Ahogy arról mi is beszámoltunk, a hollywoodi forgatókönyvírók és színészek egy példátlan mértékű sztrájkba kezdtek, hogy tisztességes béreket harcoljanak ki maguknak, miközben a szórakoztatóipar egyre vehemensebben támogatja a munkájukat veszélyeztető mesterséges intelligenciás fejlesztéseket.
A színészek érdekeit képviselő SAG-AFTRA és az írók nevében fellépő WAG szakszervezetek által vezényelt munkabeszüntetés számos produkciót parkolópályára kényszerített, a filmipari fejesek azonban egyelőre megmakacsolták magukat, és nem látni előrelépést az ügyben. A Disney tavaly visszatért régi-új vezetője, Bob Iger néhány hete odáig ment, hogy egyenesen "irreálisnak" nevezte a színészek és az írók tiltakozását, amelyre most nem akárkitől kapott választ.
A SAG-AFTRA nemrég New Yorkban, a Disney Entertainmenthez tartozó ABC News központjának közelében tartott tüntetést, melynek színpadán a Breaking Baddel világhírűvé vált Bryan Cranston egyenesen Igernek címezve adott hangot az elégedetlenségének:
"Tudom, uram, hogy ön más szemüvegen keresztül nézi a dolgokat. Nem várjuk el, hogy megértse, kik vagyunk, de arra kérjük, hogy hallgasson meg minket. És azon túlmenően, hogy figyeljen ránk, amikor azt mondjuk: nem fogjuk hagyni, hogy elvegyék a munkánkat, és robotoknak adják azt!"
- kiabálta a mikrofonba az Emmy-díjas színész, azt is hozzátéve, hogy nem fogják hagyni, hogy elvegyék a tisztességes megélhetéshez való jogukat és a méltóságukat. Az eseményről a Reuters hírügynökség számolt be, egy videót is közölve a beszédről:
'We will not be having our jobs taken away and given to robots’: Emmy-winning 'Breaking Bad' actor Bryan Cranston rallied a crowd of striking Hollywood actors in New York with comments directed at Walt Disney Chief Executive Bob Iger https://t.co/0r97Q5w62a pic.twitter.com/SjSSYxgwX3
— Reuters (@Reuters) July 26, 2023
Cikkünk írásáig a Disney fejese nem reagált Cranston üzenetére, de a tiltakozást kiváltó korábbi nyilatkozatában lényegében azt mondta, hogy az iparág vezető szereplői készek lennének mindenkinek olyan kompenzációt ajánlani, amely egyenesen arányos a munkájuk értékével, ám a színészek és az írók elutasították ezt.
A tiltakozók eközben egy kedvezőbb, a jelen kor gazdasági realitásait jobban figyelembe vevő megállapodást szeretnének kiharcolni a munkáltatói oldalt összefogó Mozgókép- és Televíziós Producerek Szövetségével (AMPTP), reflektálva az olyan, a kompenzációs rendszert mélyen érintő változásokra, mint a streaming szerepének hangsúlyossá válása a szindikációban értékesített TV-műsorokkal szemben, vagy a mesterséges intelligenciával generált tartalmak megjelenése.