Az idei év egy történelmi tőzsdebotránnyal indult, amikor januárban a Redditen szerveződő kisbefektetők mesterségesen felpumpálták a gondokkal küszködő videójátékbolt-hálózat, a GameStop (GME) részvényárfolyamát. A spontán szerveződő akción rengeteget buktak az árfolyam gyengülésére fogadó shortolók, köztük a Melvin Capital alapkezelő is.
A redditezők közül viszont sokan és sokat kaszíroztak, ám talán még többen ünnepelték a történteket egyfajta szabadságharcként a Wall Street elitjével szemben. A "forradalmat" végül az fékezte meg, hogy az online tőzsdeappok, elsősorban a mozgalom terepét adó Robinhood korlátozni kezdte a GME kereskedését.
Az események kapcsán azóta is zajlanak a perek és a vizsgálatok, a GameStop viszont összességében jól járt a dologgal, s vezetőségi cserékkel igyekszik megreformálni a működését. A hosszabb távú túléléshez azonban elengedhetetlen a tőkebevonás is, melyet az utóbbi két hónapban kétszer is sikerrel hajtottak végre. Áprilisban 3,5 millió GME-részvényt dobtak piacra, amivel 551 millió dollárra tettek szert, most pedig újabb 5 millió részvény kibocsátásával tolták meg vállalat szekerét.
A művelet ezúttal 1,13 milliárd dollárt hozott a GameStop konyhájára, amit a cég ígérete szerint "általános vállalati célokra, valamint növekedési kezdeményezésekre és az erős mérleg fenntartására" fordítanak majd. A két kibocsátást követően 67,8 millióról 76,3 millióra nőtt a GameStop teljes részvényállománya.
Ami az árfolyamot illeti, a korábbi állapotokhoz képest a GME továbbra is erősnek mondható. A januári botrány kirobbanásakor még 18 dolláron álló papírok a Reddit-offenzíva alatt 483 dolláron tetőztek, jelenleg pedig 220 dollár körül mozog az értékük, ám nem konstans csökkenő a trend, néhány hete például 300 dollárt is átlépték. Ez pedig biztató lehet a fizikai boltokra épülő cégnek, ami egy digitális korban igyekszik megtalálni magát.
Ha esetleg lemaradtál a GameStop és a Reddit-forradalom nem mindennapi sztorijáról, magyarázó videónkkal kényelmesen pótolhatod: