Nem ez az első eset, hogy Kína nem feltétlenül alátámasztott indokra hivatkozva betilt egyet s mást, de a mostani lépésüktől azért mindenki szemöldöke jócskán felszaladt.
A kínai elnök, Xi Jinping ugyanis nemrég elárulta, hogy azért várhatóak megszorítások a videojátékok forgalmazását illetően, mert ő "törődik a gyermekek szemével" és szeretné, ha "fényes jövő állna előttük". Nos, mi a kínai gyerekek helyett is értékeljük a törődést, ám nem kell túlzottan beleásnunk magunkat a témába ahhoz, hogy lássuk, mennyire nonszensz ez az indoklás. A probléma az, hogy nagyon úgy fest, ezek a szabályozások, megszorítások vagy tiltások - nevezzük akárhogyan is őket -, hamarosan tényleg életbe léphetnek.
Az intézkedések egyik pontja az online játékok számának csökkentése, és az országba beérkező új, többjátékos programok mennyiségének szabályozása lenne. Emellett, természetesen a fiatalok látásának megóvása érdekében, a korhatárbesorolásokat is átalakítanák, ami visszajelzést adna arról, mennyi időt ülhetnének az adott játék előtt a gyerekek.
Az egyelőre még nem világos, hogy ezek a szigorítások milyen mértékben és formában kerülnek majd megvalósításra, az viszont biztos, hogy már most nagyon komoly hatással vannak a nemzetközi játékpiacra. A League of Legends stúdióját is birtokló Tencent vállalat részvényei több mint 17%-ot zuhantak, míg a Fortnite készítőinek, az Epic részvényei is 5%-ot estek, mindössze egyetlen nap leforgása alatt. A Tencent zuhanása abszolút nem meglepő, hiszen a napokban a Monster Hunter World is eltávolításra került a kínai piacról, mivel az számos szabályozást megsértett.
A vak is látja, vagy legalább sejti, hogy itt valójában egy percig sem a szemek védelme az elsődleges cél. Kína hatalmas felvevő piac, küzdenek is azzal, hogyan tartsák kordában a beérkező online játékok hatásait, ezért újabb és újabb indokok merülnek fel a cenzúra vagy korlátozás alkalmazására.