Colin Sebastian, a Robert W. Baird & Co elemzője szerint a Microsoft egy jelentős, mind hardver-, szoftver- és tartalmi fejlesztésekkel bíró rendszert szán az Xbox One-nal a nappali szoba középpontjába.
"Amíg a Sony szinte tisztán a játékokra koncentrált a PS4 leleplezésekor, a Microsoft az Xbox One-nal a minden-az-egyben nappali szórakoztató központ oldalára helyezte a hangsúlyt" – jelentette ki Sebastian.
"Szerintünk a Microsoft nem csak a videojátékokkal akar befutni, az iOS és Android platformok elkerülhetetlen térhódítására is válaszcsapást mér. Összességében a Microsoft képes lesz beszállni a harcba, még ha kevés lehetősége is nyílik majd arra, hogy egy vaskos szeletet szerezzen abból a bizonyos tortából, mielőtt egyéb platformok is megvetik a lábukat a piacon" - tette hozzá.
Az elemző szerint a next-gen platformok ígéretesek, némileg óvatosan tekint most mindenki a jövőbe az árakat és a tartalmi tulajdonságokat figyelembe véve, habár egy sikeres Xbox One debütálással jól járna az Activision, az EA, a Take-Two és a GameStop is. Sebastian szerint "lenyűgöző" az Xbox One hardver specifikáció és egyben hasonló is a PS4-éhez, mivel mindkét konzol 8-magos x86 processzorral, 8 GB RAM memóriával és Blu-Ray olvasóval rendelkezik. A különbség leginkább az online szolgáltatásokban, a multimédia tartalomban és az exkluzív játékokban lesz (ezen a téren a Microsoft egyelőre nem remekelt).
David Cole, a DFC Intelligence elemzője szerint a Microsoft sokat vállalt magára a konzollal és nem biztos, hogy kézben tudja majd tartani a dolgokat. Az is rosszul sülhet el, hogy az Xbox One nem lesz visszafele kompatibilis az Xbox 360 játékokkal, lényegében teljesen tiszta lappal indít, de erre a lapra tesz fel mindent. A Sony úgy néz ki megtanulta a leckét, ők a Gaikai cloud gaming rendszerét használják majd fel arra, hogy játszhassunk a PS One-tól a PlayStation 4-ig bezárólag bármivel.
A másik oldalon Michael Pachter a Wedbush Securities-től inkább optimistán áll hozzá a dolgokhoz: "Igazából nagyon elégedett vagyok azzal, amit a Microsoft kínál nekünk. Nem hinném, hogy rossz eladásaik lesznek a jövőben."
Pachter egy sokkal szélesebb kört átfogó szórakoztató eszközt lát a dobozban: "Az Xbox One leleplezésekor csak egy kis betekintést nyerhettünk a játékokba, elmondták még, hogy 15 exkluzív cím és abból 8 teljesen új fog érkezni, de ennél többet már csak az E3-on tudhatunk meg. Ez teljesen ellentétben van azzal, amit a Sony csinált, akik ugye csak a játékokra koncentráltak, ezért úgy gondolom, hogy a Microsoft jobb stratégiát választott az E3-as dobásokat illetően."
A PS4 szerinte túlságosan a játékokra koncentrál, ami ugyan jó a fejlesztő közösségnek és talán a játék tartalom terén meg is nyerik a harcot, de egyelőre nem tudjuk, hogy a Microsoft milyen lapokkal játszik, erről leginkább az E3 után lehetne beszélni. Még túl korai megjósolni, melyik platform kap majd nagyobb piaci részesedést (bár az első visszajelzések szerint az Xbox One nem lett közkedvenc), abban viszont egyetértenek az elemzők is, hogy a fejlesztők számára mindkét oldal jövedelmező lesz.