Cal Kestis
A Star Wars Jedi: Fallen Order videojáték több új szereplővel is megismertetett bennünket, közülük először most magáról a főhősről esik szó. Cal Kestis még csak fiatal padawan volt, mikor kiadták a 66-os parancsot. Mestere, Jaro Tapal az életét adta azért, hogy Cal megmenekülhessen. Az ifjú padawan magával vitte Tapal mester megrongálódott fénykardját, de természetesen mindenki előtt gondosan titkolta azt, hogy ő valaha bármiféle kapcsolatban is állt a jedi renddel. A Bracca bolygón rejtőzött el, ami tulajdonképpen a Birodalom roncstelepének számított. A bontóbrigádban kezdett el dolgozni, az egyik napon viszont baleset történt, barátja életét pedig csak úgy tudta megmenteni, hogy újra használta az erőt, ezáltal értelemszerűen lelepleződött, elkezdték őt üldözni az inkvizítorok. Elég gyorsan összefutott egy másik egykori jedivel, Cere Jundával, aki a mentorává vált.
Cere Junda
Cere Junda sorsa talán még Cal Kestisénél is tragikusabb. A 66-os parancs után tanítványával, Trilla Sudurival együtt elmenekültek, sőt több ifjú jedit is magukkal vittek. Ezt követően az inkvizítoroknak csak sikerült elfogniuk őt, és erődjükben brutális kínvallatásnak vetették alá. Amíg csak lehetett, megpróbált ellenállni, de végül csak megtörték, és elárulta a birodalmiaknak, hogy merre találják a tanítványát és a többi fiatalt. Padawanját, Trilla Sudurit is foglyul ejtették, sőt átállították a sötét oldalra, belőle lett a Második Nővér nevezetű inkvizítor. Immár Második Nővérként Suduri bement abba a szobába, ahol Jundát őrizték, és gúnyolni kezdte egykori mesterét. Jundát végül hatalmába kerítette a harag és az elkeseredett düh, amikor kiszabadult, Sudurin kívül mindenkit megölt a szobában. Menekülését követően teljesen elvágta a kapcsolatát az erővel, később azonban azt vette a fejébe, hogy Cal Kestis segítségével újjáépíti a jedi rendet. A Star Wars Jedi Survivor videojátéknak hála már azt is tudjuk, hogyan ért véget Cere Junda élete: a Jedha bolygón magával Darth Vaderrel került szembe, a sith nagyúr pedig megölte őt.
Taron Malicos
Cal Kestis és Cere Junda után pedig még mindenképp szót kell ejtenünk a Star Wars Jedi: Fallen Order egyik mellékszereplőjéről is. Ő nem más, mint Taron Malicos, akivel a Dathomir bolygón futunk össze a játékban. Malicos jedi tábornokként szolgált a klónháborúk alatt, a 66-os parancsot követően pedig a Dathomirra menekült és ott is rejtőzött el. A bolygón teljesen hatalmába kerítette a sötét oldal, ezzel párhuzamosan az éjtestvérek vezetőjévé vált. Megpróbálta átcsábítani még Cal Kestist is a sötét oldalra, de természetesen nem járt sikerrel. Cal párbajban legyőzte őt, végül pedig egy éjnővér, név szerint Merrin élve eltemette őt egy varázslat segítségével. Cseppet sem kellemes vég, annyi szent.
Eno Cordova
Maradjunk még mindig a videojátékoknál, egészen pontosan a Star Wars Jedi: Fallen Order folytatásánál, a Star Wars Jedi Survivornél. A zeffo civilizációt mélyrehatóan tanulmányozó Eno Cordova mesterről azt hihettük, hogy már rég nem él, az első játékban ugyanis csak régi holofelvételeket láthattunk róla, a második részben viszont kiderült, hogy Cordova Cere Jundával együtt próbálja segíteni a birodalom elnyomása elől menekülő ártatlanokat. Ő is a Jedah bolygón lelte halálát, mikor kiderült, hogy a csapat egyik tagja, Bode Akuna igazából kettős ügynök, és a birodalomnak dolgozik. Bode megölte Eno Cordova mestert és elmenekült, kicsivel később azonban egy még nagyobb titokra derült fény.
Bode Akuna
Nem sokkal később a játékban ugyanis azt is megtudtuk, hogy maga Bode Akuna is egy túlélő jedi. Bode titkosszolgálati feladatokat látott el a klónháborúk alatt, többek között ennek köszönhetően tudott a 66-os parancs kiadása után is rejtve maradni a Birodalom elől. Legalábbis egy ideig, ugyanis az inkvizíció a nyomára bukkant, el is jutottak hozzá, és megölték a feleségét. Végül Bode szövetségre lépett a Birodalommal, egészen pontosan a Birodalmi Biztonsági Hivatal egyik tisztjével, Lank Denvikkel. Mindezt azért tette, hogy védelmet biztosíthasson lányának, akit egyébként Katának hívtak. Bode közeli barátja lett a Star Wars Jedi játékok főszereplőjének, Cal Kestisnek, de a Jedi Survivor végén elkerülhetetlen volt az összecsapás kettejük között. Ez a harc Bode halálával ért véget, Kata pedig csatlakozott Calhoz és csapatához.
Naq Med
Naq Med egy igazán különleges szereplője a listánknak, vele a 2019-ben megjelent, Force Collector című regényben találkozhattunk. Bár a jedik tanították, még a klónháborúk kitörése előtt elhagyta a rendet, hogy a maga útját járja, nem sokkal később családot is alapított. Mivel nem volt az események közvetlen szereplője, elhitte az Uralkodó hazugságait, tényleg úgy gondolta, hogy a jedik elárulták a köztársaságot. Rá kellett azonban jönnie, hogy ez nem igaz, mivel őt is megtalálta az inkvizíció, konkrétan a főinkvizítor próbálta megölni. Naq Med nagy nehezen legyőzte az inkvizítort, és elmenekült a Pam'ba bolygóra, amit nem is hagyott el élete hátralévő részében. Az Új Köztársaság korában unokája, Karr Nuq Sin felkutatta őt, így végül Naq abban a tudatban halt meg, hogy családja sikeresen túlélte a birodalmi tisztogatásokat és az inkvizíciót.
Luminara Unduli
Sorsa talán szörnyűbb lett, mintha egyszerűen megölték volna a 66-os parancs kiadásakor. A mirialan fajba tartozó jedi mestert ugyanis elfogták, majd a Stygeon Prime bolygóra szállították, és nem sokkal később ki is végezték a főinkvizítor jelenlétében. Unduli azonban nem nyugodhatott békében: éveken át pletykák keringtek galaxisszerte, hogy Luminara Unduli a túlélők közé tartozik. Mindez azonban nem volt más, mint az inkvizíció és a birodalom csele, így akarták előcsalogatni a rejtőzködő jediket. Kanan Jarrus és Ezra Bridger is felültek ennek a megtévesztésnek, és elutaztak a Stygeon Prime-ra, hogy kiszabadítsák a jedi mestert. Itt azonban csak Unduli teljesen kiszáradt testét találták meg.
Nari
Az Obi-Wan Kenobi tévésorozatban ismerhettük meg a Nari nevű jedit, de nem sokáig maradt a széria része. Kilenc évig ugyan sikeresen rejtőzködött a Birodalom és főleg az inkvizíció elől, de a Tatuinon utolérte őt a vége. Bár Obi-Wan Kenobi próbálta meggyőzni Narit, hogy hagyja teljesen maga mögött a múltat és a jedi létet, ez a tanács sem menthette már meg a férfi életét. Az Tatuinra érkező inkvizítorok megölték őt, testét pedig fellógatták a bolygó egyik városában, Anchorheadben.
Gungi
A Gungi nevű vuki padawant még a Klónok háborúja animációs sorozatban mutatták be először. Első körben abban a részben találkozhattunk vele, mikor az Ilum bolygó kristálybarlangjaiban kellett az ifjoncoknak megtalálniuk saját kyberkristályukat, hogy abból elkészíthessék a fénykardjukat. Gungi aztán a Star Wars: A Rossz Osztag animációs sorozatban is visszatért, innen tudjuk, hogy túlélte a 66-os parancsot és még a Birodalom regnálásának idején is jediként tevékenykedett. A széria főhősei, vagyis a 99-es klónegység oldalán a Kashyyyk bolygón harcolt, azt egyelőre nem tudni, hogy később mi lett vele.
Grogu
Természetesen nem hiányozhat listánkról a Star Wasr világának jelenlegi leghatékonyabb pénznyomdája, a végtelenül cuki kis Grogu, akit egykor mindenki Bébi Yoda néven emlegetett. Yoda mester fajtársa A Mandalóri sorozat idején még nagyon fiatal, nagyjából ötven éves - ez emberi léptékkel nyilván már messze az idősebb kort jelentené, de ez a faj egészen másként öregszik, elég csak arra gondolni, hogy Yoda is 900 éves korában halt meg. Grogu A Mandalóri széria kulcsfontosságú karaktere, olyan szoros kötelék alakult ki közte és a címszereplő, Din Djarin között, hogy a harmadik évad végén az utóbbi hivatalosan is örökbefogadta a kis zöld lényt, kinek innentől fogva már Din Grogu a neve. Grogut anno egy jedi mester menekítette ki a 66-os parancs kiadása idején a Jedi Templomból, és ennek kapcsán rá is térünk listánk utolsó fontosabb szereplőjére.
Kelleran Beq
Az utolsó, külön is kiemelt túlélő pedig nem más, mint Kelleran Beq mester, akit az egykori Jar-Jar Binks, Ahmed Best alakított. Best korábban a Star Wars: Jedi Temple Challenge című gyermekvetélkedőben alakította Kelleran Beq mestert, ez a műsor gyakorlatilag egy ügyességi verseny volt kicsiknek, ami a jedik próbatételeihez hasonló feladatokat állított a résztvevők elé. A Mandalóri sorozatban láthattuk, hogy egészen konkrétan ő mentette ki a templomból a kis Grogut. Egyelőre nem tudni, hogy mi lett a későbbi sorsa, mindenesetre szerepeltetése hatalmas főhajtás volt Ahmed Best előtt, aki előzménytrilógiás szerepe miatt anno annyit zaklatták a rajongók, hogy majdnem öngyilkos lett. Best egyébként azt szerette volna, hogy korábbi karakterét a filmvásznon szeleteljék apró darabokra, de talán Jar-Jar kivégzése helyett jobb döntés volt a Lucasfilm részéről, hogy egy teljesen új szerepben, jediként térhetett vissza a színész.
Csupán említés szintjén érdemes még kitérni a következő négy jedire, akikről a Star Wars: Uprising videojátékból tudjuk, hogy túlélték a 66-os parancsot, ám nem sokkal később az inkvizítorok megölték őket: Nuhj, Mususiel, Zubain Ankonori, Khandra holokron formájában bukkantak fel az említett mobiljátékban. A Star Wars Insider 154. számában megjelent The End of History novellából tudjuk, hogy egy Uvell nevű jedi is a túlélők közé tartozott. Mike Chen regényében, a Brotherhoodban szó esett egy Mill Alibeth nevezetű zabrak jedi ifjoncról is, aki Anakin Skywalker barátja lett a klónháborúk alatt. A Star Wars: Hyperspace Stories képregénysorozat negyedik számából pedig tudjuk, hogy Mill Alibeth és egy másik korábbi ifjonc, Vivert Stag még a folytatástrilógia idején is életben voltak, ekkor fejvadászként tevékenykedtek.
Szerintetek kihagytunk esetleg valakit? Természetesen ez simán elképzelhető. Nyugodtan bővítsétek a listát ti is lent a kommentek között, de ne feledjétek, hogy most a kánonról van csak szó, tehát például a Dark Horse Comics képregényei, vagy a Star Wars: The Force Unleashed videojátékok nem számítanak.