Hirdetés

Star Wars kánon történelem 3. - A Jedi Rend bukása

|

Korábban a Régi Köztársaság korával foglalkoztunk, majd A Köztársaság fénykorának eseményeit vettük át, most pedig eljutottunk az egyik legizgalmasabb korszakhoz, a Jedi Rend bukásához.

Hirdetés

Szerveződő oldalak

Darth Maul feltételezett halála után Darth Sidiousnak szüksége volt egy új tanítványra, aki előtérben lehet és végrehajthatja tervét, míg ő a háttérből irányította a szálakat. Választása végül a Jedi Rendből jogosan kiábrándult Dookura esett, akit sikerült beszerveznie, Darth Tyrannus néven sith vált belőle. Palpatine terve egyértelműen az volt, hogy egy olyan háborút robbantson ki, melynek mindkét oldalát ő kontrollálja, a végére pedig akkora hatalommal rendelkezzen, mellyel egy puccsot végrehajtva totális uralomra tehet szert. Ehhez azonban résztvevők is kellettek.

Dooku sorra kezdett tárgyalni olyan világokkal, melyek elégedetlenek voltak a Köztársasággal, idővel pedig kiléptek belőle és egy új államalakulatot hoztak létre, melynek neve Független Rendszerek Konföderációja volt. A hadsereget a Kereskedelmi Szövetség és más, a Köztársaság új szabályozásai által hátrányosan érintett vállalat droidseregei alkották, ilyen volt például a Bankár Klán, vagy a Techno Unió.

A Köztársaság viszont nem rendelkezett hadsereggel, és a Szenátus nem is szavazta volna meg annak felállítását akkori állapotában, így itt is titokban kellett eljárni. Erre tökéletes volt Sifo-Dyas jedi mester, Dooku egykori barátja, akinek folytatódó látomásaiban egy olyan háború bontakozott ki, melyben a Köztársaság elbukik. A többi Jedi azonban őrültnek tartotta őt, és nem foglalkozott az állításaival. Egy nap Dooku felkereste őt, és arra bíztatta, ha a jedik nem támogatják őt, majd ő segít neki egy hadsereg létrehozásában. Ennek megvalósítása végül a Kamino bolygó klónozó üzemeiben jött létre, ahol Dooku megbízására egy Jango Fett nevű, egykor mandalori fejvadász dns-ét felhasználva egy klónhadsereget hoztak létre. A pénzbeli fizetség mellett Jangónak volt egy különös kérése is: kért egy nyers, mindenféle módosítástól mentes klónt, akit Bobának nevezett el, és fiaként nevelte. Dooku ezután balesetnek álcázva megölette Sifo-Dyast a Pyke Szindikátus nevű bűnszervezettel, hogy az összes nyomot eltüntesse és elrejtse a Köztársaság szeme elől a készülő hadsereget.

Így hát a helyzet fokozatosan eszkalálódott, mígnem a két fél már a háború szélére sodródott, a Köztársaság pedig ott állt ütőképes hadsereg nélkül.

Padmé királynői mandátuma ekkor már lejárt, és szentároként szolgálta a Naboo bolygót. Az ellen irányuló sorozatos merényletkísérlet után nyomozva Obi-Wan végül 10 évvel a munkálatok megkezdése után rátalált Kaminóra, ahol a klónozók már elkészültek 200 ezer egységgel, sőt úton volt további egymillió. Nyomozását folytatva Obi-Wan felderítette a Szeparatisták Geonosison lévő rejtekhelyét is, ahol kihallgatott egy beszélgetést Dooku és a vállalatok vezetői között. Ebből egyértelművé vált, a háború elkerülhetetlen. Mindezt jelentette a Tanácsnak, ám végül elfogták őt.

Anakin feladata eközben az volt, hogy vigyázzon Padméra a Naboon, ahol viszont a két fiatal a fiú homok iránti nemtetszése révén szerelembe esett (aki érti, az érti, ezt a jelenetet lehetetlen szavakban visszaadni, látni kell). Az ifjú jedit folyamatos látomások kísértették, melyek édesanyja haláláról szóltak, ezért a fiatalok végül megszegték a kapott utasításokat és a Tattoine-ra utaztak. Itt megtudták Wattótól, hogy már rég nem ő volt Shmi Skywalker gazdája, eladta őt egy Cliegg Lars névre hallgató párafarmernek, aki feleségül vette is vette. Mikor a Lars család házához érkeztek kiderült, Shmit nemrég elrabolták a helyi vademberek, a buckalakók. Anakin megpróbálta kiszabadítani édesanyját, ám későn érkezett, éppen élete utolsó perceiben találta meg Shmit.

Ezután teljesen elborult elméje, és lemészárolta a teljes buckalakó falut, ami egyben az első lépése volt a sötét oldal felé.

Nem sokkal később Anakin és Padmé tudomást szereztek arról, hogy Obi-Wan fogságba került, ezért a Geonosisra indultak, hogy kiszabadítsák a fiú mesterét. Itt azonban hamar ők is fogságba kerültek, egy rituális kivégzésen akartak mindhármuktól megszabadulni. Itt viszont közbeléptek az ezalatt a közönség soraiban elrejtőzött jedik, és egy csata kezdődött a magukat béke őreinek nevező harcosok, valamint a szeparatista droidsereg között, melyben Jango Fett, a klónok mintaalanya is meghalt Mace Windu jedi mester keze által.

A droidok számbeli fölénye végül zsákutcába juttatta a jediket, és csaknem meg kellett adniuk magukat, mikor váratlanul megérkezett Yoda mester az első bevetésre kész klón zászlóaljjal, majd kezdetét vette a geonosisi csata, mely a klónok háborújának nevezett konfliktus első igazi összeütközése. A csatából végül a Köztársaság került ki győztesen, azonban Dookuval vívott párbaja során Anakin elvesztette fél karját, melyet egy mechanikus végtaggal pótoltak. A fiatal jedi és Padmé nem sokkal később titokban össze is házasodtak, innentől kezdve gyakorlatilag mindketten kettős életet éltek.

A klónok háborúja

A háború ezután még 3 évig folytatódott és rengeteg történetszál alakult ki benne számos fronton, amit egy különálló cikkben is lehetetlen lenne hiánytalanul összefoglalni, ezért most az idővonal szempontjából legfontosabb sztorikra fókuszálunk. Habár a karakterek fejlődésútja szempontjából fontos például az umbarai csata, az idővonal és a háború tekintetében nem játszik túlságosan fontos szerepet, így itt most nem fogunk róla külön szót ejteni.

Mivel Dooku szinte minden idejét lekötötte a Konföderáció politikai vezetése, és a nagyobb mértékű tervek kivitelezése, valamint a Jedi Rend is azt gondolta, hogy a sithek közül ő a mester és nem a tanítvány, szüksége volt egy orgyilkosra, végrehajtóra egy látszólagos saját tanítvány képében. Ezt a pozíciót végül a Dathomir bolygóról érkezett Asajj Ventress töltötte be, aki az éjnővérek törzséből származott. Ők még később fontosak lesznek.

A geonosisi csata után a következő legfontosabb ütközet a Christophsison történt, ahol Obi-Wan és Anakin közösen próbálták tartani a bolygót az előrenyomuló szeparatistákkal szemben. Készleteik és katonáik egyre fogytak, míg a droidok látszólag végtelen számban érkeztek újabb és újabb hullámokban. Utánpótlásra volt szükség, azonban nem tudták felvenni a kapcsolatot a Coruscanttal a szeparatisták bolygó körült kialakított blokádja miatt. Két kulcsfontosságú feladatuk volt: az űrben elpusztítani a blokádot, a felszínen pedig megsemmisíteni a droidhadsereg pajzsgenerátorát, hogy a távolból, lövegekkel tudják megszórni őket.

Az elsőkörös utánpótlás helyett azonban egy Ahsoka Tano nevű padavan érkezett a bolygóra, aki Yoda mester azon üzenetét hozta, hogy őt Anakin Skywalker tanítványának nevezték ki, aki ekkor már maga is teljesítette próbáit és lovag lett belőle. Anakin eleinte nagyon ellenségesen állt ahhoz, hogy neki is tanítványa legyen, ám a pajzsgenerátor megsemmisítésekor Ahsoka tanúbizonyságát tette rátermettségéről és Anakinhoz hasonlító személyiségéről, ezért végül Skywalker úgy döntött, mégis kitanítja fogja a lányt.

A Peremvidéken különös támadások történtek, melyet olyan elkövetők hajtottak végre, akik mandalori páncélt viseltek. Obi-Wan emiatt a Mandalore-ra utazott, hogy számon kérje Satine grófnőn az esetet. Satine elhatárolódott a történtekről, ám beszámolt Ob-Wannak a Halálőrségről, amit egy maroknyi nosztalgiában élő fanatikusként írt le, akiket kordában tud tartani. Hamar kiderül, hogy ez nem így van, és a Halálőrség egy kiterjedt hálózatként működik, központja pedig a Mandalore egyik holdján, a Concord Dawnon van. Vezetője nem más, Pre Vizsla, a hold kormányzója és Tarre Vizsla, az egyetlen mandalori jedi egyik legszármazottja. Az ő birtokában volt ekkoriban a Sötétkard is.

Időközben Dooku tanítványa, Ventress túl erős lett, ezzel pedig veszélyeztette a kettő szabályát. Így Palpatine felszólította Dookut, szabaduljon meg a nőtől. A gyilkossági kísérlet sikertelenül végződött, Ventress túlélte a támadást. Visszatért hazájába, a Dathomirra, az Éjnővéreknek nevezett boszorkányok közé. A banyák vezetője, Talzin örömmel fogadta a lányt, és megígérte, segíteni fog neki abban, hogy bosszút álljon egykori mesterén.

Fontos tudni, hogy a Dathomir bolygó népe alapjaiban véve matriarchális berendezkedésű, mivel a nők, az Éjnővérek mind képesek használni az Erőt, a férfiaknak viszont csak csekély része alkalmas erre - ilye mint például Darth Maul, aki szintén erről a bolygóról származott. Itt tehát a nők uralkodnak a férfiak felett, és két elkülönített kolóniában élnek a bolygó két részén. Talzin anya felajánlotta Ventressnek, hogy válasszon ki egyet az Éjfivérek közül, akit majd felajánlanak Dookunak, mint új tanítvány, ám végig ők fogják irányítani a háttérből, idővel pedig meggyilkolják vele a grófot.

A választás egy Savage Opress nevű férfira esett, akit Talzin mágiájával felerősített, majd ténylegesen elküldték őt Dookunak.

A kísérlet kudarcba fulladt, Dooku rájött az Éjnővérek tervére, és Grievous tábornok, a kegyetlen kiborg harcos képében borzasztó haragot zúdított a Dathomirra, kiirtva az Éjnővérek teljes közösségét Talzin és Ventress kivételével. Ventress ezután saját útját járva fejvadász pályára lépett, Savage pedig cél nélkül tért vissza a Dathomirra, ahol Talzin anya adott neki új feladatot, mégpedig azt, hogy kutassa fel elfeledett fivérét, aki nem más, mint az egykori Darth Maul.

Mault végül a Lotho Minor nevű szeméttelep bolygón találta meg Savage, ahol az egykori sith fémhulladékból készített magának új, pókszerű lábakat, a fájdalom és a kudarc pedig teljes őrületbe kergette. Savage visszavitte őt a Dathomirra, ahol Talzin helyreállította elméjének épségét, és új lábakat készített számára. Maul legfőbb célja ezután az lett, hogy bosszút álljon azon az emberen, aki megfosztotta őt a kiteljesedésének lehetőségétől, ez pedig nem más, mint Obi-Wan Kenobi. Hamar rá kellett jönnie, hogy egyedül van ebben a harcban, csak Savage-ra számíthat, míg Obi-Wannak rengeteg szövetségese, társa van.

Így hát ő is elkezdett egy szövetségi rendszert kiépíteni Árnyék Kollektíva néven, melynek részeseivé vált a Hutt Kartell, a Pyke Szindikátus, illetve a mandalori Halálőrség.

Utóbbinak azt ígérte az egykori sith, hogy segíteni fog nekik átvenni a hatalmat a Mandalore-on. A három bűnszervezetnek közösen sikerült egy puccsot végrehajtani a bolygó felett. Maul párbajra hívta ki Pre Vizslát, melyet megnyert, és a Sötétkard új tulajdonosaként ő lett a trón jogos követelője. Ez egy törést okozott a Halálőrségen belül is, egyesek támogatták Maul uralmát, hiszen a hagyományoknak megfelelően párbajban nyerte el az uralkodói címet, míg egy másik rész csoport, melyet Bo-Katan, Satine húga vezetett, ellenezte egy kívülálló uralmát. Satine és Bo-Katan Obi-Wantól kértek segítséget, aki egy magánakcióba kezdett, mivel a Rend nem támogatta a beavatkozást. Maulnak viszont pontosan az volt a terve, hogy idecsalja Obi-Want, és ott ártson neki, ahol igazán fáj. Miután elfogta a jedit, a szeme láttára ölte meg Satine-t, akit a férfi az utolsó percig szeretett, még úgy is, hogy ez a szerelem sosem teljesedhetett ki. A Bo-Katan által vezetett Halálőrség frakció és Obi-Wan végül elhagyták a bolygót.

Maul nem élvezhette újdonsült hatalmát a Mandalore felett, mert befutott egykori mestere, Darth Sidious, aki állítása szerint immáron nem tanítványként, hanem riválisként tekintett Maulra. Végül párbaj alakult ki Savage és Maul, valamint Palpatine között, mely harcban Sidious megölte Maul testvérét, őt magát pedig elfogta és a Stygeon Primeon lévő börtönkomplexumba szállította. Maul persze innen is kiszabadult, és habár szövetsége a bűnszervezetekkel fellazult, a Pyke Szindikátussal és a Fekete Nappal sikerült helyreállítania kapcsolatát, míg a huttokat egy másik, feltehetően saját alapítású szervezettel, a Vörös Hajnallal pótolta. Ezt a szervezetet láthattuk a Solo: Egy Star Wars történet című filmben is.

A háború közben tovább folytatódott. Fontos megemlíteni a Ringo Vinda-i csatát, ahol egy Tup nevű klón elkezdett szokatlanul, zavartan viselkedni, és lelőtte az egyik itt szolgáló jedit, Tiplar mestert.

Mivel egészségügyi problémának tűnt, az esetet kivizsgálták, és kiderült, Tup fejében meghibásodott az úgynevezett inhibitor chip, mely azért felel, hogy a klónok parancskövető magatartását biztosítsa. Egy Fives nevű klónkatona azonban, akinek Tup az egyik legjobb barátja volt nyomozni kezdett az ügyben, és rájött, hogy egy sokkal sötétebb összeesküvésről van szó a háttérben. Kiderült, az inhibitor chip valódi célja az, hogy amikor eljön az úgynevezett 66-os parancs kiadásának ideje, a klónok kérdés nélkül, személyiségüket háttérbe szorítva végrehajtsák azt. A 66-os parancs arról szól, hogy a jedik árulást követtek el a Köztársaság ellen, és azonnal ki kell őket végezni. Palpatine természetesen nem engedhette, hogy ez kiderüljön, így szerencsétlen körülményeknek álcázva megszabadult Fivestól, a titok pedig rejtve maradt.

A cikk még nem ért véget, a következő oldalon folytatódik!

Oldalak: 1 2 3

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)