Már tavasz óta tudunk a regény-trilógiáról, ami segít majd összekötni az új Star Wars-trilógia eseményeit a klasszikus filmek lezárásával, ma viszont végre megjelent az első kötet Star Wars: Aftermath címen, így rengeteg mindent megtudhatunk a történet folytatásáról. Természetesen kisebb spoilerek következnek a sorozat főbb karaktereivel, és az új szereplőkkel kapcsolatban egyaránt.
A könyvben érdekes állapotban találjuk a galaxist, ugyanis ahogy Ackbar admirális is elmondja a hatodik film végén, bár a lázadók hatalmas győzelmet arattak, a Birodalmat még egyáltalán nem győzték le. Így például az is kiderül a könyvből, hogy az a jelenet, amin a bővített változat végén Palpatine corsucanti szobrának ledöntését láttuk, egyálatlán nem maradt megtrolás nélkül, és ez sok más bolygón is hasonlóan történt. A Birodalom megmaradt vezetői egyébként egy a sorozatban először szereplő bolygón, az Akiván gyűlnek össze, és próbálják elhatározni a további terveiket.
A gonosz oldalon feltűnő főszereplő, Rae Sloane próbálja megakadályozni, hogy egymásnak essenek, amire elég jó eszköze van, ugyanis (bár mint később kiderül, csak névleg, és egy felettese mozgatja a szálakat) az ő irányítása alatt áll az utolsó Super Star Destroyer, és a hozzá tartozó flotta. A huzavona egyébként azon folyik, hogy várniuk kellene-e, míg ismét szembeszállnak az Új Köztársasággal, vagy minél hamarabb visszatámadjanak. Illetve van egy harmadik terv is, és bár Palpatine tanácsadójának ötletét hamar elvetik a regény szereplői, később még nagy jelentpsége lehet: azt javasolja ugyanis, hogy az ismert galaxis határain túl kéne megkeresniük azokat a bázisokat, ahol a Birodalom az Erő sötét oldalának forrását kereste.
Sloane admirális egyébként egy elég érdekes karakter, a Birodalmat nem annyira egy gonosz erőnek tekinti, hanem valóban hisz abban, hogy az erős irányítás hozza majd el a békét a galaxisnak. Hozzá hasonlóan elég izgalmas a lázadók oldalán harcoló főszereplő, akinek szintén egy női karakter választott Chuck Wendig. Norra Wexley a galaktikus polgárháború veteránja, és épp visszatérhetne fiához, akitől elszakította a háború, mikor egy újabb küldetésre kell indulnia. Ugyanis a lázadók hőse, Wedge Antilles fogságba esik, miközben a birodalmiak utánpótlásait próbálja felszámolni, eközben pedig rátalál az Akiván gyülekező hatalmas flottára, és fogságba esik. Így Wexleyre és csapatára marad a feladat, hogy kiszabadítsák, és eljuttassák rendkívül fontos üzenetét a Köztársaság vezetőihez.
Wexleynek ebben egyébként több rendkívül érdekes társa is lesz: az egyik közülük egy B1-es csatadroid (ezekből szerveztek sereget a Baljós Árnyak szeparatistái), akit Norra fia épített, aki az ifjú Anakinhoz hasonlóan szeret robotokat bütykölni. Mivel a srác elég komolyan átépítette és kipótolta a B1-est, Mr. Bones (akinek a fémtestéhez valódi, csörgő csontok vannak kötözve) valódi halálosztóként védelmezi majd Wexleyt, de - főleg a beszéde miatt, ROGER-ROGER - elég mókás karakterként színesíti a regény szereplőgárdáját.
Persze nem túnnek el a széria ikonikus karakterei sem, Leia és Mon Mothma például az Új Köztársaság politikai ügyeit próbálják egyengetni. Míg az előbbi egyfajta szószólóként próbálja megnyerni a hezitáló bolygókat, hogy csatlakozzanak hozzájuk, addig Mon Mothma olyan ígéreteket tesz, hogy 90 százalékkal leépítik a Köztársaság seregét a háború végén. feltűnik Han Solo és Chewie is, akik bűnbandákat számolnak fel, mígnem egy aggasztó üzenetet kapnak a wookie-k szülőbolygójáról, így a Kashyyykra sietnek. Ja és Han egy menő szakállat növesztett, afféle álcaként.
Van néhány szereplő, akikre csak utal a regény, például Luke Skywalker csak a "Lázadó" néven kerül említésre. Őt egy akadámia felszámolása közben látjuk a csapatával, ahol a jövőbeli rohamosztagosokat képezték, ám a sötét oldalra épp átállt Anakinnal ellentétben, aki megölte a jedi-tanoncokat, mikor átvették a hatalmat, Luke egyáltalán nem bántja a gyerekeket, akik katonának készültek. A regény tesz egy-egy utalást Darth Vaderre és Boba Fettre is, ám csak a hozzájuk tartozó ikonikus tárgyakon keresztül. Egy vörös fénykardot látunk például, amint egy kereskedő három rejtélyes figurának adja el azt, illetve a Tatooine-on feltűnik egy teljes mandaloriai páncélzat is, amit a leírás szerint mintha sav mart volna meg.
Tehát rengeteg érdekes sztoriszálat indít útjára az író a Star Wars: Aftermathban, de azért hagy bőven muníciót a két hátralévő kötetre, és a Star Wars: Az ébredő erő sztorijához is.