The Talos Principle 2
Remekül sikerült, de pont úgy, mint a 2014-es első felvonás, úgy érezzük, hogy a folytatás sem kapta meg azt a figyelmet, amit érdemelt volna. A The Talos Principle 2 ugyanis nem távolodott el az elődje által kikövezett alapoktól, hiszen ismételten egy elképesztően kreatív és csavaros játék lett. A Croteam csapata által erős filozófiai háttérrel és gondolatisággal megalkotott, rejtvényeken és feladványokon alapuló kaland ugyanis továbbra is a kategóriájának az egyik legjobbja. Kezdve a bámulatosan kidolgozott és megalkotott világától, a néha teljesen elborult fejtörőitől, egészen azokig a játék által felvázolt és feszegetett morális kérdésekig, amiket leginkább a Detroit Become Human gondolatiságához tudnánk hasonlítani.
A The Talos Principle 2 tehát nem csak játékmenetében, de minden tekintetben nagyobb és jobb lett az elődjénél. Ha játszottál az első résszel, akkor nem is kérdés, imádni fogod a folytatást is, azonban ha új játékosként vágnál bele a rejtvényfejtésbe, akkor érdemes lehet előtte felzárkóznod a korábbi történésekkel, hiszen néhol még azok ismeretében is nehézkes lesz lekövetni a The Talos Principle 2 szövevényes történetét.
Jusant
A 2023-as év egyik könnyen feledésbe merülő alkotása lehet az október végén megjelent Jusant, amiben az elsőszámú célunkként egy igen méretes szikla meghódítása a feladatunk. A Don't Nod csapata persze nem találta fel a spanyolviaszt, de olyan kreatív módon ötvözte a már jól működő és ehhez kapcsolódó bejáratott mechanikákat, amiknek köszönhetően most egy igazán egyedi mászószimulátort tudhatnak a portfoliójukban. A Jusant azonban sokkal több, mint egy egyszerű szimulátor, ugyanis a hatékony menetelés során pont ugyanannyira fontosak lesznek a puzzle-fejtő skilljeink is, mint a mászáshoz kapcsolódó képességeink. Érdemes folyamatos figyelemmel lenni és kémlelni a környezetünket, ugyanis könnyen lehet, hogy az eredetileg elgondolt útvonal közel sem lesz járható.
Bár a biztosítókötélnek hála ugyan véglegesen elpatkolni nem tudunk, a gyakori hibázások könnyen visszavethetik a haladásunk ütemét, így érdemes kétszer is meggondolni, hogy merre pakolgatjuk a mancsainkat. Nem csak az egyedi játékmenet, hanem a fülbemászó, háttérben megbúvó dallamok is az élmény szerves részét képezik, de mindezek mellett még a környezetünk és az abban fellelhető jegyzetek is a történetmesélés elengedhetetlen elemei. Amennyiben adnátok neki egy próbát, Game Pass előfizetéssel ezt ingyen és bérmentve tehetitek meg.
Remnant 2
Bár léptékét tekintve némileg kilóghat a listánkról a Remnant 2, ennek ellenére mégis úgy érezzük, hogy több figyelmet érdemelt volna a Gunfire Games 2023-as alkotása. A souls elemekkel erősen átitatott, posztapokaliptikus környezetben játszódó shooter méltó folytatásául szolgált a 2019-es Remnant From The Ashesnek, viszont a fejlesztők ügyeltek arra, hogy még az itt történtek ismeretének a hiányában is bekapcsolódhassanak az új érkezők. A távolsági harc és a hardcore souls játékokhoz képest sokkal kevésbé büntető ellenfelek továbbra is egy jóval játékosbarátabb köntösbe burkolják a kalandot, ami minden szempontból egy elődjénél nagyobb és jobb játékká nőtte ki magát. Kezdve a látványvilággal, egészen azokig az átgondoltabb és kidolgozotabb mechanikákig, amik még élvezetesebbé teszik az első felvonásnál.
Persze ami korábban működött, abba itt sem piszkáltak bele különösebben. Továbbra is találkozhatunk majd procedurálisan generált biomokkal, amik a haladásunktól és a kasztválasztásunktól függően most még a játék cselekményébe is belekavarhatnak majd. Ezeknek hála azonban nem csak ügyességre, de egy nagy adag szerencsére is szükségünk lesz a felfedezés és a hadakozás során egyaránt, hiszen a pályák mellett sok esetben mind a lootok, mind a bossok véletlenszerűen generáltak. Ha szeretnéd, akár két társaddal karöltve is neki vághatsz az ellenség irtásának, így ha egy különleges, néhol kihívásokkal teli darabot keresel a közös lövöldözésre, akkor érdemes lehet adnod egy próbát a Remnant 2-nek.
Oxenfree 2: Lost Signals
Egy újabb folytatásként üdvözölhetjük a listánkon a Night School Studio csapata által fejlesztett, Oxenfree 2: Lost Signals névre keresztelt, rejtélyes és misztikus köntösbe burkolt, oldalnézetes kalandjátékot. Jó pár év telt el az első felvonás óta, ami hamar az indie szféra egyik kiemelkedő darabjává avanzsálódott, így nem is volt kérdés: jöhetett a folytatás. Időközben azonban a Netflix videojátékos ambíciónak eredményeképpen bekebelezésre került az ezt fejlesztő csapat, így a 2023-as felvonás már a szolgáltató közreműködésével jelenhetett meg. A második részben már egy új helyszínen, Camena szigetén járunk, melynek felfedezése során jó néhány szereplő keresztezi majd az utunkat. Velük szóváltásba elegyedve és a nyomok feltárásával göngyölíthetjük fel a történetszálakat, szellemekkel és hátborzongató atmoszférával kísérve. A játék koncepciójában és hangulatában is erősen hajaz a Stranger Thingsben látottakra, hiszen ahhoz hasonlóan, az Oxenfree 2-ben is egy igen furcsa anomáliával találják szembe magunkat a főhőseink, aminek a hátterében a természetfeletti erők szorgoskodnak.
Egyébként a játék (és egyben a stúdió) erőssége továbbra is a párbeszédek mentén érhető tetten, amik a folytatásban is a minőségi munkáról árulkodnak. Nincs hiány azonban a fejtörőkből és a többfelé nyíló, elágazó utakból sem, amik elsősorban a felfedezést hívatottak színesebbé tenni.
Ha netalántán aktív Netflix-előfizetéssel rendelkezel, akkor ingyen és bérmentve férhetsz hozzá az első, és a második felvonásához is, amit a mobilos alkalmazáson keresztül tudsz elérni, majd az adott áruházból telepíteni. A Lost Signals történetének teljes megértéséhez ajánlott lehet az első felvonással kezdeni, ami nagyjából 3-4, míg a folytatás 5-6 órát vesz igénybe, így a rövidebb játékokat kedvelőknek is egy ideális választás lehet.
Cocoon
Egy "világokon belüli világokat" átívelő kalandra invitál a Limbo és az Inside játékok kreatívjának legutóbbi, csavaros játéka, a Cocoon. A rejtvényes jellegéből persze sejthető, hogy első körben nem mindenkinek nyeri majd el a tetszését az Annapurna gondozásában kiadott játék, amin az sem fog segíteni, hogy a Cocoon már a kezdetekor is elengedi a játékosok kezét, és a már jól megszokott formulától eltérően teljesen rájuk bízza az organikus, életteli világ felfedezését. Két rejtvényfejtés között számos ügyességi résszel, de még jó néhány bossharccal is találkozunk majd.
Egyébként a fejtörőktől sem kell különösebben megijedni, a remek játékdizájnnak köszönhetően ezek sokkal inkább érződnek majd kreatívnak, mintsem frusztrálónak, így a kezdetben elsajátított mechanikák megértése után nem kell majd órákig szenvednünk velük. A "világ a világban" koncepció már alapból is egy érdekes adalék lehet az erre fogékonyak számára, de a rövid, nagyjából 3-4 órás hossza, és a Game Pass-es jelenléte mellett erősen ajánlott a kipróbálása, nem csak az indie-k szerelmeseinek.
Persze sok minden elférne még a listán, de a mi gyűjtésünk most itt véget ért. Azonban nagyon kíváncsiak vagyunk arra, hogy ti még mikkel egészítenétek ki a felsorolást. Ezeket mindenképpen írjátok meg kommentben, míg időközben a listán szereplő címeknek pedig bátran adjatok egy próbát!