GS: Most úgy tapasztaljuk, hogy vannak a top streamerek, akiket a Twitch is tol - ha bármikor felmész a Twitchre, azt látod, hogy a Nerdhub streamel, vagy Nessaj, vagy ti. Vannak még a közepesek, akiket rendezvényekre hívnak általában (pontosabban azok, akik el is mennek rendezvényre), viszont szinte csak olyan új arcokat látni, akik a TikTokról elindulva nőtték ki magukat. Szerintetek mennyi esélye van annak, aki most kezdi?
TheVR Pisti: Ez tudom, hogy olyan lehangolóan hangzik, de szerintem semmivel sem lett könnyebb a dolog, ugyanolyan lehetetlen, mint annak idején. Igazából nem tudom, hogy nekünk mi lett volna a sorsunk, ha mondjuk Twitchen kezdünk. Fogalmam sincs. Lehet, hogy száz nézőnél toporognánk most is. Mert ugye nyilván nekünk a YouTube-ról egy kicsit egyszerűbb volt ez az átállás. De iszonyatosan nehéz dolga van egy új streamernek. Eleve valahogy figyelmet kapni szinte lehetetlen a nulláról.
A másik meg az, hogy még hogyha egy YouTube-tartalomgyártó vagy, aki átjön [Twitchre], tehát van egy kis startod, akkor is le van fedve az embereknek az ideje, ez live. Tudod, ez nem az, hogy most itt van nyolc dolog, majd valamikor megnézem valamelyiket, hanem ott kell lenni, hogy megvan, hogy délelőtt nézem Yeahuntert, kettőtől minket, aztán este, nem tudom, kit. Tudod, és akkor oda hogy férne bele egy új streamer?
TheVR Jani: Igen, igen. Meg amúgy megmondom őszintén, hogy én úgy látom, hogy csak a Twitchen elkezdeni nem lehet. Egyszerűen nem lehet felfedezni az új arcokat Twitchen. Szóval mindenképpen szükség van egy YouTube csatornára, vagy valami másik platformra, ahol kereshető vagy. Tehát meg tudnak találni az emberek, mert a Twitchen nem. A Twitchnek ez kezdetek óta problémája szerintem, hogy nem lehet új arcokat felfedezni, maximum úgy tudsz, hogyha játékokra keresel, és akkor ott össze lehet futni új arcokkal.
TheVR Pisti: Igen, meg ugye az a módszer működik az Twitchen, ami régen is működött: ezt viewer surfingnek hívták annak idején a nagy streamerek, hogy amikor végez egy streamer, akkor bejössz online, ugyanazzal a kontenttel. Mondjuk egy nagy streamer, mit tudom én, CS-zik, vagy Elden Ringezik, és te is bejössz ugyanazzal a streammel, amikor vége, ott van oldalt, hogy ki az, aki még ezt streameli ugyanezen a nyelven. És akkor, hogyha valaki mondjuk az utolsó tíz percében jött be a streamnek, és azt mondja, úgy néztem volna még egy kis Elden Ringet, akkor te vagy az ajánlott. Így lehet taktikázni, meg ügyeskedni.
TheVR Jani: De azért ez elég kevés ember, és sokan kifejezetten bizonyos arcok miatt vannak ott.
TheVR Pisti: Vannak olyan streamerek ma Magyarországon, akik 3-400-as nézettséggel rendelkeznek - ami egyáltalán nem rossz, sőt, azzal már el is tudnak lenni -, akik, basszus, két-három évig tíz embernek streameltek. Vagy még tovább.
Ott van az örök kérdés, hogy mikor mondod, hogy elég? Két nappal azelőtt, hogy megütne végre a siker, vagy egy héttel azelőtt, vagy soha nem jönne el? Fingod nincs. Ez a baj vele.
GS: De egyébként egy idő után már az ember is látja, hogy ő mennyire motivált ebben, mert nyilván hirtelen felindulásból elkezdi azt, hogy na jó, én akkor most streamer leszek, és megvesz minden szettet, és egy hét után rájön arra, hogy bazzeg, én nem akarok streamer lenni, mert most éppen már a kertészkedés érdekel.
TheVR Pisti: Sok ilyet látok.
GS: Egyébként gondolkodtatok mentorprogramon esetleg? Vagy lehet ezt tanítani szerintetek?
TheVR Pisti: Nem, szerintem tanítani nem lehet. Néhány dolog van, amit érdemes tudni. Mi próbáljuk azt a szerepet betölteni, hogy a podcastbe hívunk kis streamereket, akiket bemutatunk a magyar közönségnek, hogy érdemes őket nézni, főleg azok, akik nagyon érdekesek. Ott volt a Dantesz, akinek a tartalma egy teljesen formabontó dolog, mert hát... szánt. Traktorral, onnan streamel, és közben beszélget az emberekkel. Őt is meghívtuk. K*rva érdekes tartalom volt,az emberek meglepődtek, megismerték. Próbálunk platformot adni, amennyit tudunk.
TheVR Jani: Ezt nem lehet tanítani. A technikai részét lehet, a hátteret, hogy hogyan lehet összerakni egy streamet...
TheVR Pisti: ...meg az nagyon sokat segít is, de tanítani azt, hogy hogy tudsz élőben jó lenni, az szerintem nagyon nehéz. Az nagyon-nagyon nehéz. Van, aki félreértelmezi a streaminget. Aki azt hiszi, hogy a Twitchen azt streamelik az emberek, ahogy videojátékkal játszanak, annak nincs igaza.
TheVR Jani: Van olyan is.
TheVR Pisti: Van olyan is. Tudod, amikor folyik a nyálad, mint ahogy szoktál ülni a játék előtt, egy k*rva szót se szólsz, az úgy nem szórakoztató tartalom. Kell legyen benne plusz, és az vagy megvan benned, ami miatt téged néznek, vagy nincs.
TheVR Jani: És ezt nem lehet tanítani, nem lehet felvenni.
TheVR Pisti: Akkor tudod meg magadról, hogyha kipróbáltad, hogy ez hogy működik nálad. Mert ez nagyon személyiségfüggő.
GS: Megkerestek titeket realityvel kapcsolatban, hogy nincs-e kedvetek mondjuk, nem tudom, kimenni az amazonasi dzsungelbe pókot enni? Vagy a kertévék nem próbáltak meg ráúszni a népszerűségetekre?
TheVR Pisti: Tévé keresett meg minket többféle tartalommal, saját műsorral, reggeli műsorral, meg ilyen dolgokkal.
TheVR Jani: A legviccesebb az volt, amikor a Ninja Warriorral megkerestek minket. Mit akartak látni? Hogy leesek az első kötélről?
TheVR Pisti: Közvetítésben kellett volna segítenünk kábeleket hozni?
TheVR Jani: Ezt el tudom képzelni. Mindegy, ilyen volt.
TheVR Pisti: Volt sokféle, amivel próbálkoztak, de hát az a baj, hogy szerintem valószínűleg nem vettünk volna részt.
TheVR Jani: Kvízműsorokba hívtak minket, reggeli műsorokba hívtak minket, többe is, de amúgy nagyjából ennyi. Szerintem egyértelművé tettük, hogy annyira nagyon nem...
TheVR Pisti: Tévébe nem szoktunk menni. Vannak helyek, ahova szívesen elmegy az ember, meg szívesen beszélget másokkal. A tévé az nem a mi platformunk, és kész.
GS: Hogy látjátok, mennyire kell követni a trendeket? Nyilván rátok ez kevésbé vonatkozik, mert nektek, hogyha nem csináltok fürdős streamet, meg műfülnyalogató streamet, akkor is marad a közönségetek, de mennyire érzitek azt, hogy le kell követni, vagy lekövetik a hazai és külföldi streamerek ezeket a trendeket?
TheVR Pisti: Én azt gondolom, hogy vannak olyan úgymond viral csatornák, akik abból élnek, hogy mindig éppen mi a menő. Ezt egy nyitott tartalomgyártóként, például vloggerként lehet csinálni. Nekünk nagyon kötöttek a keretek ehhez képest. Mindenképp figyelni kell a trendeket, mini dolgokat, mint hogy a tech videóban most mi az új megközelítés. Most már illene nagyobb felbontás? Hogy néznek ki, milyen megvilágításokat használnak - még mindig sima, üres háttereket használ mindenki, vagy inkább berendezett díszletek vannak? Ezeket mindenképpen figyelni kell, mert a nézők agya nem tudja, hogy hiányzik neki, de úgy érzi magát, mikor nézi a videót, hogy hát, ez valahogy gagyi.
Az biztos, hogy az nagy tanulság, közel tíz év alatt mi is láttuk, hogy aki beült a fotelba, hogy na, kész vagyok, ennyit kell csinálni mostantól, az nincsen már sehol. És most ezt a legőszintébben mondom, hogy nagyon látszott. Muszáj progresszívnek lenni, akkor is, ha úgy érzed, hogy nem kell.
Muszáj haladni, mert más gondolatokat, meg más hozzáállást generálsz a nézőkben, hogyha látják rajtad, hogy folyton igyekszel. Akkor úgy érzik, hogy valami olyasmit követnek, ahol történik valami. Nem tudnak úgy belefásulni.
TheVR Jani: Valamilyen szinten mi is követjük a trendeket, az más kérdés, hogy bizonyos tartalmakat nem biztos, hogy csinálunk. Nem Among Usoztunk, de még bepótolhajtuk. Mi azt szoktuk csinálni, hogy egy-két évvel később megcsináljuk ugyanazt.
TheVR Pisti: Az ilyen trendek látod, ez jó példa. Volt az Among Us-őrület, hát az például nem tudott engem elkapni egyáltalán. Tehát hiába trend, meg hiába k*rva sokan nézik, nem, egyszerűen nem. Nyilván ez egy ilyen saját megítélés, talán rossz döntés volt, nem tudom. Majd kiderül, de van, amiből inkább kimarad az ember.
Hírek, érdekességek, tippek, ajánlók, unboxing, hardveres videók, minden, ami 1-2 percbe belefér. Kövess minket TikTokon is!
GS: Most jelentették be belőle a VR-os változatot, úgyhogy ha esetleg azzal mentek egy második kört...
TheVR Jani: Pont láttam én is. Érdekes lenne.
TheVR Pisti: Hát majd ugyanaz lesz, mint a Fortnite-tal, hogy majd beszáll Jani, megőrül tőle.
TheVR Jani: Hát de ketten nem vagyunk elegek. Több ember kell.
GS: Milyen játékot vártok még idén?
TheVR Pisti: Az összeset.
GS: Akkor mivel nem fogtok játszani? Lehet, hogy azt könnyebben meg tudjátok válaszolni.
TheVR Pisti: Az a baj, hogy az a játék, amiben biztos voltam, hogy nem játszok vele idén, már kijött, mert soha többet nem játszok semmilyen Randy Pitchford (a Gearbox vezetője - a szerk.) game-mel. Úgyhogy most ez a Tiny Tina's Wonderlands, ez kimaradt.
Hát, figyelj! Most már ugye vagy négyszer kaptunk megerősítést, hogy idén jön az új God of War, az egy kihagyhatatlan valami. Nyilván szerintem újrajátszom az első részt streamben, az egy nagy szám lesz egyértelműen. Az új S.T.A.L.K.E.R., hogyha hajlandó idén megjelenni, nyilván szerintem az is egy nagyon korszakalkotó dolog lesz. Nagyon sok minden múlik a nyáron.
TheVR Jani: Én most a The Quarryt várom, mert az Until Dawn nagyon bejött nekem.
TheVR Pisti: Az ősz, meg egy kicsit a tél, az most a nyári bejelentéseken fog múlni, hogy mire mondják azt, hogy yes, de amúgy nagyon sok cím van, ami jön most, és tényleg nagyon érdekes. Úgyhogy szerintem lesz még vagy tíz-tizenöt cím, amiről majd a Summer Game Festen fog kiderülni, hogy idén jön. Az egyik dolog, ami nincs még hivatalosan bejelentve, de én nagyon reménykedem benne, az a Jedi: Fallen Ordernek a folytatása. Hogyha az most még ősszel jönne, az tetszene nekem nagyon.
TheVR Jani: Ja, meg az új Harry Potter játék. De azzal valószínűleg én fogok otthon játszani magamnak. De jó lesz.
GS: Annak azért elég durva hype-ja van.
TheVR Pisti: Nagyon durva. És biztos, hogy itthon is rengetegen néznék, óriási a fanbase, és az, hogy ez most egy komolyabb próbálkozás, ez minden korosztályra kihat majd, aki lehet, hogy csak olvasta, és nem óriási fan. Még őket is érdekelni fogja, egészen biztosan nagy durranás lesz. Én csak abban reménykedem, hogy nem csúsznak a játékok tovább. Én továbbra is nagyon-nagyon örülök neki, hogy a gaming világ, akármennyire is nem volt egyszerű ez a Covid-időszak, nem áll meg.
Az E3 hiányozni fog, nagyon, de hátha jövőre lesz valami helyette.
TheVR Jani: Nem tudunk már az E3-on találkozni basszus.
TheVR Pisti: Jó volt megélni azokat a dolgokat. Mármint olyan szempontból, tudod, mint ahogy meséltem régen is a gaming újságokról. Valahogy egy kicsit komolyabb szintre emelte a videojátékozást, hogy basszus, oda kellett menni, és most itt vagyunk azért, mert itt ezt fogjuk csinálni. Most így online megint egy fokkal visszább ment.