Az utóbbi években az EA Sports elképesztő összegeket kaszált a FIFA Ultimate Teamben árusított kártyákkal, így természetesen ezek az idén megjelenő FIFA 23-ban is helyet kapnak majd, beleértve a loot boxokat is, amelyekkel a sok vita ellenére a kiadó továbbra sem lát semmi kivetnivalót.
Több ország vezetősége is felvetette már, hogy a loot boxokat szerencsejátéknak kell minősíteni és ennek megfelelően szabályozni, van ahol be is vezették már a szabályzást (még ha nem is nagyon sikerül betartatni), de a világ nagy részén ettől függetlenül továbbra is rengeteg sok játék támaszkodik ilyesfajta mikrotranzakciós mechanizmusokra.
Mivel az EA a bevételének egy rendkívül nagy részét mikrotranzakciókon keresztül szerzi, nagyon is kitartanak a loot boxok mellett, az Eurogamernek adott közleményükben pedig ismét megerősítették, hogy semmi problémát nem látnak vele.
Így indokolják álláspontjukat:
"Meggyőződésünk, hogy az Ultimate Team és a FUT Csomagok szerves részét képzik a FIFA élménynek és a rajongóink nagyon kedvelik, hogy a játék tükrözi a valós csapatépítés izgalmait. Megadjuk a játékosoknak a választást, hogy költsenek, ha szeretnének, ez pedig teljesen fair. Érdemes megjegyezni, hogy a költekezés teljesen opcionális a játékban és senkit nem bátorítunk arra, hogy pénzt költsön ahelyett, hogy a játékon keresztül szerezze meg. A FUT Csomagok pontosan ugyanúgy fognak működni, függetlenül attól, hogy pénzért vagy játékért kapta őket valaki és a játékosok nagy része egyáltalán nem költ. A FIFA 22-ben például tízből kilenc csomagot játékkal szereztek meg a játékosok."
Míg alapvetően helytállónak hangzik, amit az EA szóvivője állít a választás szabadságáról, sajnos a kutatások azt mutatják, hogy a szerencsejátékkal kapcsolatos pszichológiai jelenségeket nem lehet ennyire leegyszerűsíteni és egyes emberekre (vagy korcsoportokra) igenis veszélyt jelenthetnek az ilyesfajta, véletlenszerűségre alapuló mechanizmusok.
Az EA egyébként korábban már megúszta a loot boxok miatti büntetést, viszont kétséges, hogy örökre meg tudják majd kerülni a szabályokat, ugyanis már az Egyesült Államok is fontolóra vette azt, amit Európában már megléptek, mi pedig kíváncsian várjuk, hogy alakul a loot boxok jövője.