Ha ismeritek a Brutális... sorozatot, akkor nagyon nem kell magyarázni, ha nem, akkor elég annyi, hogy sokkal izgalmasabb, mint egy klasszikus dokumentumfilm, vagy oktatóanyag. Most éppen a Brtuális történelem fut a Spektrumon. Benéz az évszámok és a történetek mögé, eloszlat vagy épp bizonyít izgalmas történelmi legendákat, újrajátszik fordulatos eseményeket, és modellezi azt is, amelyről még a történelem tankönyvekben sincs fotó. Decembertől pedig a "Brutális biológia" 2. évada veszi kezdetét. A műsor rajongói továbbra is arra számíthatnak, hogy mindent testközelből próbálnak ki és mutatnak be a készítők.
A Brutális történelem-ben hatalmas méretű guillotine épül, hogy megtudjuk, hogyan lett a kor leghumánusabb kivégzési formájából a terror rettegett szimbóluma? Mi igaz a Hunyadi-legendából? Hogyan épül fel egy ókori harci szekér? Mitől volt különösen véres egy harciszekér-verseny? És vajon megállíthatja a belső zsebbe helyezett laposüveg vagy a Biblia a puskagolyót? A Brutális történelem csapata tényleg kitett magáért: Vályi István újságíró a sorozat állandó műsorvezetője, Kathy Zsolt, történelem tanár, és Soós Péter százados a műsor hadtörténész szakértőjeként segít a történelmi kalandozások során. Ezen a hétvégén (szombaton 16:00-kor) adják a széria utolsó darabját, ha eddig kimaradt, most mindenképpen érdemes megnézni. Főleg akkor, ha szerettétek az Állítólag című szériát.
Minden rész egy központi tárgy vagy kísérlet köré épül, ennek elkészülése során vetődnek fel az újabb és újabb témák. A most következő utolsó epizód az új és legújabb kor legfontosabb, vagy éppen legérdekesebb fegyvereivel foglalkozik.
Decembertől a történelem átadja a helyét a biológiának. A Brutális biológia persze a diákok egyik legrettegettebb tárgyát is a sorozat szokott stílusában dolgozza fel. Vályi társa ismét Dr. Szerényi Gábor tanár úr lesz, aki sajátos stílusában magyaráz, és sokszor egy-egy odaszúrással teszi helyre a "rakoncátlankodó" műsorvezető-társát. A tanár úr nem csak beszél majd persze. Magunk is szívünkhöz kapunk majd, amikor a legfontosabb szervünk működését vizsgálja, sőt egy boncolást is nyomon követhetünk.
A csapat a szív működését többek között egy életnagyságú zsiráf maketten is modellezi, és azt is megvizsgálják, hogy mi kell hozzá, hogy ne kapjon agyvérzést az állat.
A sorozat hasonló módon feldolgozza a légzés témakörét, légmentesen elzárt műsorvezetővel, telefonfülkében működő tüdőmodellel, a mozgás szervrendszerét, akarata ellenére mozgásra bírt alannyal, és a fül működését, ami kapcsán látványos magyarázatát kapjuk annak, mi is a szédülés.
Ha érdekel titeket a téma, akkor itt a lehetőség egy kicsit könnyedebb tanulásra, remélhetőleg a sorozat nem áll meg itt, és az Extra Life rovatunkban is foglalkozunk még a témával, ha lesz rá lehetőség.