Már sokszor ellőtted a szoláriumbérletet, nyakkendőtűt, zoknitmint ajándékot? Mindig szerettél volna a rokonodnak, vagy a gyerekednek olyan ajándékot találni, ami sokáig tart, olcsó és mégis tartós? Ha a fentiekkel egyetértesz, akkor te valószínűleg könyvet szeretnél ajándékozni (ha pedig nem így gondolod, rábeszéllek :). Az alábbiakban a megfelelő kötet kiválasztásához adok pár tippet.
Első feladat
Tudd meg, hogy szeret-e olvasni. Ez az egyik legfontosabb feladat. Ha látod, hogy tele van a könyvespolca, vagy az éjjeliszekrénye könyvekkel, akkor nyert ügyed van - feltéve, ha nem a tesója szobájában, bérelt helységben alszik, vagy épp hozzáköltözött a könyvmoly lakótársa. Ha egyértelmű, hogy nem szeret olvasni, és 18 éven felüli, akkor valószínűleg nem fog változni az ízlése. Ebben az esetben keress számára más ajándékot - fantáziadúsak előnyben!
Második feladat
Lesd meg, mit szeret a kiválasztott személy a leginkább szabadidejében csinálni. (Most nem anyukád takarítására kell gondolni, mivel azt a legtöbb nő inkább kötelező dolognak veszi, nem hobbinak.)
Szeret olvasni?
Akkor könnyű dolgod van, hiszen csak meg kell nézned a könyveit, ki kell keresned a nagyobb könyváruházakban, hogy milyen műfajba lehet azokat sorolni és ahhoz hasonlóakat kell találnod - ajánlom a polc.hu-t, vagy a libri.hu-t, esetleg a bookline.hu-t. Ha nem találod a kötetet az említett oldalakon, akkor a borító, fülszöveg és az első és utolsó pár oldal alapján nagyjából ki lehet találni, miről szól, milyen kategóriába tartozik – gondolok itt a szépirodalomra, krimire, romantikus regényre stb. Ha meg tudtad határozni a kategóriát, érdemes szétnézni a fent említett online könyváruházakban, miket lehet kapni – ha ott megtetszett valamelyik mű, már csak ki kell google-znod, hogy aki már olvasta, mi volt a véleménye róla. Ajánlott kulcsszavak a google-hoz: a mű címe, szerzője, blog, vélemény.
Esetleg a főzés a kedvenc foglalatossága? Vagy a zenekarokért, a zenélésért van oda és vissza? Netán minden szabaidejét a hasznaltauto.hu-n tölti? Ebben és az ehhez hasonló esetekben kicsit nehezebb lesz a dolgod, hiszen embere válogatja, mit szeret csinálni, mi érdekli – ilyen esetben érdemes elgondolkodnod, hogy például szakácskönyvet akarsz neki venni, vagy edénykészletet.
Tippek a megfelelő kötet kiválasztásához
1. tipp: Használjuk az internetet! Sok könyvet nagy (minimum 15%-os) kedvezménnyel lehet megvásárolni a már említett online könyváruházakban, illetve a kiadó honlapján. Érdemes több helyen tájékozódni efelől!
2. tipp: Ha tudod, hogy ki a kedvenc írója, költője és gyűjti a tőle megjelent műveket, akkor könnyű dolgod lesz. Csak nézd át a polcát, írj listát a már beszerzett kötetekről és keresd meg a hiányzó darabokat. Tuti bejön az Agatha Christie- vagy Stephen King-fanoknál.
3. tipp: Ha nem akarsz neki drága könyvet venni, de van benned kreativitás, készíts saját kezűleg egy határidőnaplót, naptárat, vagy csak egy üres füzetet, szépen bekötve. Ha pedig a kreativitásod az írásig terjed, írhatsz a megajándékozandónak novellát, vagy verset is. Szép emlék lehet!
4. tipp: Túlsúlyos embernek tilos diétáról szóló könyvet venni! Súlyosan megsértjük azt a fogyókúrákkal állandóan hadakozó személyt, ha olyan könyvet veszünk neki, mint pl. a '101 tipp a karcsú alakért' (ez kitalált cím, de rengeteg ilyen kötetet lehet kapni a boltokban). Hasonló eseteket is próbáljunk elkerülni, mivel a sok éve köszvényben szenvedő nagyapa valószínűleg nem fog örömében ugrálni, ha egy, a köszvény megelőzéséről szóló művet ajándékozunk neki. Hipochondereknek pedig tilos olyan könyvet adni, amiben fel van sorolva az összes, eddig felfedezett betegség!
5. tipp: Gondolkodjunk el a gyűjteményes kötet megvásárlásán. Sok olyan mű van, ami hasonló címet kapott: ’1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz’, vagy a kitalált ’A világ összes autója’ címet viseli. Az a személy, akinek ezt a könyvet vásárolnád, tényleg végig fogja böngészni az egészet, vagy feleslegesen kidobott pénz lenne, ha megvennéd számára? Érdemes rajta elgondolkodni.
6. tipp: Ha zenésznek veszel könyvet, laikusként hagyd az oktatókönyv kiválasztását másra. Ha nem értesz az akusztikus gitárhoz, ne vegyél a fiadnak oktatókönyvet. Jobban jársz anyagilag is, ha inkább otthagyod - mellesleg honnan fogod tudni, hogy a piacon fellelhető minimum 20 kötet közül melyik a számára legmegfelelőbb? Ha kezdő, inkább küldd egy tanárhoz, tapasztalja ki a dolgokat és majd utána, jó idő elteltével vegyél neki könyvet. De csakis egy tapasztaltabb egyén kikérdezése után.
7. tipp: Tudjuk meg, milyen zenét szeret a kiválasztott, illetve melyik a kedvenc énekese, együttese. Mivel most nem CD-ket, hanem könyveket fogok ajánlani, érdemes utánajárnotok, kiket kedvel az a megajándékozandó. Mostanában – szerencsére - beindult egy olyan folyamat, amelynek következményeképpen elég sok életrajzi kötetet lehet kapni az egyes bandákról, zenészekről (ajánlom figyelmetekbe a Cartaphilus kiadót). Viszont nagyon nem mindegy, hogy egy emósokról szóló kötetet fogunk-e venni a hörgősmetált hallgató zenekedvelőnek, vagy egy metálosat - még akkor sem, ha mindkét mű borítóján feketébe vannak öltözve az emberkék. Legbiztosabb módja a tájékozódásnak, ha utánajárunk és felírjuk magunknak, miket találunk az iPodján, a CD-jei között, a szobájában. Aztán a bandaneveket pedig megkereshetjük Google-ben.
8. tipp: Gondolkozz el rajta, meddig tudja felhasználni a könyvet az, akinek az ajándékot választod! Rengeteg hasonló című kötetet lehet kapni a boltokban: '1999. legdivatosabb frizurái'; 'Öltözködési tippek a tinédzser lányodnak' ésatöbbi. 1999 tíz éve volt, és ha akkor nem kapkodták el a hasonló címet viselő műveket, akkor gyanús. Amúgy is, a divat állandóan változik. Épp ezért inkább ne válasszuk az olyan műveket, amik az adott trend, év sminkjeit, ruháit stb. mutatják be. Ha mégis ilyen stílusú könyvet szeretnénk venni a kiválasztott személynek, ha lehetőségünk adódik rá, előbb nézzük át: ha általános, máskor is felhasználható tippeket tartalmaz, jó vásárt csinálhatunk vele.
+1 tipp: Próbáljuk meghatározni azok életkorát, korcsoportját, akikhez a mű szólhat. Ateista egyetemista haverodnak ne vedd meg az 'Egészség Isten patikájából' című művet. Ellenben kiváló ajándék lehet a vasárnaponként állandóan templomba járó nagymamádnak.
Remélem, segítettem az ajándék kiválasztásánál! Esetleg van köztetek olyan, aki már vett valamilyen könyvet a szeretteinek? Ha igen, megkérdezhetem, hogy mi alapján választottátok ki és kinek vettétek meg?