Johnny Depp és James Franco ellentéte
Amber Heard abba is beavatta az esküdteket, hogy egykori férje ki nem állhatta James Francót, akiről azt gyanította, hogy viszonya van a színésznővel. Heard két filmben is (Ananász Expressz, Agydopping Naplók) szerepelt Francóval, Depp féltékenysége pedig elmondása szerint olyan méreteket öltött, hogy a második mozi forgatása idején meg is pofozta és rugdosta őt egy magánrepülőgép fedélzetén. A megcsalási vád kapcsán került elő a közismert felvétel, ami azt mutatja, hogy a hálóköntösbe öltözött színésznő egy nappal a válókereset benyújtása előtt Francóval bújt össze a házuk liftjében, ám Heard kitartott amellett, hogy csak baráti kapcsolatról volt szó.
Kaka az ágyban
Habár már évek óta ismert, most új mémek hadának adott ihletet, hogy a virginiai perben is előkerült a hírhedt ágyba kakálós sztori. Az eset még 2016-ban történt, Amber Heard harmincadik születésnapi buliján, amire Depp a saját vallomása szerint egy elhúzódó tárgyalás miatt késve érkezett meg. A pár között ez újabb durva veszekedést szított, a színésznő pedig végül a közös ágyukba piszkított, méghozzá a "tetthelyet" csak fényképről látó Depp oldalán, majd másnap elment a barátaival a Coachella fesztiválra. Heard a kutyáikat okolta az incidensért, de Depp testőre és sofőrje, Starling Jenkins arról számolt be, hogy az alperes a fesztiválos kiruccanás során elismerte neki a tettét. Heard állítólag "csúnyán elsült otromba viccként" jellemezte neki az akciót. Depp vallomásában úgy nyilatkozott, hogy jól ismerte a kutyáikat, ezért nem hitte el, hogy a kis testű kedvencek álltak az eset mögött.
"Teászcsésze yorkikról beszélünk. Egyenként kb. két kilósak. A fotó, amit láttam… éveken át éltem azokkal a kutyákkal. Nem ők voltak."
- mondta Depp a bíróság előtt. Heard azonban továbbra is tagadta a vádat, az egyik kutya gyomorproblémáival magyarázva a gyanúsan nagy adag székletet. A színésznő arra is felhívta az esküdtek figyelmét, hogy a történtek idején egyébként sem volt tréfás kedvében, mivel az élete épp szétesett körülötte, állítása szerint pedig a férje ismét megtámadta a kérdéses születésnapi bulin.
Csak semmi szemkontaktus
Talán az ügy kevesebbet emlegetett részletei közé tartozik, hogy Johnny Depp évek óta nem nézett az exfeleségére, ezt a szokását pedig a 49 napos tárgyalássorozat alatt sem adta fel. A színész ügyvédje, Camille Vasquez a Heardnek feltett keresztkérdések során hozta szóba, hogy a felperes az egyik utolsó találkozásuk alkalmával fogadta meg, hogy az egykori neje sosem láthatja újra a tekintetét. Heard erre úgy felelt, hogy tudomása szerint Depp inkább csak nem tud ránézni, a színésznő ügyvédei pedig úgy interpretálták a dolgot, hogy a felperesnek nincs elég bátorsága ehhez, s ezért szorítkozik a firkálgatásra a meghallgatások alatt.
Visszavágott szerep, hiányzó kémia
Amber Heard 100 millió dolláros ellenkeresetének központi érve volt, hogy az őt hazugságokkal vádoló Depp-féle rágalomhadjárata miatt a színésznő maga is szerepeket veszített, s végül már azért is küzdenie kellett, hogy bent maradhasson az Aquaman jövőre érkező folytatásában, az Aquaman and te Lost Kingdomban. Heard szerint végül így is csúnyán megvágták a szerepét, a tárgyaláson azonban a DC Films fejese, Walter Hamada is vallomást tett, tagadva ezt az értelmezést. A vezető szerint Heard szerepe eleve mellékes volt az Aquaman 2-ben, mivel az általa alakított Mera csak egy mellékkarakter lesz a folytatásban. Hamada emellett azt is feltárta, hogy egy ponton valóban felmerült a színésznő elbocsátása, mivel az első részben hiányolták a Heard és a főszereplő Jason Momoa közötti kémiát, amit csak kemény utómunkával tudtak pótolni.
Semmi spam, csak napi 2-3 értesítés Viberen, hogy képben maradj a játék- és filmvilág, a geek kultúra legérdekesebb híreivel.
Kate Moss, a felmentősereg
Feljebb már említettük a testőr Travis McGivern vallomását, mely szerint Amber Heard egyszer a szeme láttára, ököllel ütötte meg Johnny Deppet. Heard nem is tagadta a 2015-ös esetet, az ő elmondása alapján viszont a támadásra csak azért került sor, mert attól félt, hogy a férje lelöki a lépcsőn a közéjük álló húgát, Whitney Henriquezt. Henriquez vallomása szerint Depp hátba verte őt, mire a nővére az öklével kelt a védelmére. Heard erre úgy emlékezett vissza, hogy abban a pillanatban "Kate Mossra és a lépcsőre" gondolt, utalva egy több mint 20 éves pletykára, mely szerint Depp lelökte az akkori barátnőjét, Kate Mosst egy jamaicai hotel lépcsőjén. A sztorihoz hozzátartozik, hogy Johnny Depp egyetlen korábbi párja sem vallott arról, hogy a színész erőszakoskodott volna vele, a tárgyaláson pedig végül maga Moss is cáfolta ezt a szóbeszédet.
"Amikor elhagytam a szobát, lecsúsztam a lépcsőn, és megsérült a hátam. Sikítottam, mert nem tudtam, mi történt velem, és fájdalmaim voltak. Erre ő visszarohant, hogy segítsen, és bevitt a szobámba, majd orvosi ellátást kért. [...] Soha nem lökött meg, nem rúgott meg, és nem dobott le semmilyen lépcsőn."
- mondta a videón bejelentkező Moss, aki 1994-től 1998-ig járt Deppel. Heard erre azzal reagált, hogy sosem állította, hogy a pletyka igaz, csak hogy mi futott át a fején, amikor a testvérét védte.
De mi volt ez a sok bekiabálás?
Aki csak egyetlen tárgyalási napot is látott, észrevehette, hogy a felek ügyvédjei előszeretettel szakították meg a vallomásokat, három kifejezéssel tiltakozva. Az egyik a "hearsay", vagyis szó szerinti fordításban a "hallomás" volt. Ez olyankor használatos, amikor a tanú nem az esemény közvetlen leírásával, hanem egy arról szóló beszélgetéssel igyekszik alátámasztani az igazát.
"Az 'A' jelű tanú leírhatja az esküdteknek, hogy 'B' hogyan ütötte meg, és még azt is, hogy utána felhívta 'C'-t, az esküdtek viszont általában nem hallhatják, hogy 'A' azt mondja: Én mondtam 'C'-nek, hogy 'B' tette ezeket a dolgokat, hogy ezzel bizonyítsa 'B' által elkövetett tett hitelességét."
- magyarázta a The Washington Postnak Jamie R. Abrams, a Lousiville-i Egyetem jogi professzora.
Az ügyvédi tiltakozások másik gyakori oka a "lack of foundation", vagyis a megalapozottság hiánya volt. Ez olyankor állja meg a helyét, ha a tanú nagyon előreszalad, és elmulasztja tisztázni az alapvető részleteket, például hogy hol volt ő az események idején, milyen kapcsolatban állt a történet résztvevőivel, stb. Ezek mellett pedig gyakran előkerült a "beyond the scope", azaz hatáskörön túliság kifejezése is, amely az olyan vallomásokra vonatkozik, melyek nem érintik szorosan a per témáját. Márpedig nem szabad elfelejteni, hogy az egykori álompár között egy rágalmazási per folyt, ahol Deppnek azt kellett bizonyítania, hogy Heard szándékosan és alaptalanul keltette rossz hírét a 2018-as véleménycikkel, a színésznőnek pedig azt, hogy Depp célzott lejáratókampánnyal tette tönkre a hírnevét.
Miért lett sztár Camille Vasquez?
A közvéleményt egyértelmű Depp-pártiság jellemezte az eljárás során, amit nem csak a fairfaxi tárgyalóteremnél összegyűlt rajongói tömegek bizonyítottak, hanem a #justiceforjohnnydepp (igazságot Johnny Deppnek) hashtag sikere is, amelyet több mint 15 milliárdan tekintettek meg a TikTokon, míg a Heard mellett kiálló változatnak csak 51 milliós nézettség jutott, és abból is rengeteg kötődött a színésznővel kritikus hangvételű videókhoz. A Deppet övező szimpátia pedig valóságos celebbé tette a sztár egyik ügyvédét, Camille Vasquezt is, aki letarolta az internetet a perben nyújtott teljesítményével.
A 37 éves ügyvédnő többször is zavarba hozta Heardet és ügyvédeit, a színésznőből pedig még azt is kihúzta, hogy valójában sosem utalta át azt a 7 millió dolláros összeget, amit az Amerikai Polgárjogi Uniónak és a Los Angeles-i Gyermekkórháznak ajánlott fel. A pénz a válóperből származott, s habár Heard korábban többször is úgy nyilatkozott, hogy kifizette, napjainkig csak az összeg töredéke ért célba. A színésznő itt két dologgal védekezik: egyrészt, hogy a médianyilatkozataiban felcserélte a "donate" (adományozni) és a "pledge" (felajánlani) kifejezéseket, másrészt pedig azzal, hogy kifizetné és ki is akarja fizetni a pénzt, de az exférje által indított perek túlzottan megterhelték anyagilag.
Vasquez hírnevének mindenesetre jót tett a beismerés, a Depp-rajongók rendszeresen üdvrivalgással köszöntötték az ügyvédnőt, egy elkapott ölelést követően pedig még magával a színésszel is összeboronálták, mert hát Hollywood még Virginiában is Hollywood.
A nagy finálé
A tárgyalássorozat csúcsát a múlt pénteken tartott záróbeszédek jelentették, ahol a felperes és az alperes is összefoglalta az álláspontját a megelőző hetek tapasztalatai tükrében. Amber Heard ügyvédje, Benjamin Rottenborn arra hívta fel a figyelmet, hogy a per a 2018-as véleménycikkről szól, s amennyiben Depp akár csak egyszer is bántalmazta a feleségét, az abban szereplő állítás helyes, tehát a rágalmazási vád sem áll meg. A védő szerint rengeteg bizonyíték szól Heard igaza mellett, az azokkal való kötözködés (a felperes szerint a sérüléseket ábrázoló fotók valójában trükkökkel, pl. sminkkel készültek) pedig veszélyes üzenetet hordoz a családon belüli erőszak áldozatai számára.
"Ha nem készítettél képeket, akkor nem is történt meg. Ha csináltál fotókat, akkor azok hamisak. Ha nem mondtad el a barátaidnak, akkor hazudnak. Ha elmondtad a barátaidnak, akkor ők is részesei a csalásnak."
- mondta Rottenborn, aki úgy véli, hogy Depp sosem vállalt felelősséget a tetteiért, ezért arra kérte a héttagú esküdtszéket, hogy végre kényszerítsék rá erre. A várakozásoknak megfelelően a felperesi záróbeszédet a sztárrá előlépett Camille Vasquez tolmácsolta, aki egy erős mondattal sommázta védence álláspontját:
"Csakugyan van egy bántalmazó ebben a tárgyalóteremben, de nem Mr. Depp az."
Az ügyvédnő többek közt emlékeztette az esküdteket, hogy Heard időközben módosította az időpontot, amikor exférje állítólag először megütötte (eredetileg 2013-ra datálta ezt az eseményt, de már 2012-re teszi), illetve megismételte azt a vádat, hogy a színésznő sérüléseit ábrázoló fotókat manipuláció szülte. Vasquez szintén egy egyszerű dilemmára igyekezett leszűkíteni a döntnökök dolgát: vagy elhiszik Heard egész történetét, vagy semmit sem hisznek el belőle. A színésznő vagy egy csúnya, szörnyű bántalmazás áldozata, vagy egy olyan nő, aki a cél érdekében bármit képes mondani.
Az ítélet
A Depp vs. Heard per ítélete végül néhány nappal a záróbeszédek elhangzása után született meg, de mintha ennek a forgatókönyvét is valamelyik stúdiónál írták volna. Miközben a világ szeme a verdiktet meghozó esküdtekre szegeződött, Penney Azcarate bíró kénytelen volt visszaküldeni őket, mert elmulasztották kitölteni az ítélethozatali dokumentáció kártérítési összegről szóló szekcióját. Ez nagyjából félórás csúszást és ennyivel több körömrágást jelentett az érintetteknek.
Az ítéletet ezen a ponton talán már mindenki ismeri. Az esküdtszék úgy találta, hogy Heard valóban rágalmazást követett el a 2018-as véleménycikkben, s ezért 10 millió dolláros kártérítést, plusz 5 millió dolláros büntető kártérítést ítélt meg Deppnek. Virginiában az utóbbi felső határa 350 ezer dollár, így az exférj összesen 10,35 millió dollár kártérítésre jogosult, ám ebből még lejön további 2 millió, mivel Heardnek is megítéltek ennyit egy rágalmazónak vélt kijelentés miatt, amit korábban Depp ügyvédje tett a színésznőre.
Az 50 és 100 milliós követeléseknél tehát jóval szerényebb kártérítési összegekre futott ki az ügy, ennél azonban sokkal fontosabb, hogy az ítélet értelmében Heard hazudott, a 6 hetes tárgyalássorozaton felvonultatott érvek alapján Johnny Depp nem követett el erőszakot a volt feleségén. Heard ezt természetesen vitatja, aminek a kommentárjában is hangot adott:
"Szavakkal kifejezhetetlen az a csalódottság, amit ma érzek. Megszakad a szívem, hogy a bizonyítékok hegye még mindig nem volt elég ahhoz, hogy szembeszálljak a volt férjem aránytalan hatalmával és befolyásával.
Még csalódottabb vagyok amiatt, amit ez az ítélet más nők számára jelent. Ez egy visszalépés. Visszaállítja az idő kerekét egy olyan időbe, amikor még nyilvánosan megszégyeníthettek és megalázhattak egy nőt, aki felemelte a szavát és beszélt. Visszaveti azt az elképzelést, hogy a nők elleni erőszakot komolyan kell venni."
Ezzel szemben Depp azt hangsúlyozta, hogy az ítélettel végre visszakaphatja az életét, s hogy eztán talán nagyobb körültekintéssel kezelik majd a hasonló vádakat:
"Hat évvel ezelőtt örökre megváltozott az életem, a gyermekeim élete, a hozzám legközelebb állók élete és azoknak az embereknek az élete is, akik sok-sok éven át támogattak és hittek bennem. [...] És hat évvel később az esküdtszék visszaadta az életemet. Ezt alázatosan veszem tudomásul.
Az ügy elindításával a kezdetektől az igazság feltárása volt a célom, függetlenül a végeredménytől. Az igazság kimondásával tartoztam a gyermekeimnek és mindazoknak, akik kitartóan támogattak engem. Békében érzem magam, tudván, hogy ezt végre sikerült elérnem.
Lenyűgözött, és továbbra is lenyűgöz az a szeretet, az a kolosszális támogatás és kedvesség, amely a világ minden tájáról érkezett hozzám. Remélem, hogy az igazság kimondására irányuló törekvésem segített másoknak, férfiaknak vagy nőknek, akik az én helyzetemben találták magukat, és hogy az őket támogatók soha nem adják fel. Azt is remélem, hogy a bíróságokon és a médiában is visszatér az az elv, mely szerint valaki ártatlan, amíg a bűnösségét be nem bizonyítják."
Tény és való, hogy a Deppnek kedvező ítélet elsősorban azoknak a stúdióknak kínos, akik már a véleménycikk hatására szerződést bontottak a színésszel, illetve azoknál a sajtótermékeknél is szívhatják a fogukat a szerkesztők, ahol az első pillanattól fogva kész tényként kezelték Heard állításait. Az izgalmas kérdés most az, hogy a miként alakul a továbbiakban a felek karrierje, de ha a rajongókon múlna, Depp vinné a főszerepet szinte minden filmben, ami a következő évek során vászonra kerül.