Ahogy az élet számos más területén, úgy a sakkban is elindultak azok a folyamatok, amelyek célja a nemek közötti egyenlőség megteremtése. Ennek szellemében a FIDE, vagyis a Nemzetközi Sakkszövetség bevezetett egy új mérőszámot, aminek rövidítésén senki sem fog megütközni, aki nem ért vagy beszél legalább alapszinten magyarul. Aki ellenben igen, az nehezen tudja majd megállni röhögés nélkül.
Hangozzék azonban bármennyire is magyarosan a GECI (igen, jól látod, hihetsz a szemednek), valójában a Gender Equality in Chess Index, azaz Nemi Egyenlőség a Sakkban Index rövidítése, és nincs magyar vonatkozása, mint az Élő Árpádról elnevezett Élő-pontszámnak.
Az új index kikalkulálásánál olyan tényezők nyomnak a latba, mint hogy mekkora a nők aránya az igazolt sakkozók között, mekkora az adott ország átlagos férfi értékéhez viszonyítva a női sakkozók Élő-pontszáma, valamint milyen arányban képviselik magukat a lányok a FIDE ifjúsági versenyeire delegált nemzeti csapatokban.
A FIDE már nyilvánosságra is hozta a jelenlegi GECI-rangsort, ezen Magyarország az 50. helyet foglalja el 105-ből 62,62-es értékkel. Nálunk az igazolt sakkozók 14,47 százaléka nő, kiknek átlagos Élő-pontszáma a 88,57 százaléka a férfiak átlagának. A lista élén egyébként Mongólia végzett, míg az utolsón Dánia zárt.