Legjobb folyamatosan frissülő játék
Egy szolgáltatásalapú játékot felépíteni, és aztán éveken át eredményesen működtetni pokolian nehéz feladat, minden sikerre jut legalább két-három idő előtt elvérzett alkotás. A Sony például csak mostanában szembesült vele, és nyomban vissza is vett ambiciózus live service-es terveiből. Remélhetőleg idővel más játékok is meg tudják vetni majd a lábukat ezen a piacon, ha másért nem is, már csak a változatosság kedvéért, de 2023-at még a kategória veteránjai uralták. A szavazás egyik tanulsága, hogy a GS olvasótábora a Dota 2 - League of Legends párharcot illetően az utóbbi mellett tette le a voksát, változatlanul ez a legnépszerűbb MOBA. De még így is csak a bronzérmet tudta elcsaklizni a Tom Clancy's Rainbow Six Siege orra elől. Kiderült továbbá, hogy még mindig a Fortnite a battle royale királya, ötször annyi szavazatot kapott, mint az Apex Legends. A legjobb folyamatosan frissülő játék azonban nem az Epic pénznyomdája, hanem a megjelenésekor még a legnagyobb csalódások sorát erősítő No Man's Sky, amelynek bravúros visszatérése tankönyvi példája annak, hogy miként kellene megmenteni az elsietetten, félkész állapotban kiadott játékokat.
- No Man's Sky (34,5%)
- Fortnite (27,4%)
- League of Legends (12,5%)
- Tom Clancy's Rainbow Six Siege (12%)
- Apex Legends (5,8%)
- Dota 2 (3,4%)
Legjobb kiegészítő/DLC
Egyetlen alkotást tudunk csak felidézni a közelmúltból, amelyik a No Man's Skyhoz hasonló utat járt be, nevezetesen a Cyberpunk 2077-et, aminek helyrepofozását a CD Projekt RED-nek még egy masszív kiegészítővel is sikerült megfejelnie. A Phantom Liberty egy kicsit James Bond, egy kicsit Menekülés New Yorkból, ráadásul parádés befejezéssel, amely talán a legjobban illik mind közül a Mike Pondsmith alkotta világ szellemiségéhez. Ahogy azt előzetesen vártuk, egy pillanatig sem forgott veszélyben a győzelme, pláne annak tükrében, hogy majdnem mindegyik nominált (Dead Cells: Return to Castlevania, Resident Evil 4: Separate Ways, Sea of Thieves: The Legend of Monkey Island, The Elder Scrolls Online: Necrom) 5 százalék alatt végzett. Egyedül a God of War: Ragnarök Valhalla tudott meglepetést okozni, nem is azzal, hogy begyűjtötte a voksok negyedét, hanem hogy egyáltalán megjelent, ráadásul ingyen.
- Cyberpunk 2077: Phantom Liberty (65,5%)
- God of War: Ragnarök Valhalla (24,3%)
- Resident Evil 4: Separate Ways (4%)
- The Elder Scrolls Online: Necrom (2,3%)
- Dead Cells: Return to Castlevania (1,6%)
- Sea of Thieves: The Legend of Monkey Island (1,5%)
Legjobb kalandjáték
Hosszú ideje már, hogy rétegműfajjá zsugorodott a kalandjátékok zsánere, ám ez nem jelenti azt, hogy a hol humoros, hol pedig véresen komoly hangvételű narratív élmények, a sziporkázó dialógusok és a szürkeállományt megtornáztató feladványok kedvelői 2023-ban betevő nélkül maradtak volna. Aki ilyesmire vágyott, ujjat húzhatott a természetfelettivel az Oxenfree II: Lost Signalban (7,3%), legendás detektívek bőrébe bújhatott az Agatha Christie - Murder on the Orient Expressben (14,4%) és a Sherlock Holmes The Awakened remake-jében (15,3%), izgalmas űrkalandokba keveredhetett a The Expanse: A Telltale Seriesben (14,5%), valamint szembenézhetett a félelmeivel a Layers of Fearben (21%). Noha kiegyenlített volt a mezőny, a relatív többség, vagyis a szavazók 26,4 százaléka a The Talos Principle 2 fejtörőit választotta.
- The Talos Principle 2 (26,4%)
- Layers of Fear (21%)
- Sherlock Holmes The Awakened (15,3%)
- The Expanse: A Telltale Series (14,5%)
- Agatha Christie - Murder on the Orient Express (14,4%)
- Oxenfree II: Lost Signal (7,3%)
Legjobb családi játék
Nincs olyan platform, amin ne találnánk akár a legfiatalabb korosztálynak is bátran ajánlható címeket, de e tekintetben tradicionálisan a Nintendo felhozatala szokott a legerősebb lenni. 2023-ban sem volt ez másként, mivel a hat jelöltünkből hármat is a japán konzolgyártó stúdióiban fejlesztettek. A legnagyobb meglepetést a Game Passbe bekerült, PC-n és két generációnyi Xbox konzolon elrajtolt Party Animals okozta, amelyben cuki állatkákkal versenghetünk, illetve küzdhetünk egymás ellen vagy épp egymás oldalán. Ennek a koncepciója annyira bejött a GS olvasóinak, hogy egészen a második helyig repítették, csak a Super Mario Bros. Wonder kapott több szavazatot. A fennmaradó voksokon a Kirby's Return to Dreamland Deluxe, a Disney Illusion Island, a Pikmin 4 és a Sonic Superstars osztozott növekvő sorrendben.
- Super Mario Bros. Wonder (44,6%)
- Party Animals (32,3%)
- Sonic Superstars (7,9%)
- Pikmin 4 (6,6%)
- Disney Illusion Island (4,5%)
- Kirby's Return to Dreamland Deluxe (3,3%)
Legjobb kis költségvetésű/indie játék
Abszolút érthető, ha valaki belefáradt már az egyre hatalmasabbra fújt, több tíz vagy akár több száz órás élményt nyújtó tripla A-s játékokba, és mindenek előtt abba, hogy ezek az alkotások jellemzően úgy irtóznak az innovációtól, mint az ördög a tömjénfüsttől. Számukra nem is létezik izgalmasabb a kreativitástól fűtött indie szcénánál, amely már csak a nagy számok törvénye alapján is óhatatlanul sok szemetet termel, ugyanakkor minden évben megörvendezteti a nyitottabb szemléletű játékosokat egy sor valóban emlékezetes alkotással. 2023 különösen bőkezű volt e tekintetben, elég csak a kategóriát egy orrhosszal megnyerő, a Steamen roppant népszerű Dave the Diverre gondolni. De az sem nyúlt mellé, aki a bájos Planet of Llanát vagy a lovecrafti Dredge-et választotta, és hasonlóan kellemes, sokáig velünk maradó élményre lehet számítani a Cocoon, a Chants of Sennaar és az Agains the Storm hármasától.
- Dave the Diver (25,3%)
- Planet of Llana (24,4%)
- Dredge (18,2%)
- Cocoon (16,8%)
- Against the Storm (10,7%)
- Chants of Sennaar (2%)
Legjobb felújított játék vagy újrakiadás
A történelem megismételte önmagát, hiszen miként 2022-ben, úgy tavaly is két közönségkedvenc osztozott a szavazatok zömén, alig hagyva valamit a többi jelöltnek. Pedig azok sem éppen érdektelen alkotások: a Like a Dragon Ishin! például a Yakuza széria múltjába repít minket, a Metroid Prime Remastered még a Switch roppant erős 2023-as felhozatalából is kiemelkedik, a többéves csúszás után elkészült System Shock pedig méltó módon állít emléket egy játéktörténeti klasszikusnak. De ugyanez elmondható a Super Mario RPG-ről is, amelyik minimális szavazatkülönbséggel vágott be elé, és szerezte meg a harmadik helyet. Az elsőségért két nagyon hasonló játék, a Resident Evil 4 és a Dead Space mérkőzött meg, s bár a jelek szerint sokan élvezték Isaac Clarke visszatérését, még többen örültek Leon S. Kennedy ismételt felbukkanásának.
- Resident Evil 4 (44,6%)
- Dead Space (35,6%)
- Super Mario RPG (5,9%)
- System Shock (5,3%)
- Metroid Prime Remastered (4,4%)
- Like a Dragon Ishin! (3,4%)
Legjobb platformer/ügyességi játék
2022-ben a Sega orozta el a trónt a Nintendo elől, így a tavalyi visszavágón volt miért izgulni, hiszen míg a kékek a Sonic Superstarst, a pirosak a Super Mario Wondert küldték ringbe. Sőt az utóbbiak színeiben indult a Kirby's Return to Dreamland Deluxe is, ám mi a kabalafigurák nagy csatájára készültünk. Nos, nem ennek a kategóriának az izgalmai emelték meg a pulzusunkat, mivel az olasz vízvezeték-szerelő sima rajt-cél győzelmet aratott közel ötször annyi szavazatot kapott, mint a kék sündisznó. Sőt, meglepetésre a Don't Nod sziklamászós játéka, a Jusant végzett a második helyen, így csak a bronz maradt a legújabb Sonicnak. Különdíjat érdemel továbbá a Warioland 4 inspirálta Pizza Tower, amely a Nintendo egyik klasszikusát is lenyomta a Disney Illusion Island mellett.
- Super Mario Bros. Wonder (52%)
- Jusant (17,3%)
- Sonic Superstars (10,8%)
- Pizza Tower (7,1%)
- Disney Illusion Island (6,4%)
- Kirby's Return to Dreamland Deluxe (5%)
Legnagyobb csalódás
Nem látunk a kulisszák mögé, nem tudjuk, milyen heves viták előzik meg azokat az elhibázott döntéseket, amelyek hosszabb-rövidebb időre, vagy akár örökre is megpecsételhetik egy játék sorsát. Kész rejtély, hogy miért kaphatott idő előtt zöld utat a Redfall, holott a napnál is világosabb volt, hogy elsiették a megjelenésnek súlyos ára lesz. Ugyanez elmondható a The Last of Us: Part I PC-s kiadásáról is, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy az Arkane Austin kooperatív lövöldéjével ellentétben a Naughty Dog akció-kalandjának teljesen rendben voltak az alapjai, inkább technikai oldalon akadtak súlyos gondok. Felfoghatatlan továbbá, hogy miért nem képes a Ubisoft végre valami értelmes dolgot kezdeni a The Settlers franchise-zal, ahogy az is érthetetlen, hogy ki gondolta jő ötletnek elpocsékolni egy sor hollywoodi híresség tehetségét a Crime Boss: Rockay Cityre. Ennél is fájdalmasabb volt azonban végigszenvedni a Forspoken irritálóan rosszul írt dialógusait, vagy Call of Duty: Modern Warfare III bántóan rövid és teljesen érdektelen kampányát.
- Call of Duty: Modern Warfare III (29,8%)
- Forspoken (25,6%)
- Redfall (22%)
- The Last of Us: Part I PC (8,4%)
- The Settlers: New Allies (5,9%)
- Crime Boss: Rockay City (4,8%)
Legjobb e-sportjáték
Úgy tűnik, lassan egyfajta tradíció kerekedik abból, hogy a League of Legends minden évben karnyújtásnyira kerül a legjobb e-sportjátékot megillető trófeához, és az minden évben kicsúszik a kezéből. 2020, 2021 és 2023 után is hajszállal maradt le az aranyról, legutóbb a Call of Duty: Warzone gáncsolta el a siker küszöbén, most pedig a Counter-Strike 2 tette meg ugyanezt. Még egy százalékpont sincs a különbség a két játék között, de ennyi épp elég volt a Valve lövöldéjének, hogy elkönyvelhessük a győzelmét. A kategória bronzérmese ezúttal a Fortnite lett, mivel a múltkori győztes egészen a negyedik helyig csúszott vissza, amit a Valorant követ és sereghajtóként a Dota 2.
- Counter-Strike 2 (27,2%)
- League of Legends (26,6%)
- Fortnite (14,2%)
- Call of Duty: Warzone (12,9%)
- Valorant (9,9%)
- Dota 2 (7,2%)
Az év játéka
Annak ellenére sem volt könnyű dolgunk a jelöltállításkor, hogy a többi kategóriával ellentétben hatról tízre emeltük a limitet, egy átlagos évben a listáról lecsúszott címek simán ott lennének az élvonalban. Mindenesetre a legfontosabb szavazáson jobbára olyan játékok feszültek egymásnak, amelyek megnyerték a saját kategóriájukat, vagy ha győzelem nem is minden esetben jött össze, legalább szabad szemmel látható szavazatot kaptak. Elég azonban csak egy pillantást vetni az alábbi grafikonra, hogy kiderüljön, ez a verseny már akkor eldőlt, amikor a Baldur's Gate 3 rajthoz állt. A Larian szerepjátékára többen voksoltak, mint a többi jelöltre összesen, beleértve azokat is, amelyeket mi ne nem is neveztünk. Büszke lehet a Remedy is, mivel az Alan Wake 2 tette zsebre a szavazatok ötödét, megelőzve újfent a Marvel's Spider-Man 2, ezzel véglegesítve az érmesek sorrendjét.
- Baldur's Gate 3 (50,1%)
- Alan Wake 2 (20,2%)
- Marvel's Spider-Man 2 (13,4%)
- The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (5%)
- Diablo IV (3,5%)
- Lies of P (1,4%)
- Dave the Diver (1%)
- Super Mario Bros Wonder (0,7%)
- Hi-Fi Rush (0,4%)
- Street Fighter 6 (0,1%)
Elégedettek vagytok az eredménnyel? Netán úgy gondoljátok, hogy más játékoknak kellett volna nyerniük? Írjátok meg kommentben!