Megfelelő komponensekre lesz szükséged a PC rejtett erejének előcsalogatásához. A tuningra tervezett alaplap mellé vízhűtés dukál, amelyből mostantól ROG-osat is beszerezhetsz, ráadásul olyat, amilyet eddig nem hordott hátán a föld. Cikkünkben megmutatjuk, miként építs tökéletes CPU-hűtést, mire kell figyelned, amikor kiválasztod a komponenseket, különösképp az alaplapot és a hűtést.
Vasból várat
Annak, aki az alsó polcról épít "költséghatékony" számítógépet, sok kellemetlenségre kell felkészülnie, továbbá le kell mondania arról az álmáról, hogy bármiféle extra teljesítményt ki tudjon csikarni a gépéből. De nem is kell rögtön a tuning mesés és színes világába repülnie, elég, ha egy csendes, stabil és évekig megbízható PC előtt szeretné munkaidejét és játékóráit eltölteni. Egy ilyen vashoz márpedig elengedhetetlen a megfelelő minőségű konfiguráció, és ha már valaki gépet épít, egy stílusos vízhűtést is választhat, ami számtalan előnnyel jár.
Már a középkategóriás alaplapoknál megtapasztalhatod, hogy a PC hűtése egészen komoly, szervezett és profi is lehet, ahol a gépben lévő összes ventilátort az alaplap vezérli (Q-Fan Control), ráadásul teszi mindezt abszolút dinamikusan, vagyis csak akkor pörgeti fel a lapátokat, ha tényleg szükség van az extra hűtésre, máskülönben a cél a minél csendesebb PC. A zajmentes működés pedig nem feltétlenül jelenti azt, hogy a hűtés épphogy elegendő, illetve ma már azt sem, hogy a tuning ki van zárva. Merthogy a legtöbb, mai processzorból ki lehet csikarni plusz 10-30 százaléknyi extra teljesítményt, ha pedig jól megtervezed géped hűtését, a zajszintben mindez nem is fog jelentkezni. Ehhez azonban már elengedhetetlen a folyadékkal működő, zártrendszerű processzorhűtő, amely egyszerre csendes és hatékony. Többféle változat közül választhatsz a kicsi és olcsó modellektől egészen az óriási, extrém tuningra is kapható monstrumokig. És ha már ennyit áldoztál számítógéped belsejére, érthető, hogy nem szeretnéd elrejteni azt a kíváncsi szemek elől - nos, jó hírünk van számodra: a modern vízhűtések látványból is csillagos ötösre vizsgáznak.
Alapos alapozás
A folyadék segítségül hívása a hűtésben nem új keletű. A PC-ben ez nagyon hatékony megoldás, és felépítését tekintve nem túl bonyolult szerkezet. A processzoron egy kisebb blokk található, amelyet jellemzően rézből készítenek. Ezen halad át a szivattyú által keringetett lehűtött folyadék, amely felmelegedve a radiátorba kerül; ez pont úgy néz ki, mint egy fűtőtest, csak éppen a melegítés helyett az ellenkezőjét várjuk tőle: a rengeteg, ventilátorokkal hűtött lamella hatalmas felületet kínál arra, hogy a hő könnyedén távozhasson, ezáltal a lehűtött folyadék ismét visszakerülhet a processzorra szerelt blokkba. Az egyes alkotóelemeket csövek kötik össze egymással, arra kell csupán vigyáznod, hogy ezek még véletlenül se törjenek meg, máskülönben az áramlás megszakad, a gép pedig lefagy.
A vízhűtés előnyei között tehát megtalálható a szuper hatékonyság, a csendes üzem és a jó méretezhetőség, ahogy a dizájn miatt is érdemes megfontolni ezt a megoldást, de mielőtt ezt megtennéd, essen szó a buktatókról is. Mert mit sem ér egy modern és drága folyadékhűtő-rendszer, ha nem lehet megfelelő vezérlést hozzátenni - például ha közvetlenül a tápegység MOLEX-csatlakozójáról hajtod meg a ventilátorokat és a pumpát. Utóbbi, vagyis a keringetőszivattyú kényes egység, ráadásul más vezérlést igényel, mint egy átlagos ventilátor. Ilyenkor jön kapóra az olyan alaplap, amelyre speciálisan ehhez a komponenshez készült csatlakozót szereltek. A BIOS-ban található vagy a Windows alatt használható vezérlőprogramban ehhez külön sémát állíthatsz be, így igazítva tökéletesen a rendszeredhez a hűtés kapacitását. A legtöbb ROG alaplapon ez a W-PUMP érintkezősor, és már kompakt, gyárilag előre szerelt hűtésekhez is hasznos lehet, ám akkor veszed hasznát igazán, ha külön elemekből felépített, komplett vízhűtésben gondolkodsz. Ilyenkor nem csupán a processzort, de a videokártyát, az alaplapi bordákat, sőt akár a tápegységet is egyetlen, jól megtervezett vízhűtéses rendszer tartja hűvösen.
Asus ROG Ryuo
Gaming PC, tuning, dizájn - az Asus Republic of Gamersnek itt a helye. A ROG-mérnökcsapat már rengetegszer bizonyította, hogy ha valamit igazán komolyan vesz, akkor nem csupán egy jó termék születik, de akár a kategóriát is forradalmasíthatja. A vízhűtéseik célkitűzése sem szerényebb, és hogy ez minél könnyebben menjen, mindjárt egy ötfős családdal nyitott az Asus ROG. A nyár elején megjelent vízhűtést két változatra osztották: készült egy kompakt, kisebb házakba is könnyen beszerelhető Ryuo és egy nagyobb, extrém teljesítményű Ryujin modell is.
Ahogy nagyobb testvére, úgy a ROG Ryuo is kompakt vízhűtéses rendszer, vagyis a felszerelés nem sokkal bonyolultabb, mint egy léghűtéses toronyé - nekünk a folyadékkal, nyomással, a csövek rögzítésével nem kell bajlódnunk. A CPU-blokk elegáns, miniatűr hengeres formát kapott, amely magán viseli a ROG fő dizájnjeleit, illetve a CPU-hoz közelebbi részen egy kilenczónás RGB LED-gyűrűt. Ez természetesen Aura Sync-kompatibilis, így szabadon címezhető, programozható, valamint szinkronizálható az alaplap és egyéb Aura Sync-es eszközök világításával.
Ebben a hengeres, az Asetektől licencelt maggal közös házban bújik meg az egyedi, csendes alumíniumszivattyú is, amely a 120 vagy 240 mm-es radiátor felé továbbítja a felforrósodott folyadékot. A szabványos méretű, fekete radiátort egyedi fejlesztésű, a ROG videokártyákról és a Thor tápegységből ismert Wing-Blade kialakítású ventilátorok hűtik, amelyek átlagos zajszint mellett is tekintélyes mennyiségű levegőt képesek szállítani.
A Ryuo már emiatt is figyelemreméltó hűtőrendszer, a ROG-csapat azonban semmit sem bízott a véletlenre, és a CPU-blokk tetejére egy LiveDash OLED-kijelzőt is szerelt. Ilyenre eddig nem volt példa; egy üveg vagy plexi oldallapos házban hatalmasat dob a látványon az apró képernyő, amely ráadásul nem is teljesen haszontalan. A színes képek mellett tetszőleges animációkat is feltölthetsz Windows alól az 1,77 col átlójú kijelzőre, de választhatod a rendszer-monitorozást is. Utóbbi esetben számítógéped fontosabb működési paramétereit (például az egyes hőmérsékleteket, feszültségszinteket, órajeleket) láthatod a kijelzőn. Az sem baj, ha valaki nem éppen egy animgiffel szeretné feldobni PC-jének dizájnját (bár mi már alig várjuk, hogy ezt megtehessük), a jól ismert ROG-logó is roppant jól mutat az RGB gyűrűs, fekete CPU-blokkon.
Asus ROG Ryujin
Léteznek olyan miniszámítógépek, amelyek akkorák, mint a Ryujin CPU-blokkja, ez azonban nem pazarlás, itt is szükség van minden köbcentiméterre, hogy az extrém tuningra is elegendő kapacitást nyújtson az Asus ROG prémium folyadékhűtése. A szögletes blokkról természetesen nem maradt le az Aura Sync-kompatibilis világítás, illetve a Ryuónál bemutatott, 1,77 colos LiveDash OLED-kijelzőt is megkapod.
A nagy méret oka alapvetően a jócskán túlméretezett szivattyú, a Ryujin ugyanis 240 és 360 mm-es radiátorral is választható. És hogy a tuning semmiképp se a hűtésen múljon, a blokkban elrejtettek egy ventilátort, miáltal hidegen tarthatják a CPU-foglalat körül elhelyezett, melegedésre hajlamos feszültségszabályzó áramköröket is. E megoldás hallatán ne kapjon senki sem a fejéhez, mondván, ezzel búcsút inthet a csendnek - a mérnökök a legfelső polcról választottak, méghozzá egy 60 mm-es, Noctua iPPC-2000-es, ipari minőségi szintű, PWM-es ventilátort. Ez nem csupán kimagasló hatékonyságú, de csendes is, és még a legádázabb tuning során is hűvösen tartja a processzor körülötti területeket.
Hűtés stílusosan
Mostantól akkor sem kell alternatívák után nézned, ha dizájnos és hatékony hűtést keresel Asus ROG gépedbe. A ROG Ryuo és Ryujin modellek prémium komponensekből épülnek fel, éppen ezért csendesek, és jól bírják a vad tuningot is, miközben dizájnjuk is a ROG-tól elvárhatóan lebilincselő.