Srácok, marha meleg van idebent! Épp két HD 4870 X2 gyűri le tesztprogramjaink képkockáit, a kollégák pedig a női test rejtelmeiről beszélgetnek. Bambulok és figyelek egyszerre, ám kis idő múlva eszembe jut, hogy lassan vége a nyárnak, kezdődik az iskola, mindenki visszatér a jól megszokott mókuskerékbe. Közületek sokan bizonyára végigdolgozták a nyarat, hogy aztán az összekuporgatott pénzmagot újabb hardverekre költsétek. Épp ezért négy ajánlással szeretnék segíteni tétova olvasóinknak, nagyon nem mindegy ugyanis, hogy mire költjük el a fáradtságos munkával megszerzett jövedelmet. Csakis alaplapokról, processzorokról és memóriákról lesz szó, a videokártyákat ezúttal kihagytam. Az majd egy külön történet lesz, de addig is lássuk a kiválasztottakat!
1. Gazdaságos cuccok hétköznapi feladatokra
Ahogy a névből is sejteni lehet, ennél az összeállításnál nagy hangsúlyt fektettem az árra. E szellemben választottam ki az alaplapot, a hozzá illő processzort és memóriákat. Platform tekintetében már ebben a szegmensben is nagy harc van az AMD és az Intel között, a fejlettebb lapkakészlet miatt azonban egyértelműen az AMD-re esett a választásom. Alapként a J&W JW-RS780UVD-AM2+ deszkát választottuk, mely teljes pompájában kínálja a felhasználók számára a 780G lapkakészletet, az ára viszont pimaszul alacsony. Ne ijedjünk meg, hogy nem akkora presztízzsel bír a márkanév, mint pl. egy Asus, minőségben és teljesítményben simán egy szinten van a legnagyobbakkal is. Az AM2+ foglalat révén ráadásul a későbbi CPU-bővítés is lehetséges, a PCI Express ×16-os sínbe helyezhető tetszőleges videokártyával pedig bármikor leválthatjuk az integrált, DirectX 10-es HD 3200-t.
Nehéz kiigazodni napjaink AMD-s processzorjelzései között, ezért most rendhagyó módon a TDP szerint választottam. A kétmagos felépítéstől lejjebb nem engedtem, így végül az Athlon X2 4450e lett a kiszemelt modell. A rendkívül alacsony, 45 W-os tipikus hőtermelési értéke miatt még a gyári hűtő is bőven elegendő számára, a 2,3 GHz-es órajel révén pedig akár komolyabb multimédiás műveletekre, valamit játékokra is rávehető. Kétségtelenül remek párost alkot a gyártó 780G lapkakészletével.
Végül jöjjenek a memóriák, melyekből - gazdaságos konfig révén - mindössze 1 GB-nyit válogattam össze. A kétcsatornás üzemmódot persze nem áldoztam be, ezért két modulra osztódik el a mennyiség. A márka Kingmax, méghozzá a legegyszerűbb 800 MHz-re hitelesített Mars modulok.
Végösszeg: 36000 Ft
2. Amikor a szabadidőnkbe már belefér egy kis játék is
Eljött az idő, hogy platformot váltsunk. Az ár természetesen még mindig fontos, viszont egy kicsit lazítottam a nadrágszíjon. Az alaplap ennek ellenére lett egy igen olcsó példány, méghozzá egyenesen az MSI-től. A P35 Neo-F tipikusan az a deszka, amely külseje visszatetszést vált ki, ám teljesítménye és egyéb tulajdonságai miatt bátran ajánlható az átlag felhasználók számára. Nincsenek rajta felesleges vezérlők, csili-vili rézcsöves hűtés, valamint tuningképességei sem túl kiterjedtek. A P35+ICH9 lapkakészlet viszont elég modern ahhoz, hogy egy ideig ne kelljen hozzányúlni, egy megfelelő processzorral gyors és stabil gép varázsolható belőle.
A megfelelő CPU jelen esetben a hazánkba épp pár napja befutott Core 2 Duo E5200, mellyel a 2000-es szériát kívánja leváltani az Intel. Órajele 2,5 GHz, rendszerbusza pedig 800 MHz-en ketyeg. A másodlagos gyorsítótár duplája az elődhöz képest, egészen pontosan 2 MB. Várhatóan jelentős tuningtartalék leledzik benne.
Épp emiatt érdemes legalább 1066 MHz-es memóriamodulokat választani. Választásunk ezúttal a GEIL 2 GB-os Ultra csomagjára esett, mely rendkívül kedvező ára mellett meglepő tartalékokkal is rendelkezik.
Végösszeg: 46800 Ft
3. „Csakazértisnégymagotakarok" alkatrészek együttese
Sokat gondolkodtam rajta, hogy a harmadik csapatba mi kerüljön. A legtöbben bizonyára valamely E8000-es kétmagos Core központi egységre voksolna. Nos, le kell, hogy törjem a lelkesedést, ismét AMD-s részleg következik. A címből már sejthető, hogy négy magra váltunk, ezért az alaplap sem lehet akármilyen tákolmány. Mivel Gigabyte még nem volt, ezért legyen egy GA-790FX-DS5, mely egy vérbeli, minden hájjal megkent AMD készletes alaplap. Jelentem, ez most a csúcs, ennél jobbat maximum úgy szerezhetünk, ha engedünk a gyártói csábításnak, és beruházunk egy DQ6-ra. Ha szükségünk van a négy darab ×16-os PCI Express bővítőhelyre, akkor mehet a DQ6, ellenkező esetben viszont maradjunk inkább DS5 szinten, igaz az árkülönbség szinte minimális. A jelenleg kapható összes Phenom processzorral elboldogul, gyártói hagyományoknak megfelelve pedig remek tuningképességeket bír felmutatni. Egy HD 4800-as CrossFire rendszerhez remek választás.
Ezt a CF rendszert azonban meg is kell hajtani valamivel. Egy Phenom X4 9850 Black Edition ideális választás erre. Már csak azért is, mert túlhajtásnál akár szorzóállítással is élhetünk. Alapórajele 2,5 GHz, többi paramétere pedig követi a K10 architektúra minden sajátosságát. Használatához nem árt beszerezni egy komolyabb hőcsöves hűtőt, mely minimálisan 4-5000 forintnyi plusz beruházást jelent.
Most akár meg is léphetnénk egy újabb mennyiség növelést a memóriák terén, ám mivel sokan ódzkodnak a 64 bites rendszerek használatától, ezért inkább maradunk 2 GB-on, viszont erősebb branddel egészítjük ki a Phenom alapot. Nem is lehetne jobb választás az OCZ Reaper 2 gigás csomagjánál, mely alap értékei: 1066 MHz, CL 5-5-5-15. A mi feladatunk lesz ezt áthágni, csak figyeljünk az egyes komponensekre, nehogy az örök vadászmezőkre küldjük akármelyiket is.
Végösszeg: 89000 Ft
4. Ezzel most bealázzuk a szomszéd gépét
Akár könnyű dolgom is lehetett volna, csupán ki kellett volna választanom a három legdrágább hardvert. Ennek azonban nem sok értelme lett volna, ezért „csak" egy Asus P5Q-E-re futotta első körben, mely P45-ös lapkakészletével az egyik legmodernebb újdonság a piacon. Felépítése szinte egy az egyben a Deluxe-ra hajaz, bár ezzel kérkedni inkább cikis, mintsem vagány dolog. Három PCI Express ×16 várja az ATI videokártyáit, SATA meghajtókból pedig összesen nyolcat köthetünk a deszkára. Tetszetős alaplapról van tehát szó, melyet csak a nemsokára beinduló Nehalem-láz söpörhet el a köztudatból.
Mivel kiválasztott alaplapunk a legújabb négymagos egységeket is hibátlanul kezeli, ezért nem is jöhetett szóba más, mint egy Core 2 Quad Q9450. Jelenleg ez tekinthető a legjobb ár/érték arányú Yorkfield processzornak azok közül, melyek a teljes, 12 MB-nyi másodlagos gyorsítótárat tartalmazzák. A 2,66 GHz-es alapórajele csak jelzésértékű ezen a szinten, mondhatni tuningért kiált, mely a P5Q-E révén vélhetően igen sikeres lesz, ha ésszel nyúlunk a beállításokhoz.
Utolsó memóriaválogatónk győztese a Corsair, méghozzá a 4 GB-os Dominator csomagja, melyhez kiegészítő ventilátor is jár. Az 1066 MHz-en üzemelő modulok - a Reaperhez hasonlóan - CL 5-5-5-15-ös gyári késleltetéssel érkeznek. A plusz hűtés azonban tuningért kiált, ne legyünk tehát restek megizzasztani a bordák alatt munkálkodó lapkákat.
Végösszeg: 114300 Ft
Ha nem is mindenki tetszését nyerték el a kiválasztott darabok, azért remélem, párotoknak segített az esetleges döntési bizonytalanság leszámolásában. Az egyéb ötleteket várom/várjuk a hozzászólások közé, illetve be is lehet előzni a következő cikket konkrét videokártya típusok ajánlásával.