Az E3 minden évben a játékvilág legizgalmasabb rendezvénye, melynek során rengeteg új bejelentésre, bemutatóra sor kerül. Ami viszont még izgalmasabb, azok a rendezvényt megelőző, kvázi megnyitó előadások, melyek során az Electronic Arts és a Ubisoft saját újdonságait mutatja be, a Microsoft és a Sony pedig saját játékai mellett lehetőséget ad azoknak is, akik csak egy-egy címről szeretnének pár szóban mesélni. Idén legelső alkalommal a Bethesda is csatlakozik, aki június 14-én, két nappal a hivatalos kapunyitás előtt egy nagyszabású eseményt tart Hollywoodban. Mivel valószínűleg nem fél óra miatt csődítenek oda számos újságírót és néhány rajongót, nagy bejelentésekre számítunk; most összeszedtünk mindent, amire akár egy kis esélyt is látunk.
Ami biztos
Valójában amíg a Bethesda nem tesz közzé egy listát, vagy legalább egy apró infómorzsát nem szór el, addig semmit nem tudhatunk biztosra, de két játék szereplésére nagyobb az esély, mint arra, hogy idén kettőnél több Assassin's Creedet kapunk. Az egyik az id Software berkeiben gőzerővel készülő DOOM, melynek első előzetesét a 2014-es E3-on mutatták be. Júliusban, a QuakeConon aztán csak a résztvevőknek vetítették le az első gameplayt, amit mi még azóta sem láthattunk. A játék állítólag olyan újdonságokat hoz, mint az ökölharc, vagy az, hogy letéphetjük ellenfeleink karját, hogy alkalomadtán azzal nyissunk ajtókat. Ennél persze sokkal több rejlik benne, az előadás pedig tökéletes lenne arra, hogy végre a nagyközönség is megismerje, milyen irányba kívánja terelni a csapat a sorozat folyamát, és megtudjuk, mikor indul a béta – a Wolfenstein: The New Order előrendelői már egyre türelmetlenebbek.
A másik biztos résztvevő a tavaly májusban leleplezett, PC-exkluzív, free-to-play BattleCry. Bejelentése óta egyetlen egyszer, novemberben hallottunk róla, akkor annyit ígértek, hogy idén indul a béta, és megmutatták a játékmenetet egy-két videón. Azóta csend. Nagyon sok új infóra nem számítunk, amit a kasztokról tudni lehet, azt nagyvonalakban már tudjuk, legfeljebb további részletek, új játékmódok jöhetnek, illetve a pályákat mutathatják be. Aztán lehet, hogy meglepődünk, és olyat mondanak, amitől minden mást félreteszünk.
Amire számítunk
A Bethesda egyetlen bejelentéssel is boldoggá tehetné a feltüzelt játékosközösséget, bár a DOOM miatt azért már így is elég izgatottak vagyunk. Sokan semmire nem vágynak jobban, mint a Fallout 4-re, amivel tavalyelőtt egy rajongó jól megszivatott minket, de azért lehet, hogy az időzítése nem volt véletlen. Eddig csak apró utalások voltak a projekt létezésére, a kiadó állandóan tagadta, hogy bármi kapcsolódót készülne bejelenteni (vagy egyáltalán bármit), ráadásul állítólag épp folyik a korábban elvileg megszűnt viszály az eredeti jogtulajdonos Interplay és a Bethesda között, úgyhogy lehet, hogy a Fallout 4-ből végül tényleg semmi nem lesz. Mindenesetre közel öt éve, a New Vegas óta nem jött új rész, úgyhogy már bőven időszerű lenne bejelenteni.
Mostanában nem hallottunk róla, de 2014 eleje-közepe táján sokszor szó esett a Dishonored 2-ről is. A pletykák először egy E3 2014-es bejelentésről szóltak, amit egy kiszivárgott kép miatt gondolhattunk reálisnak, majd kicsivel később további infók jöttek. Végül, mint tudjuk, ebből sem lett semmi, de a közzétett (az iménti linken látható) diasor/fact sheet szerint a megjelenést eleve 2016-ra tervezték, úgyhogy egy idei bejelentés illene a képbe.
Ha a The Elder Scrolls Online-nal komoly terveik vannak, akkor lassan érik egy kiegészítő bejelentése is, bár az csak mérsékelten, optimistán nézve bíztató, hogy a játék épp most vált át a havidíjas rendszerről a Guild Wars 2-nél működő buy to play rendszerre. Azért ha nem hagyják veszni, lehet még jövője, reméljük a váltás fellendülést hoz.
Amit szeretnénk
Még ha nem is látunk rá olyan sok esélyt, mint a Fallout 4-re vagy a Dishonored 2-re, egy The Elder Scrolls V: Skyrim HD kiadást azért bevenne a gyomrunk. A játék konzolokon eleve nem volt olyan nagyon szép (félreértés ne essék, ez az élményből mit sem von le), de PC-n a moddereknek hála láttuk, mit lehet kihozni a motorból, úgyhogy egy Xbox One-os és PlayStation 4-es Remastered csomag, benne minden DLC-vel, megnövelt felbontással és egyéb cukrozásokkal simán jöhetne (meg akkor már egy PC-s is, na). Ha esetleg a cég inkább hátrahagyná a Skyrimet és újba fogna, nagy duzzogva mi is hajlandóak lennénk továbblépni egy The Elder Scrolls VI felé, ami végülis szintén nem esélytelen, hiszen a Morrowind és Oblivion megjelenése között négy, az Oblivion és a Skyrim között pedig öt év telt el. Hátha most megint gyorsítanak a tempón, és négy évvel az ötödik rész után jöhet a következő TES.
Mivel az előző zseniális volt, szívesen fogadnánk egy Wolfenstein: The New Order folytatást. Vagy ha nem is folytatást, egy teljesen új részt, nem várjuk el, hogy minden áron szoros kapcsolat legyen a kettő között, bár ez a „szörnyek helyett náci robotok” téma mintha egy kicsit most jobban betalált volna. Vagy csak maga a vérfrissítés. Ezzel kapcsolatban egy kicsit szkeptikusak vagyunk, nem biztos, hogy máris eljött a folytatás ideje, de mondjuk egy idei bejelentésben és jövő évi megjelenésben kiegyezhetünk.
Ami jó eséllyel nem lesz
Ha már sorravettük a Bethesda összes nagyobb franchise-át, érdemes pár szót szólni a maradék kettőről. Az egyik a 2011-es RAGE, melynek világa eleve úgy van kidolgozva, hogy nem lenne nehéz folytatni, ráadásul a zömmel pozitív értékelések után is abszolút volna értelme. Tervekről ugyan hallottunk, de 2013-ban az anyacég, a ZeniMax Media leállított minden Rage 2-vel kapcsolatos fejlesztést, hogy mindenkit a DOOM-hoz csoportosíthasson, úgyhogy ha most (és még egy jó darabig) a DOOM-é minden figyelem, a Rage 2 idei bejelentése gyakorlatilag esélytelen.
Egyetlen franchise maradt hátra, ami nem más, mint a tavaly októberben debütált The Evil Within. Az E3 2015 idején nyolc hónapra leszünk a megjelenéstől, a ZeniMax és a Bethesda pedig nem arról híres, hogy ilyen gyorsan préselné ki fejlesztőcsapataiból a folytatásokat. A játék ugyan hagyott néhány megválaszolatlan kérdést, de a válaszra még tudunk várni, Shinji Mikamitól ráadásul inkább egy Resident Evil 7-et várnánk, az időszerűbb lenne.
Mi jöhet még?
A fentieknek már csak a fele is elég lenne, hogy egy terjedelmében a többi E3-as előadáshoz hasonló show-t megtöltsön, de abban is biztosak lehetünk, hogy az említett esélyesek közül legfeljebb 1-2 fog tényleg szerepelni az eseményen. Az is megeshet, hogy valami rég félretett franchise tér vissza (Wet 2? Brink 2? Neadjisten Rogue Warrior 2?), vagy egy teljesen újat kapunk. Nagy elvárásaink vannak, és már akkor sem leszünk szomorúak, ha legalább a DOOM-ot elhozzák, de azért mégis izgulunk, hogy mi lehet még a terveik között. Szerintetek?