Mint az a tegnap és ma megjelent, Xbox One-nal kapcsolatos hírek mennyiségéből is sejthető, megtörtént a nagy leleplezés. A Microsoft hiába használt olyan kifejezéseket, mint a “forradalmi” vagy az “úttörő”, hiába próbálta azt sulykolni, hogy megteremtették a jövő nappalijának egyetlen szükséges elektronikai eszközét, a gamer sajtó, de főleg a játékosok internetszerte csalódottságuknak adtak hangot, ki-ki a maga módján.
Mi inkább készítettünk egy 10+5 pontból álló listát az új Xbox azon tulajdonságairól, amelyek miatt a Sony részvényeinek értéke a bejelentést követően 10%-kal emelkedett nálunk is, illetve azokról is, amikkel a Microsoft nem lőtt bakot. Ez persze szubjektív vélemény és nem puszta tényközlés, lehet velünk vitatkozni, egyet nem érteni, és nem is agyatlan módon szidalmazzuk a Microsoftot, ne is várjon tőlünk senki ilyet. Van pár dolog azonban, amelyek mellett nem mehetünk el szó nélkül...
1. Úgy néz ki, mint egy VHS lejátszó
Szeretjük a minimalista dizájnt, a letisztultságot, de az Xbox One le sem tudná tagadni őseit. VHS kazetta helyett Blu-rayt olvas, de merevlemezére rögzíthetünk TV adásokat is, amiket bármikor visszanézhetünk. Annak veszélye, hogy az esküvői szalagra rávegyük a Dallas legújabb epizódjának felét (mert ugye csak félig kell visszatekerni a szalagot, hogy egy kicsi legyen az esküvőből, meg egy kicsi Samanthából is) ugyan nem fenyeget, de ha a rosszul látó nagypapa az Xboxba próbálja betenni a kazettát, ne legyünk túlságosan meglepve. Ettől még szerethető persze a külső, ízlésről vitatkozni tufa dolog.
2. A 360-as perifériák mehetnek a kukába
Az új Xbox kontrollerén semmilyen új gomb nem szerepel, a dizájn mellett annyi változott, hogy most már a ravaszok is külön rezgőmotort kaptak. A PlayStation 4 kontrollere a PS3-éhoz képest lényegesen más, így ott indokolt a DualShock 3 támogatásának megszüntetése, itt viszont kevés az érv. Arról meg ne is beszéljünk, hogy ha a Harmonix vagy az Activision úgy dönt, új életet lehel a Rock Band és Guitar Hero szériákba, a meglévő dobokat, gitárokat, de még a mikrofont is kénytelenek leszünk újra megvásárolni. Üzlet.
3. Vehetsz használt játékot, de nem lesz olcsó
Abban biztosak vagyunk, hogy egy játék egy felhasználói fiókhoz kötődik, de azt, hogy milyen feltételek mellett adhatjuk majd tovább, egyelőre nem részletezték. A külföldi lapok viszont azt harsogják, hogy a játékok díj ellenében ruházhatóak át valaki másra, ami egyesek szerint olyan magas, hogy a használt játékok piacát nem tudja majd semmi életben tartani, lévén gazdaságosabb lesz, ha valaki újonnan vesz játékot. A készletek persze korlátozottak, de ez a megoldás minden szempontból egy hatalmas ballépés a Microsoft részéről. Az egyik leghatalmasabb. A Microsoft egyelőre nem állít olyat, hogy fizetni kell, de gyanús, hogy nem hajlandóak részleteket közölni a játék csere-bere jövőjéről.
4. Rengeteg új funkció az Xbox Live-on - de csak az USA-ban
A tegnapi előadás jelentős része azzal telt, hogy megmutatták, milyen jól lehet tévét nézni az Xboxszal. Van egy csomó csatorna, lehet rögzíteni az adásokat, sőt, az Xbox One Guide egy tévéújság szerepét tölti be. Ez mind nagyon jól hangzik, de már az elejétől fogva tudtuk, hogy ezen funkciót csak az Egyesült Államok lakói fogják tudni kihasználni. Ha hozzánk valaha elér, akkor is korlátozva lesz - a magyar Xbox Live 2010-ben indult be, és még mindig lényegesen kevesebb rajta a tartalom, mint a tengerentúlon.
5. Kötelező Kinect - állandó megfigyelés?
Hiába is ellenkeznél, a Kinect figyel. És hallgat. Miközben alszol. A hangvezérlés minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kapott, ha a lakásban bárhol kimondjuk az “Xbox On” szókapcsolatot, a konzol bekapcsol. Ez egy pozitívum azok számára, akiknek nehezére esik megtalálni a távirányítót (vagy esetünkben a kontrollert), ugyanakkor jó pár kérdés felmerül ezzel kapcsolatban. Az, hogy az Xbox One véletlenül bekapcsol, csak az egyik dolog, ami aggodalomra adhat okot. Paranoiásoknak nem ajánlott.
6. Kötelező Kinect - magasabb ár?
Abban biztosak lehetünk, hogy az Xbox One ára 100000 forint felett lesz. Ez akkor sem lenne kevesebb, ha nem találnánk minden dobozban egy Kinectet, de a periféria valószínűleg még inkább megdobja. Több külföldi internetes áruházban már előrendelhető, az Egyesült Királyságban 399,99 fontot, avagy körülbelül 136000 forintot kell érte fizetni. Ennél olcsóbb várhatóan itthon sem lesz.
7. Xbox 360-as játékokkal játszanál? Vegyél Xbox 360-at!
A visszafelé kompatibilitás az egyik legszükségesebbnek tartott funkció, a legtöbb felhasználó ezt várja el a konzolgyártóktól. Az Xbox 360-on ha nem is mindegyik, de jó néhány eredeti Xboxos játékkal játszhattunk, így nem foglalta két konzol is a helyet. Az Xbox One esetében más a helyzet, ugyanis az Xbox 360 is forgalomban marad, szoftveresen tovább fejlődik, támogatása előreláthatólag az új eszköz megjelenése után sem szűnik meg.
8. Nem cserélhető a HDD
A korábbi Xboxok egyik igen kedvező tulajdonsága volt, hogy a játékosok minimális hozzáértéssel bármikor szabadon cserélgethették a merevlemezt. Ez most megváltozik, ugyanis az új Xbox úgy van összerakva, hogy a HDD meghibásodása esetén az egész konzolt szervízbe kell vinni, az átlagfelhasználóknak nem ajánlott piszkálni. Ugyanakkor USB-n keresztül bármikor csatlakoztathatunk hozzá egy külső meghajtót, ami ugyanúgy viselkedik, mint a beépített adattároló, így ha elfogyna az 500 GB-nyi hely, nem kell nekiállni a nagytakarításnak.
9. A mindent beszippantó felhő
Olyan kort élünk, ahol a számítási felhő használata egyre inkább mindennapossá válik. A konzol a maga 8GB RAM-jával és 64-bites architektúrájával erősnek számít, de a Microsoft szerint csak úgy lehet belőle kihozni a maximumot, ha távoli erőművek is besegítenek. Ez azt jelenti, hogy az egy-két év múlva érkező játékok mind-mind állandó internetkapcsolatot fognak igényelni. Erős internetkapcsolatot.
10. Xbox One - a név a legnagyobb mellényúlás?
Az Xbox 720 névtől kirázott a hideg, az Xbox Infinityt elfogadtuk volna, de még ha simán Xboxnak nevezik, azzal is ki lehet békülni, mert minimalista, letisztult, miegymás. De nem, az új konzol neve Xbox One. ”Xbox Egy”. Első Xbox. De nem az, mert már volt kettő másik előtte. Igaz, az első generációs Xboxot Xbox Classic-ként emlegetik, és már senki nem akar olyat venni, de ez akkor is olyan, mint a moziban a véget nem érő reboot őrület, mintha akkor nem is lenne múlt. Mondjuk a kompatibilitás kérdésében valóban jogos a feltételezés: nincs is múlt.
Az új Xbox nem vett le minket a lábunkról, de nem mehetünk el a pozitívumai mellett sem. Nekünk ezek tetszettek a legjobban:
1. A kontroller csinos
Dicséret illeti a kontroller tervezőjét, ugyanis annak ellenére, hogy a D-pad már csak négy irányban mozgatható, az új dizájn is bejövős. Azt értelemszerűen nem tudjuk, hogy mennyire áll majd kézre, de a külföldi újságírók közül páran már megtapogathatták, és csak jó dolgokat mondtak el róla. Elegáns, mégis épp elég játékos, ebben mindig is erős volt a Microsoft.
2. Egy Gold előfizetéssel több felhasználói fiók is használható
Adott például az a szituáció, hogy ülünk egy szobában egy haverral, és úgy döntünk, hogy osztott képernyőt használva hagyjuk, hogy a tőlünk messzebbre lévő két csinos csaj elkenje a szánkat Gears of Warban. Ehhez mind a négyünknek Gold előfizetéssel kell rendelkeznie, kivéve persze akkor, ha Xbox One-on játszunk - ilyenkor ugyanis elég, ha konzolonként egy felhasználónak van aktív előfizetése. Az előfizetés konzolra vonatkozik, nem accountra. Pacsi.
3. Multitasking
Ha filmet nézel, de valaki hív Skype-on, nem kell visszamenned a főmenübe: a film a képernyő bal oldalán fut, jobb oldalon pedig beszélgetőpartneredet láthatod. Ha épp az ötvenedik alkalommal lőttek fejen Haloban, és boxolhatnékod támadt, pár gombnyomással (vagy hangutasítással) átválthatsz egy másik játékra, míg a Halo tovább fut a háttérben (és ledob a szerver). A visszaváltás ugyanilyen egyszerű. Ez kényelmes és modern megoldásnak tűnik.
4. A Kinect valóban fejlődött
Az 1080p-s felbontás, a 6 ember egyidejű felismerése, a csuklók, arcizmok mozgásának érzékelése mind-mind nagyon jól hangzik. Attól azért továbbra is tartunk, hogy a lag zavaró lesz, de amíg nem próbáltuk ki, nem akarjuk temetni. Nem lehet minden tökéletes, de elvárjuk már 2013-ban, hogy ne csak táncolásra és teniszezésre legyen jó a kamera, a tónustalan és ritmus nélküli mozgások ünnepléséhez.
5. Ütős exkluzív címek
15 exkluzív játék lesz elérhető a konzol megjelenésekor, ezek közül 7 egy már meglévő franchise-ba csatlakozik, 8 pedig újonnan mutatkozik be. Utóbbiak közül az Alan Wake-et és a Max Payne-t jegyző Remedy alkotása, a Quantum Break, illetve a Turn 10-féle Forza Motorsport 5 is igen csábító. Ezekről az E3-on tudhatunk meg többet. De mi többre vágyunk...
Egyelőre ezen gondolatok kavarognak a fejünkben az Xbox One-nal kapcsolatban, de valószínűleg nem vagyunk egyedül. Ti mit gondoltok?