. Mindez szándékos volt, Kenobi nem védekezett Vader halálos csapása ellen, hiszen itt már rendelkezett a tudat halál utáni megőrzésének képességével, így mindamellett, hogy feltartotta Vadert, amíg a többiek elmenekülhettek, innentől bármikor Luke segítségére lehetett az Erőn keresztül erőszellemként.
A Halálcsillag terveit ezután sikeresen eljuttatták a Yavin 4-re, de nem tudták, hogy Vader egy nyomkövetőt szereltetett a Sólyomra, így a Birodalom tudomására jutott, hol van a felkelők titkos támaszpontja. Az állomás következő célpontja így értelemszerűen ez a hold lett, ahhoz viszont, hogy lőtávolságba kerülhessen, meg kellett kerülnie a Yavin nevű gázóriást. Ezt az időt kihasználva a lázadók támadást indítottak a Halálcsillag ellen, az ütközetben pedig a Galen Erso által elrejtett technológiai hiányosságot kihasználva sikerült megsemmisíteniük azt.
A yavini csatát követő események
A Halálcsillag pusztulása után a lázadók igyekeztek minél tovább a kezükben tartani az előnyt, így több stratégiai szempontból fontos birodalmi gyáregységet megsemmisítettek, többek között a Cymoon I-on lévőt is.
Vadert eközben az Uralkodó az eset közel egyedüli túlélőjeként személyesen tette felelőssé a harci állomás pusztulásáért, így egy újabb régóta készülő kihívás elé állította őt: megbízott egy Cylo nevű tudóst, aki többek között Vader ruhájának kifejlesztésében is részt vett, hogy alkosson új kiborgokat, akik Vader esetleges utódai is lehetnek, amennyiben erősebbnek bizonyulnak nála. A sötét nagyúr mindezeken felül kutatni kezdett azután a pilóta után, aki felrobbantotta a Halálcsillagot, Jango Fett "fia", a fejvadász Boba Fett felbérlése révén pedig azt biztosan megtudta róla, hogy a vezetékneve Skywalker. Ekkor tudatosult először Vaderben, hogy van egy fia.
Semmi spam, csak napi 2-3 értesítés Viberen, hogy képben maradj a játék- és filmvilág, a geek kultúra legérdekesebb híreivel.
Figyelme ugyanakkor többfelé irányult, egyszerre kellett tovább kutatnia Luke után, illetve az Uralkodótól kapott újabb próbatétellel is meg kellett birkóznia. Így hát a Skywalker utáni hajszát egy Doktor Chelli Lona Aphra nevű, magát régésznek nevező, kétes moralitással rendelkező nőre bízta, míg ő maga a riválisoktól való megszabadulásra szánta idejének jelentős részét. Ehhez egy magánhadseregre is szüksége volt, amivel alvilági kapcsolatai révén, egykori szeparatista droidok képében Aphra szintén szolgálni tudott.
Vader sikeresen megszabadult Cylo torzszülötteitől, eközben pedig egy értékes szövetségesre is szert tett a Shu-torun bányászvilág uralkodónőjének személyében, akire nagy szüksége volt a Birodalomnak a harci állomás pusztulását követően, leginkább a Második Halálcsillag megépítéséhez. Miután Aphra kiszolgálta a Nagyúr érdekeit, Vader természetesen meg akart tőle szabadulni, de társainak, két gyilkos droidnak, valamint egy vuki fejvadásznak, Fekete Krrsantannak köszönhetően a nő megmenekült.
Aphra ezután számos észbontó kalandon ment keresztül. Édesapjával (aki szintén a történelem megszállottja volt) többek között megtalálták a több ezer éve eltűnt Ordu Aspectu központját. Az Ordu Aspectu ról már szó esett a Régi Köztársaság korának kitárgyalásakor. Ez egy eretnek jedi szekta volt, tagjai a halhatatlanság kulcsát keresték. Mint kiderült, egyik tagjuk, aki Rurnak nevezte magát el is érte ezt a célt, és eltűnésük előtt sikerült tudatát egy kristályba zárnia. Aphra el akarta árverezni ezt a kristályt a feketepiacon. Erre egy nagyszabású eseményt szervezett a legnagyobb bűnszervezetek részvételével, viszont kiderült, a tébolyult jedi szelleme képes megszállni különféle technológiákat. Egy biztonsági droid felett vette át az irányítást, és hatalmas pusztítást rendezett, erre pedig már a Birodalom is felfigyelt, és végül maga Vader intézte el a múlt ezen bizarr kísértetét.
A felkelők rövid ideig szövetségre léptek a Shu-torun uralkodójával, aki látszólag elégedetlen volt a feltételekkel, melyeket a Birodalom diktált számára. Így beleegyezett, hogy segít a Mon Calamar-i flotta felfegyverzésében saját technológiájával, illetve új eszközöket is adományozott a lázadók számára. Ezzel egy számottevő flottára sikerült szert tennie a Szövetségnek, ami a Mako Ta rendszerben gyűlt össze. A királynő azonban végig a Birodalom oldalán maradt és kijátszotta Leiát. Az általuk épített eszközöket gombnyomásra működésképtelenné tették, a Birodalmat pedig értesítették a bázis hollétéről. A Felkelés így csúfos vereséget szenvedett, és elvesztette újonnan épített haderejének jelentős részét, valamint arra kényszerült, hogy szétszóródjon, amíg meg nem erősödött annyira, hogy egy új felszíni támaszpontot létesítsen a jeges Hoth bolygón.
A Birodalom visszavág
Nem sokkal később a Birodalom egy új taktikát alkalmazott, hogy felkutassa a lázadók hollétét: kutaszdroidokat kezdtek szétküldeni a galaxisban. Az egyik ilyen kutasz el is jutott a Hothra, ahol leleplezte az újonnan alapított lázadó támaszpontot, Vader pedig azonnal támadásba lendült. A felkelők ezáltal ismét menekülni kényszerültek, ám az evakuálás sikeresen lezajlott.
Leia és Han a Sólyom fedélzetén igyekezett lerázni az őket üldöző birodalmiakat. Ez nem sikerült, mert probléma volt a hajó hiperhajtóművével. Luke eközben Obi-Wan erőszellemének utasítására a Dagobah rendszerbe indult, ahol Yoda rejtőzött. Az idős jedi mester eleinte nem akarta kitanítani az ifjú Skywalkert, sokkal inkább Leiát szerette volna kiképezni, ám végül Obi-Wan unszolására úgy döntött, ad egy esélyt a fiúnak.
Han és Leia a Bespin bolygón találtak menedéket, Lando Calrissian Felhővárosnak nevezett településén, ahol egy tibanna nevű gázt bányásztak. Hamar kiderült, Lando kényszerből lepaktált a birodalmiakkal, kijátszotta a menekülő felkelőket. Vader tisztában volt vele, ha Luke megérzi, hogy barátai bajban vannak, a segítségükre fog sietni. A terv az volt, hogy miután elfogták az ifjú Skywalkert, egy ipari szénfagyasztóval teszik "szállíthatóvá", hogy egyszerűen el tudjűk őt juttatni az Uralkodóhoz, majd Vader és Sidious közösen áttérítik őt a sötét oldalra. Fontos volt ugyanakkor már előre tudni, hogy túl lehet-e élni egy olyan szerkezet általi fagyasztást, hiszen a gépen nem erre a célra, hanem kifejezetten ipari felhasználásra tervezték. A fagyasztót először Hanon próbálták ki. A hibernáció tökéletesen végbement, a csempészt pedig a Nagyúr átadta a fejvadász Boba Fettnek, aki a Solo fejére vérdíjat kitűző Jabbának akarta leszállítani őt.
Lando mivel a Birodalom több ponton megszegte az együttműködésük feltételeit, segített Leiának és Csubakkának elhagyni a bolygót. Luke kiképzése eközben jól haladt, ám amikor megérezte a történteket, Vader sejtéseinek megfelelően a Bespinre rohant, ahol megütközött a nagyúrral. Habár az eredeti tervet a fagyasztással nem sikerült megvalósítani, Vader párbajban legyőzte Skywalkert, és megpróbálta saját oldalára állítani. Ekkor árulta el neki a filmtörténelem egyik legikonikusabb jelenetében, hogy ő a fiú édesapja. Luke azonban nem volt hajlandó mellé állni, és a mélybe vetette magát, végül pedig egy gázelvezető nyíláson keresztül kizuhant, csupán a lebegő város egy külső szerkezeti elemén tudott megkapaszkodni. Valamilyen saját maga számára is érthetetlen indíttatásból Leiát szólította meg az Erőn keresztül, aki megérezte a hívását, így a szökésben lévő csapat visszament Felhővárosba, hogy elhozzák a kimerült, az összecsapás során egyik kézfejét is elvesztett Luke-ot. Ezután sikeresen elmenekültek a bolygóról, és a felkelés találkozási pontja felé vették az irányt.
Az ezt követő egy év
Miután Luke ismét kicsúszott Vader kezéből, a sötét nagyúr úgy döntött, kérdőre vonja mindazokat, akik felelősek azért, hogy fiát elválasztották tőle. Nyomozása során összeakadt Sabéval, elhunyt felesége egykori hasonmásával és testőrével, aki Padmé halála után nyomozott, így mivel céljaik többé-kevésbé egyeztek, egy ideig együtt dolgoztak, ami számos régi sebet tépett fel. Érdekeik természetesen előbb-utóbb ellentétessé váltak. Mikor Vader megpróbált erővel bemenni Padmé sírboltjába, Sabé rátámadt Vaderre. A Sith nem ölte meg, csupán harcképtelenné tette őt.
Mikor Palpatine tudomást szerzett erről, megkínozta Vadert és újabb próbák elé állította, melyek révén a nagyúr eljutott az Exegol ősi világára is, ahol szembesülhetett mesterének őrült kísérleteivel, melynek részét képezte a klónozás, és az önkéntes fanatikusok erejének megnövelése is.
Az alvilág is meglehetősen felbolydult, miután Boba Fett elindult, hogy átadja Jabbának a befagyasztott Han Solót. Természetesen mindenki a férfire pályázott a hatalmas vérdíj miatt, ám váratlan módon betoppant a képbe Qi'ra, Han egykori szerelme is, aki immáron a még mindig létező Vörös Hajnal fejévé vált, és valamiféle megváltást várt attól, hogy birtokába került Solo. Ez a jelenleg is futó történet ugyanakkor még nem fejeződött be, szóval a pontos motivációja, és az események lefolyása egyelőre nem ismert.
Mivel Luke elvesztette apjától örökölt fénykardját a Bespinen, szüksége volt egy új fegyverre. Először egy, a Köztársaság fénykora idejéből származó jedi templomból szerzett egy templomi őrhöz tartozó, sárga színű fénykardot. Egy darabig ezt használta, majd később egy saját, zöld pengéjű fénykardot épített magának.
A Jedi visszatér
A széntömbbe fagyaszott Han Solót végül mégis Boba vitta el Jabbának, ahol jó darabig díszítette a gengszter palotájának falát. Végül Leia, Luke és Lando közbenjárásával sikerült kiszabadítani. A mentőakció során Jabba meghalt, Boba pedig a sarlacc nevű szörnyeteg bendőjébe került, amit a Solo és Skywalker kivégzésére akartak felhasználni.
Luke ezután visszatért a Dagobah rendszerbe, ahol még életének utolsó pillanataiban társaságot nyújtott Yoda számára. Halála előtt az idős mester felfedte Luke előtt azt, hogy Vader igazat mondott, valóban ő az apja, valamint sejtelmesen azt is elmondta, van még egy Skywalker. Ezt a mondatot végül Obi-Wan szelleme fejtette ki Luke számára, vagy pontosabban inkább rávezette a fiút, hogy a másik Skywalker nem más, mint Leia, aki az ő ikertestvére.
A lázadás ezalatt a Sullust rendszerben gyülekezett, ahol megkezdték a hamarosan elkészülő Második Halálcsillag elleni szervezkedést. A problémát az jelentette, hogy habár az állomás félkész oldalán át egészen a reaktorig tudtak volna repülni, hogy belülről robbantsák azt fel, a Halálcsillag melletti Endor holdról egy védőpajzsot sugároztak az épülő fegyverre. Így szükség volt egy felszíni támadásra, melyet Luke, Han és Leia vezetett, és amelynek célja a pajzs kiiktatása volt, ami után a flotta Lando vezetésével berepülhetett a Halálcsillag belsejébe. Különösen fontossá vált a küldetés sikeressége, mikor a Szövetség tudomására jutott, hogy maga az Uralkodó is a Halálcsillag fedélzetén tartózkodott.
A felszíni támadásban végül az Endor holdon őslakos ewokok is besegítettek, a generátort sikerült megsemmisíteni. Luke a támadás előestéjén úgy döntött, muszáj konfrontálódnia apjával, így feladta magát a birodalmiaknak, mire Vader azonnal az Uralkodó elé vitte őt. Sidious minden próbálkozása ellenére nem sikerült áttérítenie a fiút a sötét oldalra, így elhatározta, hogy vesznie kell. Vaderből ekkor előtört az atyai ösztön. Elárulta mesterét, ledobta őt egy a trónteremben lévő, egészen a reaktorig nyúló mély árokba. Ezalatt viszont olyan súlyos sérüléseket szenvedett az Uralkodó villámai miatt, hogy csak percei voltak hátra. Utolsó kérése pedig az volt, hadd láthassa még egyszer Luke-ot a saját szemével. Az ifjú teljesítette ezt a kívűnságot, majd még mielőtt a Lando vezetésével a flotta megsemmisítette volna az állomást, magával vitte megtért apjának holttestét is.
A Birodalom tehát súlyos vereséget szenvedett, ismét elbukott egy hatalmas erőforrást igénylő szuperfegyvert, valamint elveszítette a kormányzat fejeként szolgáló Uralkodót is. A lázadás nem sokkal később megalapította az Új Köztársaságot, ami az új főhatalom kívánt lenni a galaxisban, ám a megmaradt birodalmi erőkkel még egy ideig folytatódtak a harcok. Ezt részletesebben a következő cikkünkben fogjuk boncolgatni, melynek témája az Új Köztársaság kora lesz.
A cikket Kelemen "Rixon" Richárd írta, kinek Rixon's Cantina nevű YouTube-csatornáján további Star Wars tartalmat találtok.