Arról valószínűleg sokan hallottatok, hogy a parlament hétfőn módosította az alaptörvényt, amiben több, a tudomány jelenlegi állása szerint sem helytálló (HVG) megállapítás mellett a gyermekvédelem nevében a gyülekezési jogot is korlátozták. Erről sokan és sokféleképpen beszéltek, de abban mindenki megegyezett, hogy ez a módosítás az LMBTQ közösség ellehetetlenítése felé tett sokadik lépés.
Annak ellenére, hogy az utóbbi években az ország egyre inkább a jobboldali szélsőségek felé sodródik, továbbra is az eredendően balos Hollywood európai főhadiszállása vagyunk. A nagyon kedvező adók miatt olyan szuperprodukciók forogtak nálunk mostanában, mint a Dűne második része, a Szegény párák vagy éppen A brutalista, de a magyar szakemberek aggódnak, hogy a politikai klíma miatt csökkenni fog a kereslet.
A világ egyik része aggódva nézi, hogy mi történik Európa szívétől egy kicsit keletebbre, ahogy 2021-ben is aggódva nézték, amikor az első homofób törvényt elfogadták a magyar parlamentben, de akkor összesen annyi történt, hogy az HBO egy kemény nyilatkozatban ítélte el a dolgot. Magyarország továbbra is a legnépszerűbb európai forgatási helyszín.
Hollywood hallgat
Bár a színészek nagy része hangosan áll ki az LMBTQ közösség és általánosan az emberi jogok mellett, a stúdiókra ez kevésbé jellemző. Mármint tettekben. Az biztos, hogy filmgyártás borzasztóan költséges - és folyamatosan drágul - ezért sokan nem is engedhetik meg maguknak, hogy markáns elvek mentén válasszanak forgatási helyszíneket, főleg, ha Magyarországon ilyen kedvező anyagi környezetben dolgozhatnak.
Az egyes források szerint 30%-os adó-visszatérítés nem tesz jót a gerinc fejlődésének, és a Varietynek nyilatkozó független stúdióvezető szerint addig senki egy lépést sem fog tenni, amíg több neves rendező vagy színész ki nem áll a nyilvánosság elé és ki nem jelenti, hogy nem hajlandó Magyarországon forgatni. A stúdiók morális dilemmáját a jelenlegi amerikai vezetés is megnehezíti megkönnyíti, hiszen a Trump-érában már ajánlat szinten sem jelenik meg, hogy érzékenyek legyenek társadalmi kérdésekben.
"Georgia és Észak-Karolina is konzervatív törvényekkel működik, mégis rengeteg produkció forog ott. Már most is látni, ahogy a médiavállalatok behódolnak a Trump-adminisztrációnak. Nem hiszem, hogy pont Magyarország miatt fognak hirtelen újra erkölcsi bátorságot felfedezni magukban."
- mondta a neve elhallgatását kérő stúdióvezető. A Variety felvette a kapcsolatot a magyar filmügyi biztossal, Káel Csabával is és arról érdeklődtek, hogy a magyarországi forgatások során mire számíthatnak az LMBTQ közösségbe tartozó stábtagok.
"Az Országgyűlés által elfogadott alkotmánymódosítás a gyermekvédelemről szól, az ebből fakadó intézkedések nem érintik a magyar filmipart, illetve a hazánkban forgató stábok munkáját."
- válaszolta Káel, majd a törvénymódosítás hátterének firtatása után hozzátette, hogy filmügyi kormánybiztosként "nem áll módjában kommentálni az alkotmánymódosítás gyermekvédelemmel kapcsolatos aspektusait".
Rengeteg minden készül most is
A cikk írásának időpontjában is sok hollywoodi és nemzetközi film forog az országban, köztük a hidegháborús thriller, a Billion Dollar Spy Russell Crowe főszereplésével, a Ponies című sorozat Emilia Clarke-kal, Ruben Östlund új filmje, The Entertainment System Is Down, amelyben Keanu Reeves és Kirsten Dunst játszik, illetve a Matchbox John Cenával és Jessica Biellel.
Talán a legnagyobb idei projekt a Timothée Chalamet és Zendaya főszereplésével forgó Dűne 3, de a Netflixre gyártott A 3-test probléma, valamint az HBO megrendelésére készülő Dűne: Prófécia második évadait is Magyarországon veszik fel.
Úgynevezett képmutatás
Abból van bőven mindenhol. Sokan úgy érzik, hogy a homoszexuális és pedofil botrányoktól hangos kormánypárt csak propagandaeszközként használja az LMBTQ közösséget, és a gyermekvédelem pajzsa mögé bújva igyekszik gyűlöletkeltéssel felsorakoztatni a konzervatív szavazóbázist. Ez a módszer rendkívül jól működött nekik a múltban, és pár erős hangvételű nemzetközi nyilatkozaton kívül nem ütköztek szignifikáns ellenállásba.
És nagyon úgy látszik, hogy most sem fognak. Hollywoodot látszólag nem érdekli annyira a magyar emberi jogok védelme, hogy bármilyen szankciókat helyezzenek kilátásba vagy nyíltan elítéljék azt, ami az országban történik.
Furcsa lehet ez annak fényében, hogy az összes díjátadót elnyomott emberekért vérző szívű milliárdosok segélykiáltásai töltik ki, de ha valakinek sosem kellett képmutatásért (értitek, kép-mutatás) a szomszédba mennie, az bizony Hollywood.