A hányatott sorsú Plutóról eddig egy olyan fényképünk volt, amiről csak nagy jóindulattal lehetett elhinni, hogy nem egy informatika órán rakták össze paintben.
Májusban a New Horizons szonda már annyira közel volt a Plutóhoz, hogy értelmes képet tudott készíteni róla, de egészen mostanáig várnunk kellett egy olyanra, amin már tényleg egy bolygónak látszó objektum szerepel. A Tóth András által készített összehasonlításon ezeket láthatjátok.
On the left: our best image of Pluto in May. On the right: our current best picture of Pluto. #NewHorizons #Pluto pic.twitter.com/qxmW7EnAWZ
— Andras Toth (@tothur) July 13, 2015
Aztán a mai napon, kilenc és fél évvel a New Horizons kilövése után a szonda 12500 kilométeres távolságba került, ahonnan már egy tökéletesen éles fotót lehetett készíteni. Ezt egyébként 18 óra volt hazaküldeni. Íme, a Pluto, vagy legalábbis az egyik oldala, ugyanis túl lassan forog ahhoz, hogy a New Horizons több szögből is készíthessen róla képet.
A NASA azt is meg tudta állapítani, hogy a bolygó átmérője 2370 kilométer, így mérete körülbelül kétharmada a Föld Holdjának. Sarkait jég borítja, melyben metán és nitrogén is található, felszínén pedig Grand Canyonhoz mérhető kráterek találhatók. A további mérési eredményekre 9 hónapot kell várni, újabb képek már holnap érkezhetnek.
A New Horizons ezután is folytatja útját, legközelebb 2019-ben küld új információkat a Kupier-övben tett felfedezéseiről.