Az utóbbi években több európai jogi kezdeményezést is láthattunk annak érdekében, hogy az egyes fogyasztói jogainkat a digitális javak esetében a lehető leginkább hasonlóan gyakorolhassuk a fizikailag megvásárolt termékekhez. Ebbe beletartozik a vásárlástól való elállás joga is, amit a Nintendo jelenleg még korlátoz, ha digitálisan rendelünk elő náluk játékokat, de nem kizárt, hogy a jövőben ezen változtatniuk kell.
A konzolgyártó eShop platformján eredetileg semmilyen lehetőségünk nem volt rá, hogy, ha meggondoltuk magunkat, valahogyan semmissé tegyük a vásárlást, ez változott meg 2020 szeptemberében.
A tavaly ősszel bevezetett rendszer szerint az előrendelt játékok árát nem kérte el tőlünk azonnal a Nintendo, hanem csak később terhelte meg a kártyánkat, és lehetőséget adott a vásárlás lemondására egészen hét nappal a játék megjelenése előttig.
Ha viszont már egy hétnél kevesebb volt hátra a megjelenés napjáig, megszűnt a vásárlás törlésének lehetősége, illetve az online boltban is csak az "előrendelés és vásárlás" gomb jelent meg az adott cím mellett, ezzel jelezve, hogy már nincs lehetőségünk visszacsinálni a tranzakciót.
Ezt a gyakorlatot nem találták elfogadhatónak európai fogyasztóvédelmi szervezetek, és Norvég Fogyasztói Tanács a Német Fogyasztói Szervezetek Szövetségével (VZBV) karöltve támadta meg a bíróságon a Nintendo eljárásmódját. Ezt a pert elsőfokon a Switch gyártója nyerte, de a vásárlók érdekeit képviselő szervezetek fellebbeztek, másodfokon pedig győztek is.
A döntést a Nintendo beszámolók szerint tudomásul is vette, tehát nem folytatják a pereskedést.
Az ügy, a német fogyasztóvédők által írt összefoglalója szerint a Nintendo arra hivatkozva korlátozta a vásárlók elállási jogát, hogy sokszor a megjelenés előtt előtölthették a kérdéses játékot, tehát teljesítették a szerződés rájuk eső részét. A gyakorlatot vitató fogyasztóvédők ezzel szemben azzal érveltek, hogy a letöltés teljes mértékben haszontalan addig, amíg a megjelenéskor kiadott patch játszhatóvá teszi az adott szoftvert.
A bíróság a két fél meghallgatása után azt tanácsolta a Nintendónak, hogy fogadják el a VZBV indítványát, a cég pedig így is tett.
Arról, hogyan változhat a későbbiekben az ítélet nyomán a Nintendo eShop, még nincs információnk, ahogy az sem egyértelmű, hogy melyik országok számára változik meg a digitális bolt. A bírósági ügy ugyanis csak azért folyt Németországban, mert itt található az európai Nintendo központja, ám a kereset a norvég fogyasztók jogainak sérelme miatt indult.
Viszont mivel Norvégia tagja az Európai Gazdasági Térségnek, nem kizárt, hogy az EU-s országok vásárlói is hasonló kiszolgálásban részesülnek majd.