Könnyen elképzelhető, hogy nem sokan emlékeznek a 2009. és 2013. között futó LEGO Games termékvonalra, pedig közel negyven kvázi LEGO társasjáték vagy más szettekhez készült kiegészítő jelent meg ezen címke alatt. Nem arattak nagy sikert, nem is voltak igazán jók, ezért a kezdeményezés végül elhalt.
Tízéves kihagyás után a LEGO most látta elérkezettnek az időt a visszatérésre, de az új korszak első megjelenése, a Monkey Palace már sokkal inkább társasjáték, mint LEGO-készlet. LEGO elemeket használ, de emellett kártyákat is, és felbukkannak benne a hobbiban járatos játékosok számára ismerős mechanikák, mint például a motorépítés. A legózás azonban különlegessé, minden mástól eltérővé teszi.
Itt a majom, hol a majom
Összeállítási útmutató nincs, mivel előre összeraknunk semmit nem kell, elég a klasszikus, zöld alapot elhelyezni, arra négy sarkot rátenni, majd választani egy kartontérképet a négy közül, aminek a játékmenetben majd szerepe lesz. A játékosok kapnak egy-egy táblát, illetve aszerint, hányadikként kerülnek sorra, meghatározott LEGO elemeket, majd indulhat a palota építése.
A cél, hogy boltívekből, téglákból (1x1-es elemek) és oszlopokból (3x1-es elemek) lépcsőt építsünk a talajról indulva. A kezdő mező meghatározza, milyen dekorációt kell majd elhelyeznünk a frissen épített lépcsősor tetején (világoszöld, sötétzöld bambuszlevelet vagy aranyat). Minden frissen beépített boltívelem egy pontot ér, és ha adott dekorációtípusból a miénk van legmagasabban, plusz egy pontot kapunk.
A pontokat aztán 1-6 költségű kártyákra költhetjük, amik azonnali bónuszokat, a végén a győzelemhez szükséges banánpontokat adnak, illetve beépíthetők a motorunkba - minden kör végén aszerint kapunk újabb elemeket, hogy a játékostáblánkon milyen kártyák szerepelnek, azok mennyi elemet adnak. Így minél előrébb járunk a játékmenetben, annál több elemből építkezhetünk, több pontot szerezhetünk egy körben, értékesebb kártyákat vásárolhatunk. Ha viszont a táblánk mind a négy helyén van már kártya, a frissen felvett lappal egy korábbit le kell takarnunk.
A játék akkor ér véget, ha valamely elemtípusból elfogy az összes, ekkor mindenki, aki még az adott fordulóban nem került sorra, lejátssza a körét, majd a pontozás következik.
Szétszedjük, összerakjuk
A Monkey Palace által nyújtott élmény alapja tényleg a legózás: az elemek összepattintgatása, az, hogy bár nem muszáj figyelnünk erre, színesebbé tehetjük a palotát, ha törekszünk arra, hogy ne csatlakoztassunk két egyforma színű elemet. Ellentétben a LEGO szettek összeépítésével, itt a játék végén lebontjuk az építményt, aztán újraépítjük, majd megint szétszedjük, ahányszor csak kedvünk támad játszani.
A pontszerzés módja és a motorépítés szintén jól működik, úgy vittek bele társasjátékos elemeket, hogy nem vált attól túl bonyolulttá a játékmenet. Elsőre nehéz lehet értelmezni a szabályt, hiszen egy kör nyolc lépésből áll, és kilenc lehelyezési feltételt kell figyelembe venni, amikor hozzáépítünk a palotához, de egy-két játék után már összeáll, mit szabad és mit nem, onnantól gördülékennyé válik a játékmenet, és kiderül, hogy sokkal egyszerűbb, mint amennyire elsőre hittük. Aki bonyolítaná, a minden játéknál használt bónuszmajom mellé egy lepkét és egy békát is tehet, amik bizonyos feltételek teljesülése esetén kerülnek egyik-másik játékoshoz, és vagy extra pontokat, vagy pontlevonást eredményeznek.
Jelenleg azt érzem, hogy a végtelenségig el tudnám játszani, mert maga az építgetés is annyira szórakoztat, és boldoggá tesz a végtelen újraépíthetőség és szétszedhetőség gondolata, hogy majdnem mindegy is, hány pontot érek el a végére. Tökéletes első lépés ez a LEGO és a modernkori társasozás vegyítésére, kíváncsian várjuk, mit hoz még a jövő.
Monkey Palace
- Eredeti cím: Monkey Palace
- Tervező: David Gordon (I) & TAM
- Grafika: N/A
- Eredeti kiadó: Dotted Games
- Magyar kiadó: Gémklub
- Játékosszám: 2-4 fő
- Korhatár: 10+
- Időtartam: 45 perc
- Játékszabály: Gémklub.hu