Mit érdemes megnézni, ha játékhoz vennél tévét?

|

LED, OLED vagy LCD? Kell a 4K, vagy a Full HD is elég? Mire kell figyelni csatlakozók tekintetében? Elmondjuk.

Miközben a hagyományos, kábles adások népszerűsége folyamatosan csökken, a tévék nem tűnnek el a nappalikból, csak másképp használjuk őket, mint néhány évvel ezelőtt. Számos médiaalkalmazás gyárilag elérhető, az új LG tévék hamarosan a Google Stadiát és a GeForce Now-t is támogatni fogják, így már játékkonzol sem feltétlenül kell, hogy a legújabb játékokat magas minőségben játszhassuk.

Nem könnyű feladat kiválasztani a számunkra leginkább optimális tévét, repkednek a rövidítések, a rejtélyes nevű funkciók. Most megpróbálunk segíteni a választásban és az eligazodásban.

OLED, LED vagy LCD - milyen panel legyen?

Jellemzően ez a három paneltípus (illetve a Samsung tévék esetében a QLED) jelenik meg a tévéknél, és nem mindegy, melyik mellett döntünk. Természetesen mindegyiknek megvan az előnye és hátránya.

Az OLED egyik nagy előnye a gyönyörű kontraszt, de ugyancsak sokat számít az alacsony válaszidő, és a nagy betekintési szög. Elvileg hajlamos beégni, mint a régi plazma tévék, de a legtöbb gyártó már alkalmaz valamilyen megoldást ennek kiküszöbölésére. Hátrány lehet a viszonylag magas ár, de ezért cserébe kiváló képminőséget kapunk.

A megfizethetőbb LED-es tévék fényerő, kontraszt és energiatakarékosság szempontjából kiemelkedőek, játékra is kiválóan alkalmasak, mégsem kell több százezret kiadnunk értük. A QLED-es megjelenítők is a LED-esekhez hasonlító technológiát használnak, de sokszor szebb képet adnak, mint az OLED-esek, és kevesebbet fogyasztanak. Említést érdemelnek még a microLED-es TV-k, de kell még néhány év, mire azokból látható méretű kínálat lesz, elfogadható áron.

A harmadik kategória az LCD tévéké. A technológia maga régről lehet ismerős, és bizonyos területeken el is marad az OLED-től vagy a LED-től, viszont vannak olyan LCD tévék, amik ár-érték arányban ma is versenyképesek. Ezt csak akkor ajánljuk, ha nagyon szűk a keret, de még így is lehet spórolni egy kicsivel többet egy LED-es készülékre.

Mit nézzünk, ha játékhoz keresünk tévét?

Először is el kell döntenünk, hogyan akarunk játszani - jellemző, hogy aki tévén játszana, konzolt választ. Ezek többsége támogatja a 4K-s felbontást, és bár az 1080p-hez képest nem annyira látványos az ugrás, mint a 720p és az 1080p (avagy a HD és a Full HD) között, azért látszik, hogy a 4K-ban futó játékok szebbek, részletgazdagabbak. Az Xbox Series S esetében 1440p a maximum, de akkor is érdemes már 4K-s megjelenítőt választani, mert ha most rögtön nem is használjuk ki, később hálásak leszünk azért, hogy emellett döntöttünk. Gyakran hallhatjuk a HDR kifejezést is - az ezt támogató tévéken szebb színeket, sötétebb feketéket láthatunk, szintén ajánlott számításba venni, és lehetőleg olyan megjelenítőt keresni, ami HDR10+-os.

Ha elsősorban játékra használnánk, fontos megnézni, milyen az input lag, avagy a válaszidő. Minél alacsonyabb, annál jobb, hiszen annál rövidebb idő alatt lesz a gombnyomásból cselekvés, és ez főleg az online, kompetitív játékoknál nagyon fontos. A legtöbb tévénél egyébként a Játék mód segít, de érdemes ezzel kísérletezni, mert az olcsóbb modellek esetében akár még ronthat is az alap helyzeten.

Ami a csatlakozókat illeti, alapvetően bármilyen megjelenítő megteszi, amin van HDMI, de aki teheti, olyan kijelzőt keressen, mely már a HDMI 2.1-et is támogatja, ennek segítségével ugyanis Xbox Series X-en és PlayStation 5-ön akár 120 fps-sel is játszhatunk a korábbi szabványok által engedélyezett 60 helyett, és így egy sokkal folytonosabb, simább képet láthatunk. Ez viszont még nagyon új, a top kategóriában találkozhatunk vele elsősorban

Ha a 4K felbontás, az alacsony input lag, és a HDR támogatás megvan, illetve támogatottak az olyan alkalmazások, mint a Netflix, a Spotify vagy az HBO GO, nehezen lőhetünk mellé. Nézzetek szét az eMAG oldalán található széles TV kínálatban, válasszátok ki, ami nektek szimpatikus, aztán mélyüljetek el valami izgalmas kalandban!

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)