Miután a F.E.A.R fejlesztése közben a Warner felvásárolta a Monolith-ot, a stúdió elvesztette a cÃm használatának jogát, az a Vivendi tulajdonában maradt. Ez azonban nem tántorÃtotta el Å‘ket a folytatás elkészÃtésétÅ‘l, a név problémát pedig egyszerűen megoldották: pályázatot Ãrtak ki rá. A gyÅ‘ztes ötlet (mint láthatjuk) a Project Origin lett.
De a név semmit nem számÃt
A cÃmen kÃvül azonban szerencsére mindent „elhozhattak" magukkal a fejlesztÅ‘k, Ãgy a játék univerzuma, története és karakterei is érintetlenül maradtak. A Project Origin tényleg teljes értékű folytatás lesz, a név módosÃtásának egyetlen hatása, hogy pár kevésbé tájékozott játékos talán zavartan pislog, amikor elÅ‘ször hallja meg (no meg az, hogy a Vivendi Ãgy lehúzhat pár bÅ‘rt a konzolos portokkal és a kiegészÃtÅ‘kkel, de pszt!). Természetesen a történet teljesen figyelmen kÃvül fogja hagyni az Extraction Point és a Perseus Mandate eseményeit, hiszen azokhoz a Monolith-nak semmi köze nem volt. Nincs tehát másodlagos F.E.A.R csapat, a sztori teljesen más irányba indul.
Az Ismeretlen Katona annyira már nem ismeretlen
Az elsÅ‘ rész névtelen, arctalan, hangtalan hÅ‘sétÅ‘l ettÅ‘l függetlenül elbúcsúzhatunk, az új fÅ‘szereplÅ‘ Michael Becket, a Delta Force alakulat egyik ügynöke, akit a F.E.A.R végének eseményei elÅ‘tt kb. fél órával küldenek Genevieve Aristide letartóztatására. A Monolith azért döntött a szereplÅ‘csere mellett, mivel saját bevallásuk szerint a játékok elsÅ‘dlegesen Almáról (tudjátok: fekete hajú kislány, szeret ijesztgetni és naponta egy az orvost távol tartja), az Å‘ fejlÅ‘désérÅ‘l szólnak. Érdekesség, hogy az új fÅ‘hÅ‘s megalkotásának korai stádiumában meglehetÅ‘sen fura ötletek is felmerültek, mint például az, hogy egy helyszÃnre érkezÅ‘ rendÅ‘r, esetleg mentÅ‘orvos bÅ‘rébe bújhatunk.
Persze az új karakter miatt nem kell lemondanunk az idÅ‘lassÃtásról: Becket a játék elején egy műtéten esik át, mely közben komplikációk lépnek fel (mint késÅ‘bb kiderül, Alma keze van a dologban), és Ãgy az Å‘ reflexei is emberfelettire gyorsulnak.
Több, szebb, jobb
A játék természetesen követi a folytatások fent emlÃtett „aranyszabályát", és igyekszik ugyanazt nyújtani, mint az elÅ‘d, csak éppen „többet, szebbet és jobbat". A grafika továbbra is kiváló marad, köszönhetÅ‘en a Monolith 1998 óta fejlesztett/használt Lithtech motorjának. A környezet interaktÃvabbá válik, bármibÅ‘l fedezéket csinálhatunk egy pillanat alatt, például megragadhatunk egy asztalt és felborÃthatjuk, hogy mögé bújjunk. Az - eredetileg is remek - MI-t is kipofozzák, hogy ellenfeleink sokkal hitelesebben reagáljanak az eseményekre. Ha például felgyújtunk valakit, akkor csak azzal lesz elfoglalva, hogy kioltsa a tüzet: hempereg a földön, vÃzbe ugrik (ha van a közelben), vagy bepánikol, és üvöltve kivetÅ‘dik az ablakon.
Még egy érdekes változás, hogy a Monolith is felül a mai FPS-trendnek, és az irreális medkit-szedegetést lecserélik a nem kevésbé irreális „kaptam húsz golyót, leülök a sarokba, mÃg a fehérvérsejtjeim gyorsan megemésztik Å‘ket" rendszerre. ErrÅ‘l preferenciától függÅ‘en mindenki eldöntheti magának, hogy pozitÃv változás-e, vagy nem.
Szerencsére már nem kell sokat várnunk, hogy megtudjuk: sikerül-e felülmúlni az előd sikerét. A Project Origin ősszel érkezik, és - ellentétben a Condemned 2-vel - a Monolith most nem feledkezett meg a PC-ről sem.