Rivalizálhat akármennyit a Steam és az Epic Games Store, pakolhat akármennyi nagy címet a felhozatalba az Xbox Games Pass, dobbanthat meg bármennyi szívet a CD Project Red által fejlesztett Good Old Games, azaz GOG.com (ide ugyebár úgy kerülnek fel a klasszikus PC-s műalkotások, hogy garantáltan nem ütközünk kompatibilitási problémákba, és még az áruk is adekvát). Most valami ezeknél is izgalmasabbat mutatunk.
Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy
a DOS-korszak nagy címei szinte mind elérhetőek teljesen ingyen, kompromisszumok nélkül, és futtathatók a mai rendszereken is?
Az interneten ugyanis hatalmas gyűjtemények lelhetők fel a klasszikus játékokból; közös jellemzőjük, hogy nyílt forráskódúak és teljesen ingyenesek, cserébe kicsit kutakodni kell utánuk, nem kínálják ugyanis tálcán magukat.
Ezek a szoftverek ugyanis klónok, azaz az eredetiek újraalkotásai, amelyek mindenben megegyeznek a nagy előddel, ám futnak a legújabb oprendszereken és hardvereken is. Sok fejlesztő(csapat) jogi okokból inkább "tisztelgésként" hivatkozik rájuk, de félreértés ne essék: ha elindítjuk őket, minden olyan lesz, mintha a kilencvenes évek elején-közepén járnánk. A "feldolgozott" játékok többsége van olyan régi, hogy ne legyen ebből pereskedés, főleg, hogy a többségük tisztességes újrakiadást sem élt meg.
Lennél a GS közösség tagja? Gyere a GS Party/Chat Facebook csoportba, dobj fel témákat, dumálj régi és új GS írókkal, olvasókkal!
Az adatbázisokat a PC Gamer gyűjtötte össze, mi pedig nagyon hálásak vagyunk nekik.
- A leginkább felhasználóbarát a GitHub top 50-es listája;
- A legnagyobb az Open Source Game Clones nevű projekt, igaz, ember legyen a talpán, aki eligazodik a tag alapú keresőrendszerben;
- A LibreGameWiki pedig pont az, aminek hangzik: hatalmas klasszikusjáték-wiki, ahol minden érdekességet megtudhatunk, szerencsére letöltési linkekkel.
Kellemes szórakozást, de azért vigyázzatok, be ne szippantson titeket a nosztalgiaörvény; az ebből fakadó munkahelyi és családi konfliktusokért nem vállalunk felelősséget.