Az Activision Blizzard Microsoft általi bekebelezése után egy újabb komoly üzlet rendezi át a gaming világ erőviszonyait: a szaúd-arábiai állami befektetési alap (Public Investment Fund - PIF) tulajdonában lévő Savy Gaming Group (SGG) 1,5 milliárd dollárért felvásárolja az egyik legnagyobb e-sport-szervezőt, a német ESL Gaminget, további 500 millió dollárért pedig a brit rivális FACEIT-et.
A két szervezet a jövőben egyetlen vállalat, az ESL FACEIT Group szárnyai alatt egyesül, az e-sportolók így a tervek szerint egyetlen platformon juthatnak el az amatőr szinttől a profi arénás összecsapásokig. Az üzletben érintett brandek, vagyis az ESL, a FACEIT, a DreamHack, az ESEA és a Badlion viszont elvileg ezek után is önállóan tevékenykedhetnek az új entitáson belül.
Az eddig a svéd Modern Times Group által birtokolt ESL a világ legrégebbi e-sport-szervezője, és olyan programokról ismert, mint a CS:GO és a Dota 2 ESL One eseményei, az ESL Pro Tour vagy az Intel Extreme Masters tornák. A londoni székhelyű FACEIT pedig kisebb léptékben ugyan, de szintén kiveszi a részét a CS:GO, Dota2, League of Legends és egyéb versenyek szervezéséből.
A Savy Gaming Groupot teljes egészében birtokló szaúd-arábiai állami befektetési alap a világ leggazdagabb alapítványai között van, több mint 500 milliárd dollár értékű vagyonnal (érzékeltetésként: Elon Musk és Jeff Bezos együtt is "csak" 422 milliárd dollárt tudnának bedobni). A PIF fontos eszköz az olajfüggő monarchia gazdaságának diverzifikálására, nyugaton azonban gyanakodva figyelik a szaúdiak bevásárlásait.
Videótesztek, magyarázók, érdekességek, beszélgetések, livestreamek, végigjátszások, magyar feliratos előzetesek.
Nemrég az angol labdarúgóklub, a Newcastle United került az alap birtokába, amivel egy csapásra ez lett a világ leggazdagabb klubja. Ahogy azt az üzletet, úgy várhatóan az ESL és a FACEIT bekebelezését is rengeteg kritika kíséri majd, a Twitteren már meg is jelentek az első aggódó hangok.
A Rainbow Six kommentátor Caliber Jacob például arról posztolt, hogy ugyan érdekesnek tartja a két nagy szervezet egyesülésében rejlő lehetőségeket, de ha ezzel az e-sportba is beszivárognak az iszlám törvénykezést alkalmazó szaúdi állam melegellenes nézetei, akkor nem éri meg a dolog.
I'm interested in the possibilities of the FACEIT/ESL merger for what it can bring to the gaming space.
— Jacob (@CaliberJacob) January 24, 2022
But if that advancement means esports then starts regressing in LGBTQ+ inclusivity because Saudi values don't line up with Western ones, then it's absolutely not worth it.
Erre azonban kevés az esély, a monarchia ugyanis haszon reményében önti a pénzt ezekbe az üzletekbe, amivel teljesen ellentétes lenne egy diszkriminációs botrány. A tervek szerint a felvásárlás valamikor 2022 második negyedévében fejeződik be.