Legjobb kiegészítő/DLC
Ha volt kategória, amelyiket előre lefutottnak lehetett tekinteni, az kétségkívül a legjobb kiegészítőé, illetve DLC-é. Oké, 2024 folyamán a Dawntraillel bővítette a Square Enix a Final Fantasy XIV-et, a Bungie a The Final Shape-pel a Destiny 2-t, míg a Blizzard két masszív expanziót is leszállított: a World of Warcraft tábora a The War Within, a Diablo IV közössége pedig a Vessel of Hatred tartalmaiban merülhetett el. Ám mindez semmit sem ért, mivel a FromSoftware szintén aktivizálta magát, és ennek következtében rászabadult a világra az Elden Ringhez készült Shadow of the Erdtree, amelyet a voksolók kétharmada tartott jobbnak a többi jelöltnél.
- Elden Ring: Shadow of the Erdtree (66,2%)
- Diablo IV: Vessel of Hatred (14,5%)
- World of Warcraft: The War Within (12%)
- Destiny 2: The Final Shape (3,1%)
- Final Fantasy XIV: Dawntrail (2,7%)
Legjobb családi játék
Nagyon ritkán fordul elő, hogy egy konkurensnek sikerül labdába rúgnia a Nintendo vadászterületének számító családi játékok szegmensében, a Sony mégis megpróbálkozott vele. Az eredmény egy év játéka cím a The Game Awardson, egy új kabala a videójátékos üzletág számára, továbbá rengeteg elégedett játékos. A PlayStation 30. évfordulójára időzített Astro Bot bája és kreatív megoldásai a GS közönségét is elvarázsolták, több mint 70 százalékuk szavazott rá, így hiába képviseltette magát a Nintendo három játékkal (a Super Mario Party Jamboree-vel, a The Legend of Zelda Echoes of Wisdommal és a Princess Peach: Showtime!-mal) a listán, ezt a trófeát nem vihette haza. Persze a második és a harmadik helyezések sem rossz, a negyediket viszont elhappolta a The Plucky Squire a hercegnő elől.
- Astro Bot (70,1%)
- Super Mario Party Jamboree (16,6%)
- The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom (7%)
- The Plucky Squire (4,1%)
- Princess Peach: Showtime! (1,5%)
Legjobb kis költségvetésű vagy indie játék
Az úgynevezett tripla-A szegmensben már a blockbuster filmekével vetekszik a játékok költségvetése, és ebből fakadóan akár egyetlen megbukott cím is elég lehet ahhoz, hogy magával rántson egy stúdiót a mélybe. Maximálisan érthető tehát, hogy miért nem akarnak kockázatot vállalni a fejlesztők, és hagyják a kísérletezést az indie szcénában alkotó pályatársaikra. Természetesen szó sincs arról, hogy minden, amit kisebb, független csapat csinált a polinéziai Tuvalu éves GDP-jénél alacsonyabb összegből, azt máris az iparág megmentőjeként kellene ünnepelnünk, de valóban születnek olyan alkotások komoly kiadói háttér nélkül is, amelyek érdemesek a játékosok figyelmére. Ilyen a szinte minden díjátadón taroló Balatro, amelynek a GS közönsége ezüstérmet akasztott a nyakába. Az aranyat a Manor Lordsnak tartogatta, a bronzot pedig a Pacific Drive-nak ítélte. Igaz ugyan, hogy Animal Well és a The Rise of the Golden Idol csak távolról integetett az imént felsoroltaknak, de aki rájuk szavazott, az nem véletlenül tette.
- Manor Lords (31,7%)
- Balatro (30,8%)
- Pacific Drive (24,8%)
- Animal Well (7,7%)
- The Rise of the Golden Idol (3,9%)
Legjobb felújított játék vagy újrakiadás
Már teljesen leírtuk a Kojima kirúgása után a nyerőgépek felé forduló Konamit, semmit sem vártunk az egykor nagy becsben tartott kiadótól, de a jelek szerint tényleg komolyan gondolja a visszatérést a videójátékok világába, amit új projektek mellett elsősorban remake-ek útján kíván megvalósítani. Ha a kívül-belül megújult Silent Hill 2 azt vetíti előre, hogy mire számíthatunk a Metal Gear Solid Deltától, akkor már most oda is adhatjuk neki a trófeát, mindegy, hogy mikor jelenik meg. A Bloober Team által kezelésbe vett pszichológiai horror ugyanis teljesen az ujja köré csavarta a szavazókat, több mint a felük részesítette előnyben a Final Fantasy VII Rebirth-szel, az Age of Mythology: Retolddal, a Tomb Raider I-III Remastereddel és a Persona 3 Reloaddal szemben.
- Silent Hill 2 (55,8%)
- Final Fantasy VII Rebirth (20,5%)
- Age of Mythology: Retold (13,4%)
- Tomb Raider I-III Remastered (7,3%)
- Persona 3 Reload (2,9%)
Legjobb platformer/ügyességi játék
Miközben azt figyeltük, hogyan alakítják a folyamatosan érkező szavazatok a sorrendet, világossá vált, hogy ez a verseny valójában kétszereplős. Nagyon hamar leszakadt az élbolytól a The Plucky Squire, az Animal Well és a Neva is, az utóbbi a voksok 4,1 százalékával lett bronzérmes. Az igazi harc a családi játékok kategóriájában fölényes győzelmet arató Astro Bot és herceg helyett új főhőssel támadó Prince of Persia: The Lost Crown között zajlott, és ahhoz képest, hogy a Ubisoft játéka anyagilag nem volt sikeres (értsd: kevesen játszottak vele és még kevesebben vették meg), meg tudta szorongatni a PlayStation exkluzívját.
- Astro Bot (51,9%)
- Prince of Persia: The Lost Crown (38,5%)
- Neva (4,1%)
- Animal Well (3,1%)
- The Plucky Squire (2%)
Semmi spam, csak napi 2-3 értesítés Viberen, hogy képben maradj a játék- és filmvilág, a geek kultúra legérdekesebb híreivel.
Legnagyobb csalódás
2024-ben is fájdalmasan sokszor szembesültünk azzal, hogy egyes kiadók és fejlesztők, rosszul mérték fel a piacot, rég lecsengett divathullámokat akartak meglovagolni, esetleg úgy gondolták, a megjelenéshez elég, ha a játék elindul, a benne "felejtett" hibákat meg majd a premier után kijavítják. A THQ Nordic szentségtörő 3D-s megjelenítéssel és kooperatív hócsatával támadó South Park-játéka, a Snow Day! minden tekintetben visszalépés a Ubisoft (South Park: The Fractured but Whole) és pláne az Obsidian (South Park: The Stick of Truth) szerepjátékai után, de arra sincs mentség, amilyen állapotban a Nacon és a KT Racing párosa elénk lökte a Test Drive Unlimited: Solar Crownt. A Concord miatt a Sonynak szintén a szégyenfalon a helye, a nagy költségvetésű hero shooter mindössze két hetet élt, azóta már a fejlesztést végző Firewalk Studios is lehúzta a rolót. De nem értünk még a végére, hiszen a szingapúri kormánytól felmarkolt állami támogatás miatt csapdahelyzetbe került Ubisoftnak muszáj volt befejeznie és kiadnia a Skull and Bonest dacára annak, hogy ebben a formában csak keveseket vonz a sekélyes kalózkaland. A legnagyobb csalódást azonban az a Rocksteady okozta, amely egy szempillantás alatt lerombolta a Batman: Arkham szériával felépített nimbuszát a szolgáltatásalapú lövöldévé formált Suicide Squad: Kill the Justice League-gel. A fogadtatásáról mindent elárul, hogy már nem készül több tartalom hozzá.
- Suicide Squad: Kill the Justice League (31,2%)
- Skull and Bones (27,8%)
- Concord (15%)
- Test Drive Unlimited: Solar Crown (14,4%)
- South Park: Snow Day! (8,8%)
Legjobb e-sportjáték
Megtört végre a League of Legend rossz sorozata, és miután többször is csak hajszállal maradt alul riválisaival szemben, most magabiztosan nyerte a szavazást, ráadásul háromszor annyian álltak be mögé, mint ahányan a Dota 2 mellett tették le a garast. Mi több, a Valve MOBA-jának már nem is jutott hely a dobogón, egyedül a Valorant legyőzésével vigasztalódhat. Bronzérmet érő pozícióba ezúttal egy újonc, a Tekken 8 verekedte be magát, és nem sokon múlott, hogy a második helyen zárt Call of Duty: Warzone 2.0-t is maga mögé utasítsa.
- League of Legends (36,2%)
- Call of Duty: Warzone 2.0 (21,7%)
- Tekken 8 (19,4%)
- Dota 2 (11,5%)
- Valorant (8,7%)
Az év játéka
Bár mindegyik elnyert trófea értékes, egyik győzelem sem oly édes, mint megszerezni a koronák koronáját, az év játéka titulust. És hogy a versengést még izgalmasabbá tegyük, öt helyett tíz jelöltet neveztünk, továbbá olyan játékokra is lehetett voksolni, amelyekre mi egyáltalán nem gondoltunk. Ettől még persze előfordulhatott volna, hogy 2023-hoz hasonlóan most is 50 százalék feletti szavazataránnyal nyer valamelyik cím, de nem így alakult, kimondottan izgalmas lett a vége. Kevesebb mint egy százalékpontos különbséggel lett a Black Myth: Wukong az év játéka, miután visszavágott az Indiana Jones and the Great Circle-nek a legjobb akció-kaland kategóriában elszenvedett vereségért. Mellettük már csak a The Game Awards győztesének, az Astro Botnak maradt hely a dobogón.
- Black Myth: Wukong (23,3%)
- Indiana Jones and the Great Circle (22,5%)
- Astro Bot (14,4%)
- Silent Hill 2 (8,9%)
- Warhammer 40,000: Space Marine 2 (8,1%)
- Final Fantasy VII Rebirth (6,3%)
- Helldivers 2 (4,9%)
- Metaphor: ReFantazio (2,8%)
- Balatro (1,8%)
- Frostpunk 2 (1,7%)
Mit gondoltok az eredményről? Olyan sorrend született mindegyik kategóriában, amire számítottatok? Esetleg úgy vélitek, hogy más címek jobban megérdemelték volna a győzelmet? Írjátok meg kommentben!